Halowe Mistrzostwa Polski w Łucznictwie

Reprezentanci z Podkarpacia nienajlepiej wypadli podczas Halowych Mistrzostw Polski, które w weekend rozegrano w Kielnarowej, k. Rzeszowa w hali WSIiZ. Tylko trójka znalazła się w czołowej 32.

Mistrzami Polski w łukach klasycznych zostali Natalia Leśniak z Łucznika Żywiec i Rafał Dobrowolski ze Stelli Kielce.

O ile wygrana Dobrowolskiego nie jest niespodzianką, o tyle wynik zawodniczki z Żywca jest małą sensacją. Natalia Leśniak w finale pokonała najbardziej utytułowaną i obecnie najlepszą polską łuczniczkę, Justynę Mospinek. By wyłonić zwyciężczynię potrzebny był baraż, gdyż po czterech seriach był remis 113:113.

Trzecia była Małgorzata Ćwienczek z Czarnej Strzały Bytom. Dobrowolski w finale pokonał Janusza Byrę z Obuwnika Prudnik 116:112.

W czołówce zabrakło zawodników z Podkarpacia. Najlepsze miejsce zajął zawodnik Resovii Łukasz Pająk, który po nienajlepszych kwalifikacjach w pierwszym pojedynku trafił na utytułowanego Jacka Procia. Legniczanin pokonał Pająka, a w ostatecznym rozrachunku wywalczył brązowy medal.

Po kwalifikacjach w grze pozostały obok Pająka Joanna Płonka z Resovii oraz Aleksandra Ryba z Górnika Grabownica. Obie dziewczyny jednak poległy już w pierwszych swoich pojedynkach i zajęły odpowiednio 29. i 22. miejsce.
Pozostali zawodnicy z Podkarpacia odpadli już w kwalifikacjach plasując się poza czołową 32. Ostatnie premiowane miejsce do pojedynków zajął Mateusz Ryba z Górnika, ale taką samą liczbę punktów miał również 33 zawodnik. Niestety Mateusz poległ w barażach. W zawodach występowały również zawodniczki Resovii Klementyna Polak, Natalia Wysocka, Jolanta Rączka oraz łucznicy Górnika Radek Ryba i Adam Piotrowski.

Grabowniczanie wystąpili również w drużynie. W pierwszej rundzie pokonali zespół z Łodzi, ale później trafili na Strzelec Legnica i odpadli.

Oprócz łuków klasycznych strzelano również z łuków bloczkowych. W tej odmianie zwyciężali Anna Stanieczek z Orlika Goleszów i Marcin Szemiot z Talentu Wrocław. W drużynie zaś Marymont Warszawa wśród pań i Łucznik Żywiec wśród panów.

Zawody w Kielnarowej były ostatecznym sprawdzianem przed Halowymi Mistrzostwami Świata, które 2 marca rozpoczną się w Rzeszowie w hali na Podpromiu i trwać będą do 8 marca.