Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie rodzić po ludzku? Najlepsze porodówki na Podkarpaciu są w Jarosławiu, Przemyślu i Lubaczowie!

Klaudia Oronowicz-Chudzik
Klaudia Oronowicz-Chudzik
Oddział Położniczo-Ginekologiczny COM Jarosław
Poznaliśmy wyniki najnowszej edycji Rankingu Szpitali Gdzie Rodzić po Ludzku 2023 r. Ranking opiera się na rzetelnej analizie danych, które Fundacja Rodzić po Ludzku uzyskuje z ankiet wypełnianych przez matki. Według nich na Podkarpaciu najlepiej rodzić w Jarosławiu, Przemyślu oraz Lubaczowie.

Spis treści

Fundacja Rodzić po Ludzku przedstawiła najnowszy ranking porodówek w województwie podkarpackim i ich przyjazności dla rodzących. W Rankingu Szpitali wyróżnione są dwie kategorie: „TOP10 w Polsce” i „TOP3 w regionie”.

W pierwszej trójce najlepszych szpitali na Podkarpaciu w „Rankingu Szpitali Gdzie Rodzić po Ludzku w 2023 r.” znalazły się:

  • Oddział Położniczo-Ginekologiczny Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu,
  • Wojewódzki Szpital im. Św. Ojca Pio w Przemyślu
  • oraz Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Lubaczowie.

Ranking opracowano na podstawie opinii pacjentek o opiece szpitalnej, które wypełniły ankietę on-line, dostępną na stronie: ankieta.rodzicpoludzku.pl. W roku 2023 ankietę wypełniło 16 tysięcy ciężarnych pań. Oceniano doświadczenie związane z pobytem w szpitalu, a także m. in. postawę personelu, pomoc w opiece nad dzieckiem, możliwość kontaktów z noworodkiem, wsparcie w karmieniu piersią, respektowaniu planu porodu, czy warunki na salach porodowych. Fundacja zbiera dane od kobiet w ramach akcji „Głos matek ma moc zmiany”, w sposób ciągły od lutego 2018 roku. Wyróżnione placówki w wysokim stopniu realizują standardy opieki okołoporodowej oraz zapisy ustawy o prawach pacjenta.

Głównym celem Rankingu Szpitali jest informowanie kobiet o rzeczywistej jakości opieki świadczonej przez poszczególne szpitale oraz przyczynianie się do podnoszenia jakości opieki okołoporodowej na porodówkach.

- To wyróżnienie jest wyrazem Waszego zaangażowania, profesjonalizmu i troski o zdrowie matek i dzieci. Dziękujemy za pracę w budowaniu pozytywnego doświadczenia macierzyństwa dla kobiet i ich rodzin – czytamy w listach gratulacyjnych Joanny Pietrusiewicz, prezeski Fundacji Rodzić po Ludzku.

Jarosławski szpital stawia na rozwój i zapewnia coraz lepsze warunki dla przyszłych mam

Oddział Położniczo-Ginekologiczny COM w Jarosławiu tworzy zespół lekarzy, położnych i personel pomocniczy. Sprawowana jest opieka nad kobietą ciężarną, również w ciąży powikłanej, opieka po porodach naturalnych i cięciach cesarskich, a także nad kobietą w schorzeniach ginekologicznych. Oddział posiada II stopień referencyjności z zabezpieczeniem oddziału intensywnej terapii dla noworodków chorych oraz wcześniaków powyżej 32 tygodnia ciąży.

- W minionym roku w naszym Oddziale przyjęliśmy 421 porodów na 2 salach porodowych. Pacjentki mogą rodzić z osobami towarzyszącymi, korzystając z niefarmakologicznych oraz farmakologicznych metod łagodzenia bólu porodowego. Podczas porodu, a także przez cały okres hospitalizacji z nim związanej, zapewniamy paniom wsparcie wykwalifikowanej kadry medycznej - lekarzy, położnych i pielęgniarek. Po porodach i cięciach cesarskich pacjentki przebywają na dwuosobowych salach z łazienkami. Każda z sal wyposażona jest w kącik noworodkowy z kosmetykami i ubrankami do dyspozycji mam podczas pobytu w szpitalu. Nasze mamy mogą liczyć na wsparcie w karmieniu piersią położnych laktacyjnych, jak również pomoc położnych i pielęgniarek Oddziału Neonatologicznego w pielęgnacji noworodka – informuje nas Piotr Pochopień, dyrektor Centrum Opieki Medycznej.

Jak dodaje Joanna Zaborowska, pełnomocnik ds. Systemów Zarządzania Jakością, kierownik Działu Jakości i Promocji Zdrowia - wkrótce rozpoczną się także zajęcia w Szkole Rodzenia, która będzie funkcjonowała na terenie szpitala i będzie prowadzona przez lekarzy, położne i fizjoterapeutę. W trakcie spotkań przyszli rodzice będą mogli wziąć udział w zajęciach przygotowujących do porodu, opieki nad noworodkiem i karmienia piersią. W toku zajęć będzie również możliwość zapoznania się z Salą Porodową i Oddziałem Położniczym.

Centrum Opieki Medycznej zapewnia również możliwość prowadzenia ciąży w ramach ubezpieczenia NFZ w przyszpitalnej Poradni Ginekologicznej oraz bezpłatnej opieki położnej środowiskowej w ciąży i po porodzie. W strukturze COM funkcjonuje również Poradnia Neonatologiczna.

- To wszystko pozwala nam na holistyczne podejście do pacjentek, co sprawia że przyszła mama i dziecko mogą liczyć na wsparcie w każdym zakresie. Zespół naszego Oddziału stale się dokształca, podnosi kwalifikacje, aby wyjść naprzeciw potrzebom naszych pacjentek. Staramy się, aby każda z mam czuła się u nas dobrze i miała dobre wspomnienia z pobytu w naszym Oddziale. Stale zmieniamy się dla naszych pacjentek, podnosimy jakość naszych usług i czekamy na ich przyjście - mówi dyrektor szpitala.

Przemyska porodówka kolejny rok na podium, ale nie spocznie na laurach

Wyposażenie Bloku Porodowego w Wojewódzkim Szpitalu im. Św. Ojca Pio w Przemyślu stanowi najnowszy system nadzoru elektronicznego nad matką i płodem oraz pełną gotowość sali cięć cesarskich w zapewnieniu bezpieczeństwa rodzącej i jej dziecka. Cztery stanowiska porodowe umożliwiają odbycie porodu w towarzystwie męża lub osoby bliskiej w warunkach zbliżonych do domowych. Kobieta rodząca ma zapewnioną swobodę rodzenia w obecności wybranej bliskiej osoby, kontakt z dzieckiem bezpośrednio po porodzie, pomoc i wsparcie oraz edukację i poradnictwo. Wykwalifikowany personel pomaga przyszłym mamom poradzić sobie z bólem porodowym wykorzystując metody niefarmakologiczne tj. masaż, imersja wodna, muzykoterapię oraz farmakologiczne.

- Pacjentki są najlepszymi recenzentkami naszej pracy. Gratuluję personelowi klinicznego oddziału ginekologiczno-położniczego oraz oddziału neonatologicznego tak wysokich ocen i dziękuję za ich zaangażowanie. Przed rokiem mówiłam, że weszliśmy na szczyt, ale przed nami wyzwanie, aby nie spocząć na laurach, ale się na nim utrzymać. To się udało i z tym większą satysfakcją możemy przyjąć otrzymane wyróżnienie - podkreśla dr Barbara Stawarz, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala im. Św. Ojca Pio w Przemyślu.

W podobnym tonie o nagrodzie wypowiadał się kierownik Oddziału Ginekologiczno-Położniczego z Pododdziałem Ginekologii Onkologicznej prof. dr hab. Grzegorz Raba.

– Do tak pozytywnej oceny naszych starań podchodzimy z dużą dozą pokory. Cieszymy się, ale nie popadamy w samozachwyt i nie poprzestajemy na tym, co już udało się wypracować – dodał.

Dla lubaczowskiego szpitala to ogromna motywacja do dalszego działania

Przyjazny i nowoczesny oddział ginekologiczno-położniczy w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Lubaczowie zapewnia pełny komfort i bezpieczeństwo pacjentkom. Otacza życzliwą i profesjonalną opieką terapeutyczną i diagnostyczną kobiety w każdym okresie ciąży, w połogu oraz w chorobie. Pacjentkom rodzącym gwarantuje komfortowe i bezpieczne warunki porodu, przyjazne i kameralne sale porodowe oraz ciągłą opiekę personelu położniczego.

- Stawiając sobie za główny cel zdrowie i dobro osób korzystających z naszej pomocy zespół lekarzy profesjonalistów stosuje najnowocześniejsze metody diagnostyczne i terapeutyczne zgodne z najwyższymi standardami medycznymi. Jednym z najważniejszych celów naszej pomocy medycznej jest skuteczna walka z bólem i stresem przy porodzie. Chcąc sprostać temu wyzwaniu położna otacza fachową opieką kobietę rodzącą, przedstawiając jej niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu, wspiera i zachęca rodzącą do aktywności w czasie porodu proponując jej liczne udogodnienia, którymi dysponuje oddział (piłki, worki sake, wannę porodową, krzesełko porodowe, fotele, sofy…) – informują władze szpitala.

Od niedawna proponują również „Poród na wesoło” ze znieczuleniem przy użyciu podtlenku azotu, który rodząca dawkuje sobie sama niwelując uczucie bólu pod czujnym okiem położnej i lekarzy położników.

- Wyróżnienie w tym rankingu to szczególnie ważne wyróżnienie dla personelu medycznego oddziału ginekologiczno-położniczego i neonatologicznego, ale także wyzwanie, aby stale dążyć do jak najwyższej jakości usług – zaznaczają władze szpitala. - Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzącym u nas kobietom za zaufanie i docenienie naszej ciężkiej pracy. Jest to ogromna motywacja do dalszego działania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24