"Historyk małych ojczyzn" prof. Feliks Kiryk honorowym...

  "Historyk małych ojczyzn" prof. Feliks Kiryk honorowym obywatelem Sanoka

  Dorota Mękarska

  Nowiny

  Nowiny

  Na zdjęciu prof. Feliks Kiryk z małżonką Janiną Kirykową.

  Na zdjęciu prof. Feliks Kiryk z małżonką Janiną Kirykową. ©Fot. Dorota Mękarska

  Prof. dr hab. Feliks Kiryk, redaktor "Dziejów Rzeszowa" oraz monografii Mielca, Przemyśla, Ropczyc, Dębicy i Sanoka otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Królewskiego Wolnego Miasta Sanoka.
  Na zdjęciu prof. Feliks Kiryk z małżonką Janiną Kirykową.

  Na zdjęciu prof. Feliks Kiryk z małżonką Janiną Kirykową. ©Fot. Dorota Mękarska

  Wniosek do Rady Miasta Sanoka o nadanie tytułu złożyli: burmistrz Wojciech Blecharczyk, starosta sanocki Wacław Krawczyk, Wojciech Wydrzyński, prezes Towarzystwa Przyjaciół Sanoka i Ziemi Sanockiej oraz Waldemar Och, wiceprezes tegoż towarzystwa.

  Nadając tytuł honorowego obywatela prof. Kirykowi Rada Miasta Sanoka uhonorowała nie tylko wybitnego człowieka, ale również ambasadora Sanoka i Ziemi Sanockiej, wspierającego i promującego w świecie nauki lokalne środowisko historyków.

  Prof.
  Kiryk urodził się w 1933 roku w Bukowsku pod Sanokiem. Studia ukończył w Krakowie w Wyższej Szkole Pedagogicznej. W wieku 28 lat na swojej macierzystej uczelni zdobył tytuł doktora, a kilkanaście lat później tytuł doktora habilitowanego. Tytuł profesorski otrzymał w 1981 roku. Profesorem zwyczajnym stał się w roku 1989. W latach 1993 - 1999 pełnił funkcję rektora WSP w Krakowie.

  Historyk jest autorem ponad 500 prac naukowych, w tym kilkunastu książek. Pod jego redakcja powstało ponad 40 monografii zbiorowych regionów, miast i wsi. Jest kawalerem Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski, Doktorem Honoris Causa uniwersytetów: w Rzeszowie, Lwowie i Kamieńcu Podolskim. Odznaczony jest Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

  Profesor w krótkim wystąpieniu mówił o roli historii, o zbiorowej i indywidualnej pamięci, w tym również swojej, dotyczącej własnych korzeni.

  - Człowiek, który nie zna swojej miejscowości, kraju bliskiego, swojej ojczyzny - to tak jakby swojego ojca i matki nie znał - Profesor przywołał słowa Piotra Skargi.

  Odniósł się również do funkcjonowania samorządów, a to z racji zbliżających się wyborów samorządowych.

  - Dzisiejsza Polska jest krajem coraz piękniejszym i lepiej zorganizowanym - uważa prof. Kiryk. - Ale to nie wynik pracy ministrów i prezydentów, to rezultat i dorobek samorządów terytorialnych, rad, wójtów i burmistrzów, którzy dysponując małymi zasobami finansowymi, potrafią je tak wykorzystać, że jest to widoczne.

  Panu Profesorowi podczas uroczystości towarzyszyli krewni i przyjaciele, jak również małżonka Janina Kirykowa.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (4) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo