Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gimnazjaliści z „dwójki” popularyzują miejsca pamięci

Jakub Hap
Młodzież z Gimnazjum nr 2 chce, by jaślanie pamiętali o historii.

Grupa uczniów Gimnazjum nr 2 w Zespole Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle uczestniczy w ogólnopolskim projekcie „Miejsca pamięci - materialne świadectwo wydarzeń szczególnych dla lokalnej i narodowej tożsamości”.

Udział w przedsięwzięciu wymaga dużego nakładu sił i kreatywności. Gimnazjaliści podejmują różnego rodzaju działania. Dotychczas m.in. zwracali się do jaślan z pytaniami sprawdzającymi ich wiedzę o lokalnych miejscach pamięci i zabytkach. Dwie harcerki 139. Drużyny Harcerskiej „Lisy” Wiktoria Gomuła i Julia Centler przeprowadziły ankietę, w której pytały, co upamiętnia jasielska „Bursa”, i gdzie się znajduje. Ich koleżanki Aleksandra Więcek i Monika Nowakowska przeprowadziły badania znajomości historii pomnika AK. Młode regionalistki Aleksandra Modras i Kinga Bysko zbadały zaś poziom wiedzy jaślan na temat miejsc związanych z życiem i działalnością w Jaśle Ignacego Łukasiewicza. Inni uczniowie „dwójki” również przeprowadzili bądź wciąż prowadzą wywiady i ankiety dotyczące Starego Cmentarza (Paulina Szczyrba i Katarzyna Czajka), oraz cmentarza z I wojny światowej (Patrycja Kolbusz i Dominik Orzech).

Uczennice podkreślają, że wyniki ich badań nie świadczą najlepiej o poziomie świadomości społeczeństwa lokalnego nt. jasielskich miejsc pamięci. Dlatego też rozpoczęły działania propagujące wiedzę o nich - m.in. poprzez organizację wycieczek do tych miejsc dla dzieci, młodzieży i harcerzy, przygotowywanie folderów i mini przewodników, oraz specjalną kampanię „propagandową” i informacyjną. - Zależy nam na tym, aby działania te przyniosły owoce. Za wsparcie i pomoc w realizacji projektu dziękujemy naszym sprzymierzeńcom, m.in. panu burmistrzowi Jasła oraz panu prezesowi Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego. Jesteśmy też wdzięczne ponad 200 osobom, które uczestniczyły w naszych badaniach - mówi Wiktoria Gomuła.

Aleksandra Modras dodaje: Mamy nadzieję, że dzięki projektowi więcej jaślan w różnym wieku zainteresuje się miejscami pamięci i bliżej pozna ich historię. W przypadku naszych badań są to miejsca związane z „jasielskim” okresem życia i pracy twórcy przemysłu naftowego i gazowniczego, a jest ich przecież kilka, choćby obelisk w miejscu destylarni w Ulaszowicach, tablica na budynku dawnej apteki w Rynku, grób córki na Starym Cmentarzu czy tablica na budynku naszej szkoły.

Drogie gimnazjalistki, super inicjatywa. Nie poddawajcie się, powodzenia!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24