Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdy bocian przylatuje za wcześnie

Ewa Kurzyńska
- Dzieci czują nasze emocje. Dlatego choć rodzice boją się o zdrowie wcześniaków, maluchy nie powinny rosnąć w atmosferze niepokoju i strachu - radzi dr Homa.
- Dzieci czują nasze emocje. Dlatego choć rodzice boją się o zdrowie wcześniaków, maluchy nie powinny rosnąć w atmosferze niepokoju i strachu - radzi dr Homa. KRYSTYNA BARANOWSKA
Odpowiednio pielęgnowany wcześniak ma szansę rozwijać się normalne, a nawet prześcignąć urodzonych o czasie rówieśników.

Maluszki, które przyszły na świat po 34 tygodniu ciąży, zwykle nie wymagają większej troski i innej opieki niż dzieci, które urodziły się o czasie. Co innego, gdy maluch pojawi się na świecie jeszcze wcześniej.

Potrzebna stała kontrola lekarza

Dzieci urodzone przed czasem wymagają regularnych konsultacji lekarskich.

- Niemowlę powinno być pod stałą opieką tego samego pediatry. Lekarz ma wtedy szansę dobrze poznać dziecko i wychwycić nawet najmniejsze nieprawidłowości - radzi dr nauk med. Ewa Homa, wojewódzki konsultant w dziedzinie neonatologii.

Po wyjściu ze szpitala wcześniaka powinien obejrzeć także neurolog dziecięcy. Urodzony przed czasem maluszek może potrzebować ćwiczeń rehabilitacyjnych.

Nie przegrzewać!

- Częstym błędem, jaki popełniają rodzice wcześniaków jest przegrzewanie maluchów - zauważa dr Ewa Homa. - Latem ubieramy dziecko tak jak siebie! Ważne, by ubranka były przewiewne, z naturalnych tkanin, np. bawełny.

Wypisanego ze szpitala malucha można wziąć na spacer nawet następnego dnia. Najlepiej rano lub późnym popołudniem. Trasa spaceru powinna przebiegać w cieniu. Ale nawet wtedy posmarowanie maluszka kremem z filtrem przeciwsłonecznym (najlepiej 50+) jest obowiązkowe!

Do snu na plecach lub na boku

Do snu układamy dziecko na boku lub na plecach. Na boku szczególnie te noworodki, które mają skłonność do ulewania pokarmu.

- Nie bójmy się jednak kładzenia na brzuchu. Najlepiej na czas zabawy. Ta pozycja umożliwia dziecku zdobycie wielu umiejętności potrzebnych do prawidłowego rozwoju ruchowego - mówi dr Ewa Homa.

Jeżeli podczas pobytu w szpitalu dziecko miało napady bezdechu rodzice mogą rozważyć zakup monitora bezdechu. Dziecko śpi wtedy na specjalnej macie, wyposażonej w czujniki. Gdy następuje przerwa w oddychaniu, uruchamia się alarm. Minusem urządzeń tego typu jest ich wysoka cena. Monitory oddechu to wydatek rzędu kilkuset złotych.

Mleko mamy najlepsze

Najlepszym pokarmem dla wcześniaka jest mleko matki. Maluszka powinno się karmić "na żądanie", czyli wtedy, gdy ma na to ochotę.

- Nawet karmiąc piersią radzę dokładnie obserwować malucha. Jeżeli pojawi się wysypka, dziecko ma kolki lub ulewa, mama powinna zacząć tzw. dietę eliminacyjną - radzi dr Homa.

Oznacza to, że z posiłków należy usunąć te produkty, które uważane są za silne alergeny. Do tej grupy zalicza się m. in. mleko krowie i jego przetwory, orzechy, owoce cytrusowe, ryby, miód, kakao. Decyzję o wykluczeniu niektórych pokarmów trzeba podjąć po rozmowie z lekarzem.

Traktuj dziecko normalnie

Bardzo ważne jest, by nie porównywać dziecka do dzieci urodzonych w tym samym czasie, ale donoszonych.

- Nawet, jeśli dziecko później zaczyna siadać czy chodzić, to odpowiednio pielęgnowane wkrótce dogoni rówieśników - uspokaja dr Homa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24