Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grypa panoszy się na Podkarpaciu. Czy to już epidemia?

Agata Flak
Agata Flak
4330009 / Pixabay.com
Sanepid opublikował dane dotyczące zachorowań na grypę na Podkarpaciu. Od 1 października do 31 grudnia 2019 roku w regionie było ponad 21 tysięcy chorych. To o ponad sześć tysięcy więcej niż w ubiegłym sezonie. Czy grozi nam epidemia?

- Od kilku lat spodziewamy się epidemii wyrównawczej grypy, ponieważ co kilkanaście lat taka występowała. Ostatnią mieliśmy ponad 20 lat temu. W tym momencie trudno jest wyrokować, czy kolejna epidemia grypy nastąpi, a także, jaki będzie miała zasięg - mówi lek. med. Janusz Kaliszczak, specjalista chorób zakaźnych, specjalista epidemiolog, pediatra.

Na razie wszystko wskazuje na to, że epidemii nie będzie. Duży wpływ na to miała pogoda. Gdyby nie łagodna zima, zachorowań mogłoby być znacznie więcej. - Aurę mamy podobną do tej w październiku. Nie ma mrozów, roztopów, nie przemaczamy się. Wahania temperatur są niewielkie - mówi lek. med. Kaliszczak.

Jeśli nie pogoda, to co przyczyniło się do tego, że w tym sezonie, w porównaniu z ubiegłym, odnotowano o ponad sześć tysięcy więcej zachorowań na grypę?

- Z pewnością to, że często przebywamy w miejscach, gdzie jest dużo ludzi. Do takich należą zatłoczone autobusy czy pociągi, centra handlowe. Zarazić można się także w windzie, do której wsiadło dużo osób. Takich miejsc szczególnie powinny unikać kobiety w ciąży, osoby z problemami układu oddechowego czy z obniżoną odpornością - wymienia lek. med. Kaliszczak.

Objawy grypy


Jedynym ratunkiem przed zachorowaniem i ciężkimi powikłaniami grypy jest szczepionka.
Osoby, które w tym roku nie zdążyły się zaszczepić, muszą liczyć się z konsekwencjami. Zakres objawów grypy jest szeroki i obejmuje od łagodnej, bezgorączkowej choroby układu oddechowego po skrajnie ciężkie zachorowania. Cechą charakterystyczną jest nagły początek z bólami głowy, stanami podgorączkowymi, bólami mięśniowymi. W krótkim czasie zaczyna dominować gorączka z utrzymującymi się bólami głowy, mięśni, gałek ocznych.

W niepowikłanej chorobie objawy ustępują po 2 - 5 dniach. Powrót do pełni zdrowia następuje w ciągu tygodnia. Pojawiają się także objawy osłabienia, tzw. astenii pogrypowej, mogące trwać przez kilka tygodni. Choroba łączy się z możliwością wystąpienia powikłań. Najczęstsze jest zapalenie płuc.

Specjaliści przypominają, że w zimie chorujemy nie tylko na grypę. - W tej chwili dużo jest chorych na szkarlatynę oraz na choroby okresu zimowego, np. mononukleozę - mówi epidemiolog.

- W Nowy Rok, kilka minut po godzinie 14, dwa zastępy GBA wraz z quadem z OSP Rzeszów Słocina, zostały zadysponowane do pomocy ratownikom medyczym w transporcie osoby, która złamała nogę podczas biegania w lesie - mówi Maciej Rąb, rzecznik OSP Słocina. Poszkodowany znajdował się w odległości ok. półtora kilometra od drogi. Strażacy zabezpieczyli poszkodowanego na desce i przenieśli do przyczepy quada. W ten sposób przetransportowano mężczyznę z miejsca wypadku do karetki.Jak podkreślają strażacy, w akcji niezbędny okazał się sprzęt kupiony w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego.

Złamał nogę podczas biegania w lesie. Pomagali strażacy z OSP Słocina

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24