Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdy dziecko ma reumatyzm

Grażyna Woźniak
Lek. med. Małgorzata Bujak
Lek. med. Małgorzata Bujak Fot. Wojciech Zatwarnicki
Na pytania Czytelników odpowiadała lek. med. Małgorzata Bijak, pediatra reumatolog.

- Dwuletni synek skarży się na ból w nóżkach. Lekarz stwierdził, że jest to całkowicie normalne i związane z dorastaniem. Tymczasem, dolegliwości te nasilają się. Co robić?

- Jest to normalne. Tego typu bóle mogą się nasilać, lub utrzymywać przez wiele miesięcy. Niepokoić można się w momencie, gdy dzieciak osiągnie już wiek, w którym tego rodzaju objawy wystąpić nie powinny.

- W jakim okresie dzieciak może cierpieć na bóle wzrostowe?

- Najczęściej między 3 - 6 rokiem życia. Tego rodzaju dolegliwości występują częściej u chłopców. Charakterystyczne jest nasilanie się dolegliwości w godzinach nocnych. Zaleca się wtedy łagodne leki przeciwbólowe.

- Coraz bardziej zalecany, także przez naszych lekarzy, jest tzw. zimny wychów. Nieomal od urodzenia wnuczka spała pod lekkim kocykiem. Czy jest to właściwe?

- Jak najbardziej. Zdrowe dziecko ma sprawną termoregulację, szybszą przemianę materii niż dorośli. W związku z tym, nie marznie tak szybko. Zbytnie przegrzewanie, (wysoka temperatura w pokoju, grube okrycie wierzchnie), wręcz zwiększają skłonność do infekcji. Odporność dziecka obniża się.

- U córki stwierdzono reumatoidalne zapalenie stawów. Jak długo potrwa leczenie tej choroby i czy jest ona całkowicie uleczalna?.

- To schorzenie przewlekłe. Wymaga wieloletniego podawania leków z równoczesnym prowadzeniem rehabilitacji. Mogą jednak występować wieloletnie przerwy w odczuwaniu dolegliwości, choć w tym okresie choroba przebiega bezobjawowo. Można, w tym czasie, próbować odstawić leki. Stała kontrola lekarska jest jednak niezbędna. Lekarz decyduje o tym, w jakim momencie można przerwać terapię farmaceutykami.

- W ubiegłym roku, jesienią, syn miał usuwanego kleszcza. Czy możemy bać się zapalenia stawów?

- Kleszcze mogą być przyczyną boreliozy, której odległym efektem może być zapalenie stawów. Przy takim podejrzeniu należy wykonać pełną diagnostykę laboratoryjną i podjąć leczenie.

- Moje dziecko jest leczone na reumatoidalne zapalenie stawów. Czy w związku z tym musi także ograniczyć aktywność fizyczną?

- Aktywność, w walce z tą chorobą, jest wręcz potrzebna. Jedynym przeciwwskazaniem jest ostry, stan zapalny stawów.

- U swojego dziecka zauważyłam obrzęk. Występuje na jednym kolanie. Czy może być związany reumatyzmem?

- To sytuacja, kiedy wizyta u lekarza jest niezbędna. Choroba ta (szczególnie u dziewczynek) może zaczynać się od jednego stawu.

- 15-letnia córka od kilku sezonów marznie w ręce i nogi. Są sinoczerwone, choć sukcesywnie stosujemy kremy pielęgnacyjne. Czy może to wskazywać na jakąś poważniejsza chorobę?

- Takie objawy występują często w okresie dojrzewania. Spowodowane są skurczem naczyń obwodowych (małe tętnice w obrębie palców). Powoduje to wolniejszy przepływ krwi i uczucie chłodu. Objawy nasilają się pod wpływem zimna. Mają również na to wpływ czynniki emocjonalne (długotrwały stres). Choroba, choć dokuczliwa, ma charakter łagodny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24