Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hulajnogi są Ok. Za brak wyobraźni kierującego grozi mandat nawet do 2,5 tys. zł

Józef Lonczak
Józef Lonczak
Zdjęcie ilustracyjne W e-hulajnogach zakochali się nie tylko młodzi ludzie. Jak twierdzą, jest to idealny pojazd do krótkich podróży
Zdjęcie ilustracyjne W e-hulajnogach zakochali się nie tylko młodzi ludzie. Jak twierdzą, jest to idealny pojazd do krótkich podróży Fot. Paweł Dubiel
Korzystający z e-hulajnóg uważają je za idealne pojazdy miejskie. Jednak wielu pieszych, rowerzystów i kierowców, patrzy na nie z obawą i uważają je za pojazdy niebezpieczne. Czy słusznie?

Są zwinne i poręczne

W e-hulajnogach zakochali się nie tylko młodzi ludzie. Jak twierdzą, jest to idealne urządzenie do krótkich podróży po mieście. Są zwinne, małe, poręczne, ciche i ekologiczne.

Rzeczywiście można się z tymi opiniami zgodzić, ale pod jednym warunkiem. E-hulajnoga jak każdy pojazd wymaga wyobraźni i niezapominania o tym, że na chodnikach, ścieżkach rowerowych i jezdniach są jeszcze inni ludzie.

25 wykroczeń

Właśnie brawura jeżdżących e-hulajnogami jest powodem, że nasi Czytelnicy nie tylko z Rzeszowa, zwracają się do nas ze skargami, że młodzież jeździ brawurowo i zbyt szybko, stwarza zagrożenie, na chodnikach, przejściach i na jezdniach. A policja nic z tym problemem nie robi.

Sprawdziliśmy, czy policja jest bezczynna i rzeczywiście nie reaguje na nieprawidłowe zachowania z udziałem kierujących hulajnogami?

- Tylko w bieżącym roku, to jest do 9 maja br., policjanci drogówki interweniowali w przypadku 25 wykroczeń popełnionych przez kierujących hulajnogami elektrycznymi. W 10 przypadkach zastosowali pouczenia, nałożyli 14 mandatów. Skierowali też jeden wniosek do sądu - wylicza nadkom. Adam Szeląg, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie.

Za łamanie przepisów nawet 2,5 tys. zł kary

Poruszanie się e-hulajnogą wiąże się też z odpowiedzialnością za spowodowanie wypadku. W przypadku nieletnich policja sprawę kieruje do sądu rodzinnego, a rodzice mogą jeszcze ponosić odpowiedzialność cywilną. Przypomnijmy e-hulajnogą może się poruszać osoba, która ukończyła 10 lat, ale w strefie zamieszkania dopuszcza się kierowanie e-hulajnogą przez dziecko do 10 lat wyłącznie pod opieką dorosłego.

Dopuszczalna prędkość hulajnogi elektrycznej to 20 km/h. (art. 20 ust 6 pkt 4 prawa o ruchu drogowym i § 55d rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia). Kierujący hulajnogą elektryczną, korzystając z chodnika albo drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu.

Za przekroczenie dopuszczalnej prędkości (20 km/h) i z grozi mandat i takie mandaty też są wypisywane. Żartów nie ma też, jeśli chodzi o wysokość mandatu. Przekonał się o tym dość boleśnie kilka dni temu (14 maja br.), 18-latek w Tarnobrzegu, który nie popisał się wyobraźnią. Otóż za jazdę hulajnogą po spożyciu alkoholu (1,52 promila) od policji otrzymał mandat w wysokości 2,5 tys. zł.

Siadając na hulajnogę musisz wiedzieć

Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący hulajnogą elektryczną, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany za-chować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszemu.

Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku, gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.

Kierujący hulajnogą może korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych wyjątkowo, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h, i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.

Kierującemu hulajnogą elektryczną. zabrania się:

  • jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu, z zastrzeżeniem ust. 3a;
  • jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub pod-nóżkach;
  • czepiania się pojazdów.
  • ciągnięcia lub holowania innego pojazdu;
  • przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku.

Inni też mają obowiązki

- Aby poprawić też bezpieczeństwo, zachęcamy kierujących hulajnogami elektrycznymi do używania kasków i kamizelek lub widocznych elementów odblaskowych - apeluje nadkom. Adam Szeląg.
Obowiązki mają też inni użytkownicy dróg, ścieżek i chodników wobec jadących hulajnogą.

- Wszyscy uczestnicy ruchu drogowego zobowiązani są do przestrzegania obowiązujących przepisów i zachowania szczególnej ostrożności. Inni uczestników ruchu powinni pamiętać i ustąpieniu miejsca kierującemu hulajnogą, gdy ten porusza się wydzieloną drogą dla rowerów lub pasem ruchu dla rowerów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja podsumowała majówkę na polskich drogach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24