Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ignaczak, Wilk i Herba na debacie z Palikotem

Paulina Bajda
Krzysztof Ignaczak wita się z Januszem Palikotem.
Krzysztof Ignaczak wita się z Januszem Palikotem. Bartosz Frydrych
- Kiedyś AWF-y były elitarnymi szkołami. Obecnie wielu absolwentów nie potrafi nawet dobrze pływać - mówił podczas debaty o sporcie Krzysztof Ignaczak.

Niewczas przewodniczącą

Niewczas przewodniczącą

Podczas Wojewódzkiego Kongresu Wyborczego Twojego Ruchu, Marta Niewczas, wielokrotna mistrzyni świata w karate tradycyjnym, została jednogłośnie wybrana na przewodniczącą podkarpackiego oddziału partii.

W niedzielę w Rzeszowie odbył się Wojewódzki Kongres Wyborczy Twojego Ruchu. Podczas spotkania odbyła się również debata programowa na temat przyszłości polskiego sportu. Uczestniczyli w niej rzeszowscy sportowcy: Marta Niewczas, Krystian Herba, Krzysztof Ignaczak i Rafał Wilk oraz przedstawiciele ministerstwa sportu i politycy.

Rozmawiano m.in. o rozwoju kultury fizycznej wśród studentów, finansowaniu klubów sportowych i zaktywizowaniu w sporcie osób niepełnosprawnych. Najwięcej emocji wzbudziła dyskusja na temat edukacji i systemu szkolenia trenerów.

- System edukacji sportowej opiera się na gimnazjach i liceach. Zapomina się o przedszkolach sportowych, a to właśnie tam łowi się już talenty. Potrzeba dobrych, pełnych entuzjazmu trenerów, którzy nauczą Polaków, aby o sporcie myśleli jak o profilaktyce - mówiła Marta Niewczas, była wielokrotna mistrzyni świata w karate tradycyjnym, przewodnicząca Twojego Ruchu na Podkarpaciu.

- System wymaga absolutnej zmiany w tej kwestii. Obecnie opiera się on na dyskryminacji sportów nie olimpijskich, innym dyscyplinom sportowym obcinając fundusze - dodała.

Z wypowiedzią Niewczas zgodził się siatkarz Asseco Resovii Krzysztof Ignaczak. Poparł ją w twierdzeniu, że potrzebna jest zmiana w rozdysponowywaniu środków, tak, aby szły one na rzeczywistą działalność i szkolenie młodych zawodników, a nie na administrację.

- Moja małżonka pracuje w klubie jako dyrektor finansowy i wiem, jakie są problemy, aby dostać dotacje. Na wyszkolenie młodego zawodnika idzie ogromna ilość pieniędzy, a do tego dochodzi jeszcze wiele kosztów ukrytych, jak noclegi czy transport, o których się nie mówi - przekonywał Ignaczak.
- Powinniśmy zacząć myśleć o tym, że szkolenie zaczyna się od wieku przedszkolnego i trzeba stworzyć odpowiedni system szkolenia trenerów, którego w Polsce nie ma. Obecnie wielu studentów AWF-u kończąc studia nie potrafi pływać - dodał siatkarz.

Rzeszowscy sportowcy zgadzają się, że w ministerstwie sportu potrzeba wielu zmian. Rafał Wilk, były żużlowiec, a obecnie dwukrotny mistrz paraolimpijski z Londynu i mistrz świata, poparł inicjatywę stworzenia ministerstwa tylko dla sportowców.

- To ministerstwo powinno zajmować się tylko sportem i jego promocją. Wiem na swoim przykładzie, że odkąd po wypadku zacząłem trenować sport, to zaprzestałem rehabilitacji. Sam sport stał się doskonałą rehabilitacją - mówił Wilk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24