Gmina Bircza

Redakcja
Skupia 24 sołectwa, obejmuje 29 miejscowości, które zamieszkuje blisko 7 tys. osób.

Prawie 60% powierzchni gminy przypada na lasy, pozostałe to użytki rolne oraz tereny zabudowane. Gmina położona jest w terenie górzystym, leży na obszarze Pogórza Przemyskiego wchodzącego w skład zewnętrznych Karpat Wschodnich.

Na terenie gminy znajdują się liczne zabytki architektury sakralnej i wiele miejsc o wysokich walorach przyrodniczych.

Są to: Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego, Park Krajobrazowy Gór Słonnych, Leśny Kompleks Promocyjny "Lasy Birczańskie", Przemysko - Dynowski Obszar Chronionego Krajobrazu, Natura 2000, rezerwaty przyrody: "Krępak" i "Reberce" oraz liczne pomniki przyrody.

Przez teren gminy przebiegają dwa szlaki turystyczne: niebieski oraz czerwony, ścieżki przyrodniczo - dydaktyczne : "Bobrowa dolina", " Pomocna woda", "Kamionka" oraz ścieżka przyrodniczo - historyczna "Borownica".

Baza noclegowa.
Na terenie Gminy Bircza funkcjonuje około 15 gospodarstw agroturystycznych, które oferują: noclegi, kuchnię regionalną, wycieczki piesze i rowerowe, miejsca zabaw dla dzieci, grill i ogniska, przejażdżki konne, naukę robienia przetworów, pieczenia chleba itp.

Zmiany w Gminie Bircza.
W ostatnim czasie Gmina Bircza uczestniczy w Poakcesyjnym Programie Wsparcia Obszarów Wiejskich, w ramach którego do tej pory pozyskała 328 860,45 zł.
W latach 2007 - 2009 gmina zorganizowała prace społeczno - użyteczne oraz prace interwencyjne dla 166 osób.

W ostatnich dwóch latach powstało kilka nowych Stowarzyszeń, które aktywnie działają w wielu miejscowościach na terenie gminy.

W roku 2009 swoją działalność rozpoczęła świetlica przedszkolna, skupiająca 20 dzieci w wieku od 3 do 5 lat. Bardzo aktywne są szkoły, które przy pomocy gminy pozyskały na realizację różnego typu inicjatyw blisko 500 000,00 zł.

W wyniku realizacji inwestycji budżetowych od 2007 do 2009 oddano do użytku nową siedzibę Środowiskowego Domu Samopomocy w Birczy (wg wartości kosztorysowej wartość obiektu to 2 500 000,00 zł wraz z wyposażeniem) oraz wykonano remonty obiektów komunalnych (świetlic i remiz strażackich). Z pomocą środków zewnętrznych zmodernizowano gminną infrastrukturę drogowo - mostową na łączną kwotę:
7 200 000,00 zł oraz położono nowe chodniki w miejscowości Bircza (wartość inwestycji: 201 541,69 zł), w tym dofinansowano modernizację dróg powiatowych na kwotę 2 816 987,85 zł.
W roku 2010 planuje się zakończyć inwestycje pn. "Wodociąg", na którą pozyskano z EFRR 2 397 348,80 zł.

Na inwestycję pn. "Budowa hali sportowo - widowiskowej w miejscowości Bircza" pozyskano 1 150 000,00 zł od Ministra Kultury Fizycznej i Sportu. Obecnie gmina jest na etapie przygotowywania dokumentów do podpisania umowy na dofinansowanie budowy hali sportowej w ramach EFRR na kwotę dotacji: 2 830 896,52 zł.

W roku 2010 gmina przymierza się również do zagospodarowania terenu Parku i Pałacu Humnickich w Birczy.

W 2011 roku planuje się wybudować kanalizację sanitarną w miejscowości Rudawka, na co gmina pozyskała pieniądze w kwocie 1 630 400,00 zł w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie