Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hipoterapia tylko w Rzeszowie

Andrzej Piątek
Niektórzy studenci wychowania fizycznego UR już myślą o hipoterapii. Zdjęcie w stadninie w Zalesiu pod Rzeszowem.
Niektórzy studenci wychowania fizycznego UR już myślą o hipoterapii. Zdjęcie w stadninie w Zalesiu pod Rzeszowem. TADEUSZ POŹNIAK
W Uniwersytecie Rzeszowskim powstają dwa nowe kierunki studiów. Ochrona środowiska oraz turystyka i rekreacja. Ten drugi m.in. z unikalną specjalnością turystyka konna z hipoterapią.

Łącznie będzie teraz w Uniwersytecie Rzeszowskim 28 kierunków. Ochrona środowiska powstanie na Wydziale Biologiczno - Rolniczym. Jako trzeci kierunek studiów obok biologii i rolnictwa. I jedyny w regionie - najbliżej UMCS w Lublinie ma taki sam w swojej ofercie. Czynności kwalifikacyjne na I rok studiów stacjonarnych ochrony środowiska rozpoczną się w UR 15 czerwca br.

Solidniej o przyrodzie

- Ustawiamy się frontem do klienta! żartuje prof. Krzysztof Kukuła, prodziekan Wydziału Biologiczno - Rolniczego UR. - Młodzież przychodząc na biologię albo rolnictwo często pyta o ochronę środowiska. Nawet przy wyborze prac magisterskich na tych kierunkach widać preferencję tematów z ochrony środowiska.

Studia na ochronie środowiska będą trwały 3 lata.

- Po licencjacie utworzymy studia magisterskie - deklaruje prof. Krzysztof Kukuła.

W sprawie pracy po studiach dla absolwentów ochrony środowiska prof. Krzysztof Kukuła również jest optymistą.

- Wydaje się, że spośród wszystkich kierunków przyrodniczych ochrona środowiska ma najlepsze perspektywy - podkreśla. - W Polsce solidniej zaczynamy traktować zagadnienia związane z ochroną środowiska naturalnego. Coraz więcej ludzi wie, że trzeba coś z tym zrobić i że, do tego potrzebni są fachowcy. Tym bardziej, że w związku z wejściem do UE takiemu myśleniu sprzyjają nowe, unijne przepisy.

Od razu trzy specjalności

Wcześniej, już od 15 lutego br. Wydział Wychowania Fizycznego UR rozpocznie akcję kwalifikacyjną na I rok studiów stacjonarnych i zaocznych na turystykę i rekreację.

- Zaczynamy ją zamiast pod koniec roku akademickiego w jego połowie - przyznaje prof. Kazimierz Obodyński, dziekan Wydziału Wychowania Fizycznego UR - ale zainteresowanie już jest spore. Chcemy zaproponować 3 specjalności - obsługę ruchu turystycznego i rekreacyjnego, agroturystykę i turystykę konną z hipoterapią - jako jedyną w Polsce!

Podobnie, jak na ochronie środowiska na początek będą to 3-letnie studia licencjackie.

- W każdej chwili jesteśmy w stanie utworzyć studia magisterskie - zapewnia prof. Kazimierz Obodyński. Dodaje, że liczy na duże zainteresowanie szczególnie turystyką konną z hipoterpią.

Na sali i w stadninach

Specjalność ta będzie powiązana ze studiami fizjoterapii na Wydziale Medycznym UR. W sumie chodzi o kształcenie trenerów z dyplomami magisterskimi, którzy zajmowaliby się leczeniem chorych na porażenie mózgowe, dla których przejażdżki konne mają często skutki zbawienne.

- Zapotrzebowanie na takich fachowców jest spore w Polsce i innych krajach UE - twierdzi prof. Kazimierz Obodyński.

Ale ich kształcenie nie może odbywać się tylko w salach wykładowych, dlatego UR ponawiązywał już wstępne umowy o współpracy ze znajdującymi się w pobliżu Rzeszowa stadninami w Zalesiu i Albigowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24