Na początku minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa przypomniała, że to "Federacja Rosyjska rozpoczęła wojnę surowcową z całą Europą jeszcze w tamtym roku". – Już jesienią zeszłego roku Europa doświadczała ograniczenia dostaw ze strony Federacji Rosyjskiej, a tym samym z wykorzystaniem pozycji monopolistycznej i wpływu na cenę surowca, jakim jest gaz – mówiła.
– Wtedy Polska jako pierwsze państwo europejskie wprowadziła kompleksową tarczę antyinflacyjną aby zapobiegać negatywnym skutkom tego kryzysu i tej wojny surowcowej – przypomniała i wymieniała, że w tym pakiecie znalazło się zwolnienie z akcyzy na energię dla gospodarstw domowych z 5 zł na 1MWh do O, a dla wszystkich pozostałych odbiorców do minimalnego poziomu VAT.
– W energii i w cieple VAT został obniżony z 23 do 5 proc. , a w przypadku gazu z 23 do 0 proc. Równolegle została wprowadzona ochrona taryfowa dla odbiorców gazu, zarówno dla odbiorców indywidualnych, odbiorców spółdzielni, wspólnot oraz wszystkich odbiorców, których zakwalifikowaliśmy jako wrażliwych – mówiła i wymieniała: szkoły, żłobki, przedszkola, piecza zastępcza, ochotnicze straże pożarne, organizacje pożytku publicznego i reszta podmiotów, która w styczniowej ustawie się znalazła.
– Dzisiaj Sejm przegłosował wydłużenie tej ochrony taryfowej do 2027 roku w gazie dla wszystkich odbiorców w całym pakiecie – poinformowała. – Jednocześnie został wprowadzony dodatek osłonowy, to jest 6,8 mln odbiorców tego dodatku, a jego maksymalna kwota wynosi do 1,4 tys. z – wyjaśniła i przypomniała, że "do października można w gminach składać wnioski. z 20 proc. podwyższoną kwotą dla użytkowników węgla".
Moskwa przypomniała, że Sejm przegłosował wsparcie dla użytkowników węgla.
Przygotowaliśmy kompleksowy pakiet dla 6,6 mln gospodarstw domowych
– Przygotowaliśmy kompleksowy pakiet, który byłby skierowany dla wszystkich użytkowników ciepła, dla tych wszystkich, którzy podgrzewają wodę, ale potencjalnie mogłyby ich dotknąć podwyżki. Dla całej tej grupy odbiorców przygotowaliśmy schemat wsparcia – wyjaśniła.
Jak tłumaczyła, jednym z podstawowych elementów tego schematu jest prognoza podwyżek, którą przeprowadzono wspólnie z Urzędem Regulacji Energetyki. – W wyniku tej analizy przygotowaliśmy pakiet, który będzie wspierał 6,6 miliona gospodarstw domowych – dodała.