Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Herbata na nadwagę i inne cuda z mniszka

al/Michał Okrzeszowski
Michał Okrzeszowski
Mniszek, słusznie zwany jest lekarskim. Z jego liści mniszka sporządza się m.in. herbatę wspomagającą walkę z nadwagą. Zdradzamy na nią przepis.

Roślina miododajna

Trudno wyobrazić sobie wiosenny krajobraz bez tych dużych, żółtych kwiatów, które potem zamieniają się w dmuchawce. Występują one niemal wszędzie - na łąkach, w ogrodach, przy drogach, na osiedlowych trawnikach.

Roślina jest różnie nazywana - najczęściej jako "mlecz" i "majówka", ale zdarzają się też bardziej zaskakujące nazwy, takie, jak np. "wole oczy" czy… "męska stałość".

- Mniszek lekarski to przede wszystkim cenna roślina miododajna. Na łąkach, gdzie jest go bardzo dużo, jest dobrym źródłem nektaru. W Hadlach Szklarskich tamtejsze pasieki produkują miód wielokwiatowy ze znacznym udziałem mniszka, dlatego miód ten nazywany jest "miodem mniszkowym" - wyjaśnia prof. dr hab. Czesława Trąba z Wydziału Biologiczno-Rolniczego Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jednak obfitość mniszka nie zawsze jest pożądanym zjawiskiem.

- Dzieje się tak na łąkach, gdzie wypasane są zwierzęta domowe. Jak w przypadku każdego innego zioła, nadmiar mniszka w paszy szkodzi. Wtedy rzeczywiście należy z nim walczyć, jak z chwastem - tłumaczy pani profesor.

Herbatka na nadwagę

Właściwości lecznicze mniszka znali już starożytni Grecy. W dawnych Chinach i Indiach ziele to było lekarstwem na złą przemianę materii. Ta właściwość jest wykorzystywana również i dziś. Z liści mniszka sporządza się herbatę wspomagającą walkę z nadwagą. Aby ją przygotować, garść liści należy zalać 4 szklankami wody i gotować na małym ogniu przez 3-4 minuty.

Również sok i macerat z mniszka są naturalnymi lekami, które oczyszczają wątrobę. By otrzymać sok, umyte ziele (z kwiatami) przepuszcza się przez sokowirówkę. Sok należy pić 3 razy dziennie po łyżeczce.

Z pulpy pozostałej po odciśnięciu soku można przygotować macerat. W tym celu zalewa się pulpę przegotowaną wodą (szklanka wody na pół szklanki zioła). Po 8 godzinach zioło należy odcedzić. Macerat pije się 3 razy dziennie, w porcjach po 100 ml. Mniszek wspomaga nie tylko układ trawienny.

Syrop z kwiatów tej rośliny jest dobrym lekarstwem na kaszel i jesienne przeziębienia. Ponadto świeży sok, a także wyciągi z "mlecza" działają regenerująco na skórę - przyspieszają bliznowacenie, pomagają pozbyć się kurzajek i brodawek.

Sałatka z mniszka

Warto wspomnieć także o kulinarnym zastosowaniu tej pospolitej w naszym klimacie byliny. Z młodych liści mniszka można przygotować oryginalną wiosenną sałatkę.

Wystarczy tylko dodać do nich śmietanę lub oliwę. W Niemczech z prażonych, a następnie mielonych korzeni, zbieranych późną jesienią, wytwarzano napój, trochę przypominający kawę. Innym napojem, który można przygotować w prosty, domowy sposób jest wino z "majówek" i cytryn.

Ma ono specyficzny, lekko goryczkowy smak.

- Zbierając ziele należy unikać mniszka rosnącego przy drogach oraz na osiedlach. Rośliny z tych miejsc są skażone spalinami, w których znajdują się metale ciężkie. Najlepiej więc wybrać się na łąkę, gdzieś z dala od zakładów przemysłowych - wyjaśnia prof. Trąba.

- Co prawda pełnia kwitnienia mniszka lekarskiego przypada na przełom kwietnia i maja, jednak sezon na kwiaty jeszcze się nie skończył. Można więc będzie je zbierać jeszcze do lipca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24