Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gimnazjum w Czudcu wspiera Regiopedię

Przemysław Markocki
Martyna Maźnicka z klasy 3 "f” dodała wpis o ruinach zamku w Czudcu.
Martyna Maźnicka z klasy 3 "f” dodała wpis o ruinach zamku w Czudcu. PRZEMYSŁAW MARKOCKI
Uczniowie Publicznego Gimnazjum im. Św. Kingi w Czudcu wzięli udział w prezentacji portalu www.regiopedia.pl. Wyjaśniliśmy jak funkcjonuje serwis wspólnie dodaliśmy pierwsze wpisy.

Regiopedia to serwis społecznościowy, który tworzyć może każdy mieszkaniec regionu. Do grona współtwórców wirtualnej Encyklopedii Podkarpacia dołączyli gimnazjaliści z Czudca.

Pobili rekord frekwencji

Wizyt w szkole w Czudcu była wyjątkowa. Nie tylko dlatego, że zarówno uczniom jak i nauczycielom bardzo zależało na naszej wizycie. Prezentacji Regiopedii w miejscowej szkole przyglądało się blisko 130 osób, co jest absolutnym rekordem jak na jednorazową wizytę.

Uczniowie, którzy nie zdołali pomieścić się w jednej sali, musieli podzielić się na dwie grupy.

- Chcieliśmy żeby Regiopedię poznać mogło jak najwięcej uczniów - tłumaczyła Maria Winiarska, nauczycielka która zaprosiła nas do szkoły. - W prezentacji udział wzięli uczniowie wszystkich klas trzecich gimnazjum.

Najpierw wpis, potem zdjęcie

Pierwszym hasłem, które uczniowie wprowadzili do Regiopedii była notka dotycząca ruin zamku w Czudcu. Wpis dodała Martyna Maźnicka z klasy 3 "f".
- Można by dodać jeszcze jakieś zdjęcie - wtrąciła. - Ruiny zamku wyglądają bardzo efektownie. Myślę, że to wzbogaci wpis.

Zainteresowania nie kryły też jej koleżanki Sabina Kasprzyk i Sylwia Chmura, które jeszcze po prezentacji dopytywały o szczegóły.

- Na pewno coś przygotujemy. A jak będzie konkurs to może będzie można wygrać jeszcze jakieś fajne nagrody - stwierdziły.
Uwaga na prawa autorskie

Drugie hasło, które dotyczyły historii szkoły, wprowadzali uczniowie 3 "c" Piotr Jacek i Konrad Gorzelany. Po chwili wpis w całej okazałości oglądać mogliśmy w Regiopedii.

- A źródło? Czy trzeba je podać - słusznie zauważył jeden z uczniów. - Tekst pochodzi przecież z naszej strony internetowej.

W tym przypadku nie było większego problemu.

- O to nie musimy się martwić - uśmiechała się Maria Ladzińska, wicedyrektor PG w Czudcu. - Autorką jest nasza polonistka Elżbieta Kasiarz, która jest obecna na Sali i nie powinna mieć nic przeciwko.

Zawsze podaj źródło

Tworząc wpisy do Regiopedii, korzystać można z różnych źródeł. Najlepsze oczywiście są wpisy odautorskie, w całości stworzone przez użytkowników - jednak gdy do przygotowania hasła korzystamy ze stron internetowy czy książek, pamiętajmy o podaniu źródła. Musi ono być wiarygodne.

- Kopiowanie treści tak naprawdę dozwolone jest jedynie z Biuletynu Informacji Publicznej oraz dokumentów urzędowych - podsumował Maciej Wójcik, ogólnopolski kierownik projektu Regiopedii.

- Można cytować, wykorzystywać część tekstu. Dotyczy to jednak tylko wybranych "krótkich utworów", które są tylko częścią większego hasła. W innym przypadku potrzebna jest zgoda autora.

Wszystkich Czytelników zapraszamy do współtworzenia wirtualnej Encyklopedii Regionów, pod adresem www.regiopedia.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24