Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gadu, gadu z ukraińskimi kolegami

Norbert Ziętal
Patryk Smotrycki lubi sieciowe pogawędki (obok   opiekun szkolnej pracowni komputerowej  Grzegorz  Kwaśnicki).
Patryk Smotrycki lubi sieciowe pogawędki (obok opiekun szkolnej pracowni komputerowej Grzegorz Kwaśnicki). NORBERT ZIĘTAL
Steven Rynecki, z amerykańskiej Academy for Educational Development, radzi mieszkańcom małych, bieszczadzkich miejscowości, aby uczyli się angielskiego i innych przedmiotów przez internet.

Taką możliwość, dzięki Amerykanom z firmy UPS, mają uczniowie i mieszkańcy z Lipy, malutkiej wioski w gm. Bircza. W ub. tygodniu odbywała się tutaj międzynarodowa konferencja poświęcona internetowi.

Gadu, gadu z ukraińskimi kolegami

O tym, że za pomocą internetu zanikają granice pomiędzy państwami, najszybciej przekonali się uczniowie miejscowej szkoły. Dzięki wirtualnej sieci na żywo rozmawiają z kolegami ze szkoły w Niżankowicach na Ukrainie.

- Dzięki pracowni internetowej zmieniła się mentalność nie tylko uczniów, lecz również ich rodziców oraz mieszkańców naszej i sąsiednich wiosek. Nie tylko dzieci chcą się uczyć. Przychodzą również ich rodzice i inni mieszkańcy - mówi Jolanta Lichota, dyrektor SP w Lipie.

- Na monitorze uczeń z Lipy widzi swojego ukraińskiego kolegę, który siedzi przy komputerze, w podobnej do naszej, pracowni. Uczniowie uwielbiają takie pogawędki. Pod naszą opieką mogą dyskutować na różne tematy, nie tylko szkolne, choćby o piłce nożnej - opowiada nauczyciel Grzegorz Kwaśnicki, opiekun pracowni komputerowej w Lipie.

Kulturalne centrum wioski

Ostatnio troje pedagogów tej szkoły otrzymało certyfikat "Nauczyciel z klasą". Przy podnoszeniu kwalifikacji korzystali z wirtualnej sieci. Pracownia komputerowa stała się kulturalnym centrum wioski.

- Zauważyliśmy, że dzięki takim kontaktom dzieci stają się bardziej pewne siebie. To ważne, bo czasami jest to problem w małych miejscowościach. Dzięki edukacji internetowej, łatwiej jest zdobyć dobrą pracę. To ważne szczególnie dla ludzi z takiego regionu, jak Podkarpackie - mówi Beverly Jones z Global Learning Group w USA.

Rynecki zachwala zalety internetowej edukacji. Dowolnych przedmiotów można się uczyć np. z bezpłatnego portalu Global Learning Portal.

- To wprawdzie serwis po angielsku, ale tego języka przecież też można się uczyć z internetu. Mieszkańcy Lipy lub jakiejś innej, małej miejscowości mogą napisać coś o swojej miejscowości, a ktoś gdzieś na świecie będzie się mógł czegoś dowiedzieć o tym regionie - przekonuje Rynecki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24