Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gospodarka: Polacy większymi optymistami niż Europejczycy

Józef Lonczak
Polacy są jednak większymi optymistami niż ogół Europejczyków w ocenie sytuacji gospodarczej. Tak wynika z badania opinii publicznej "Eurobarometr 82".

 

Z tych badań wynika, że Polaków, tak jak i mieszkańców pozostałych państw Unii Europejskiej, niepokoi sytuacja na rynku pracy. Natomiast tylko obywatele Wielkiej Brytanii, Niemiec i Malty bardziej martwią się narastającą imigracją.

Warto zaznaczyć, że przypisywany Polakom pesymizm nie znajduje odzwierciedlenia w badaniach Eurobarometr 82. Obecnie 43% badanych respondentów w Polsce dobrze ocenia gospodarkę we własnym kraju, a 55% gospodarkę europejską. Dla porównania średnie wyniki dla krajów Unii Europejskiej to odpowiednio 34% i 30%.

Perspektywy rynku pracy
Ten optymizm zmniejsza się wyraźnie jeśli chodzi o ocenę rynku pracy. Aż trzy czwarte naszych rodaków ( dokładnie 74%) źle postrzega rozwój sytuacji na krajowym rynku pracy. Warto tu koniecznie dodać, że w tej dziedzinie podobnie do nas myślą Europejczycy, ponieważ aż 73% pytanych mieszkańców państw unijnych także negatywnie ocenia rynek pracy. A zatem w tej dziedzinie nie odbiegamy wcale od średnich nastrojów w Europie.

Bezrobocie
Dla specjalistów i uważnych obserwatorów życia gospodarczego w Polsce, nie jest wcale zaskoczeniem fakt, że 54% badanych Polaków właśnie bezrobocie wskazuje jako jeden z najważniejszych problemów, nawet przed stanem systemu ubezpieczeń zdrowotnych i społecznych, inflacją, systemem emerytalnym czy sytuacją gospodarczą.
Dla porównania, obywatele w innych krajach UE również wskazują bezrobocie jako najważniejszy problem, z którym muszą zmierzyć się ich rządy. Średnio w całej Unii Europejskiej na bezrobocie jako najważniejszy problem 45% respondentów. Odstępstwo zanotowano wśród Niemców, Brytyjczyków i Maltańczyków, którzy uważają, że ważniejsze dla nich są problemy związane z imigracją niż bezrobociem. Natomiast Holendrzy za największy problem uważają system ubezpieczeń zdrowotnych i społecznych.

Czy ufamy Unii?
Warto dodać, że jako nacja ufamy Unii Europejskiej bardziej niż średnia pozostałych mieszkańców UE. Otóż 49% respondentów z Polski ma zaufanie do UE, podczas, gdy średnia unijna to tylko 37%.
Natomiast Polacy znacznie mniejszym zaufaniem darzą rząd RP tylko 26%, a do partii politycznych w Polsce ma zaufanie zaledwie 13% badanych. Na marginesie warto dodać, że te oceny nie odbiegają od wyników z pozostałych  państw Unii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24