Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gminazjum nie będzie

Jan Miszczak
Naczelną zasadą OHP jest troska o młodych ludzi, potrzebujących opieki.
Naczelną zasadą OHP jest troska o młodych ludzi, potrzebujących opieki. Jan Miszczak
PRZEMYŚL.Ochotnicze Hufce Pracy dokonały naboru 50 uczniów do mającego powstać w tym mieście gimnazjum dla młodzieży, która ze względu na opóźnienia edukacyjne nie rokuje nadziei ukończenia szkoły w normalnym trybie. Tymczasem Urząd Miasta odmówił utworzenia takiej placówki, mimo że wcześniej przyznał już na ten cel środki finansowe.

- Nie przyniosły skutku ani nasze interwencje w tej sprawie, ani też komendanta głównego OHP, jak i Kuratorium Oświaty w Rzeszowie - powiedział zastępca wojewódzkiego komendanta OHP Zbigniew Skrzat. - Naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu UM w Przemyślu podtrzymał decyzję, motywując ją

brakiem zgody dyrektorów szkół

oraz nauczycieli do prowadzenia takich klas. Kuratorium Oświaty znalazło jednak dyrektorów chętnych do współpracy z OHP, ale po rozmowie z panem naczelnikiem natychmiast zmieniali oni zdanie. Z tego powodu przemyski hufiec pracy zmuszony był zwrócić dokumenty i odesłać 50 uczniów do ich macierzystych szkół.
Odmiennego zdania jest naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu UM Tomasz Dziumak, który twierdzi, że tylko 28 uczniów spośród 50 pochodzi z Przemyśla, natomiast pozostali są z innych miejscowości.

Ale najważniejsze jest to,

że o powołaniu takiej klasy decyduje wyłącznie dyrektor szkoły. - A dyrektorzy stoją na stanowisku, że kumulowanie takiej młodzieży w jednej placówce, w zbiorczej klasie, nie tylko nie przynosi pożądanych efektów, ale wręcz stwarza problemy wychowawcze - twierdzi Dziumak. - Z doświadczenia wiadomo, że lepsze efekty przynosi np. praca w małych grupach, polegająca na zajęciach uzupełniających, socjoterapeutycznych itp.
Naczelnik Dziumak podkreśla, że dyrektorom gimnazjów pozostawiono wolną rękę, doszło nawet do spotkania z przedstawicielami OHP, ale żaden z dyrektorów nie podjął pozytywnej dla przemyskiego hufca decyzji. Nie zgadza się z tym kierownictwo OHP w Rzeszowie, zaznaczając, że Ochotnicze Hufce Pracy kierują swoją ofertę edukacyjną do młodzieży wywodzącej się w większości z rodzin o niskim statusie społecznym, w których występuje bezrobocie i wielodzietność. - Taką młodzież powinno otoczyć się szczególną troską i opieką, czego w Przemyślu nie zrobiono - dodaje Zbigniew Skrzat. - W tej sytuacji możemy tylko przeprosić rodziców i uczniów za wynikłą sytuację.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24