Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Funkcjonariusze z Podkarpackiego pomagają chronić granice w różnych częściach Europy [WIDEO]

Norbert Ziętal
Kpt. Elżbieta Iwańska - Ogrodniczak (nz. z lewej) oraz st. chor. Iwona Choma pełniły służbę na greckiej wyspie Lesbos, blisko granicy z Turcją.
Kpt. Elżbieta Iwańska - Ogrodniczak (nz. z lewej) oraz st. chor. Iwona Choma pełniły służbę na greckiej wyspie Lesbos, blisko granicy z Turcją. Norbert Ziętal
W ramach agencji Europejskiej Straży Granicznej i Przybrzeżnej Frontex, funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej strzegą granic w innych państwach.

W ub. roku w międzynarodowych misjach oraz różnych operacjach zagranicznych uczestniczyło 56 funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Brali udział w 36 misjach koordynowanych przez Frontex. Z tej liczby 18 funkcjonariuszy pełniło służbę w Macedonii, na granicy macedońsko - greckiej, w ramach porozumień międzypaństwowych. Ochraniali miejsca znajdujące się na głównych szlakach migracyjnych do Europy. W ramach współpracy z Europolem, dwóch strażników pracowało w Holandii i we Włoszech.

POLECAMY: W Stuposianach niedźwiedź podszedł blisko samochodu straży granicznej [WIDEO]

To specjaliści m.in. do spraw nadzoru i kontroli granic, daktyloskopowania i rejestrowania migrantów. Wspierali służby Grecji, Włoch, Hiszpanii, Słowacji, Bułgarii, Macedonii i Ukrainy. Podczas czwartkowej konferencji prasowej opowiadali o swojej pracy na misjach.

Mjr Piotr Huszcza, z wydziału do spraw cudzoziemców BiOSG, pracował na Sycylii we Włoszech. Był funkcjonariuszem wspomagającym działania Frontex. Jego głównym zadaniem była organizacja i koordynacja prac funkcjonariuszy służb granicznych i policyjnych z Niemiec, Francji, Luksemburga, Szwecji, Danii, Norwegii oraz tłumaczy z Holandii.

- W naszym zasięgu działania były dwa porty. Gdy otrzymaliśmy informację, że do jednego z tych portów będzie kierowany statek z migrantami na pokładzie, natychmiast, bez względu na porę, musieliśmy się w porcie pojawić i być gotowi do służby - o swojej pracy na misji opowiada mjr Huszcza.

Kpt. Elżbieta Iwańska - Ogrodniczak oraz st. chor. Iwona Choma podczas pracy na greckiej wyspie Lesbos wykorzystały doświadczenia, które nabyły w trakcie kilkuletniej służby w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Przemyślu.
- Jest to ośrodek rodzinny, dzięki temu mamy doświadczenia w pracy z rodzinami, w szczególności z kobietami i dziećmi. Wiemy, jakie jest stanowisko kobiet w różnych kulturach. To ułatwia kontakty i pozwala eliminować ewentualne nieporozumienia - mówi kpt. Iwańska - Ogrodniczak.

Podczas misji st. chor. Choma była team leaderem, dowodziła kilkunastoosobowym oddziałem funkcjonariuszy polskich oraz koordynowała działania z grupami z innych państw.

- Naszym głównym zadaniem była realizacja przymusowych powrotów cudzoziemców do Turcji. Chodziło o osoby wobec których procedury zostały już zakończone i nie otrzymały one ochrony międzynarodowej w Unii Europejskiej - mówi st. chor. Choma.

Wyspa Lesbos z powodu bliskości Turcji, często jest wykorzystywana przez imigrantów z Turcji. Na wyspę dostają się pontonami, zazwyczaj przepełnionymi.

PRZECZYTAJ TEŻ: Podkarpaccy celnicy otrzymali dziewiętnaście nowych samochodów [WIDEO]

Podczas konferencji udało się „na żywo” połączyć wideo z mjr. Grzegorzem Karwowskim z BiOSG, który jest na trzymiesięcznej misji w Grecji, przy granicy z Macedonią.

- W tej chwili w strefie służbę pełni kilkunastu funkcjonariuszy z Niemiec i kilku z Austrii. Do moich zadań należy kierowanie tą grupą, koordynacja działań z policją grecką - relacjonuje mjr Karwowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24