Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ile trzeba czekać na wizytę u lekarza specjalisty?

Ewa Kurzyńska
Pacjenci narzekają na długie kolejki do lekarzy.
Pacjenci narzekają na długie kolejki do lekarzy. Krzysztof Kapica
Hematolog - 60 dni. Endokrynolog - 41. Kardiolog - 40. Tyle czekamy, średnio, w kolejce do specjalisty. Pacjenci coraz częściej słyszą w rejestracjach, że lekarz ich przyjmie, ale... w przyszłym roku!

Rozgoryczeni mieszkańcy regionu, którym wyznaczono odległe terminy wizyt, nie kryją wzburzenia.

- Niedawno córka obudziła się ze spuchniętym okiem. Malutka płakała, narzekała na ból, była wystraszona, więc od razu pojechałyśmy do okulisty w jednej z rzeszowskiej przychodni. Nie chciano nas przyjąć, ale w końcu udało mi się wybłagać wizytę. Do gabinetu weszłyśmy po... 7 godzinach czekania! Na tym jednak nie koniec, bo lekarka zleciła wizytę kontrolną. W rejestracji usłyszałyśmy, że pierwszy wolny termin jest za półtora miesiąca. Uważam, że to skandaliczne - denerwuje się pani Joanna z Rzeszowa, mama 6-letniej Oli.

  • Kolejki do specjalistów
  • Okulista - 110 placówek ma umowę z NFZ. Średni czas czekania na wizytę: 29 dni. Kolejek nie ma w 35 lecznicach. Najdłuższa jest w Lumed Lubaczów - 280 dni.
  • Kardiolog - 72 placówki ma umowę z NFZ, w 16 z nich nie ma kolejek. Średni czas oczekiwania na wizytę: 40 dni. Najdłużej w WZS na ul. Warzywnej w Rzeszowie - 270 dni.
  • Hematolog - 4 poradnie, w dwóch bez kolejek. Najdłużej czeka się do poradni przy WSS w Rzeszowie - 156 dni. Średni czas oczekiwania: 60 dni.
  • Endokrynolog - 41 poradni z umowami, w 12 bez kolejek. Najdłużej czeka się w Dermamed Leżajsk - 145 dni. Średni czas oczekiwania: 41 dni.
  • Diabetolog - 40 poradni ma umowy z NFZ, w 20 bez kolejek. Najdłużej czeka się w Metabolik Mielec - 94 dni. Średni czas oczekiwania: 20 dni.
  • Kolejki na zabiegi
  • Endoproteza stawu biodrowego: Szpital Powiatowy w Stalowej Woli - bez czekania; 114 Szpital Wojskowy w Przemyślu - 7 dni. Najdłuższe kolejki: Szpital im. św. Rodziny w Rudnej Małej, k. Rzeszowa - 766 dni i Szpital Wojewódzki nr 2 w Rzeszowie - 823 dni. Średni czas oczekiwania: 350 dni.
  • Operacja zaćmy: Szpital Miejski w Rzeszowie - 62 dni, Gomed Lubaczów - 246 dni, Szpital Wojewódzki w Krośnie - 648 dni, Ośrodek Chirurgii Oka prof. Zagórskiego w Rzeszowie - 839 dni. Średni czas oczekiwania: 400 dni.

Źródło: NFZ, dane przesłane przez świadczeniodawców.

Skarg jest więcej

Podobnych sygnałów odbieramy w redakcji więcej. Bo choć do końca roku zostały jeszcze dwa miesiące, w wielu poradniach pacjenci słyszą to samo: w tym roku już nie przyjmujemy!

- I zawsze pada to samo tłumaczenie: kontrakt na ten rok już się wyczerpał, a jak będziemy nadal przyjmować, fundusz nam za to nie zapłaci. To bulwersujące, bo ja przecież składkę zdrowotną płacę przez cały rok i przez cały rok chcę mieć zapewniony dostęp do specjalistów - denerwuje się pan Adam z Rzeszowa, który choruje na dyskopatię i bezskutecznie próbował zapisać się na fizjoterapię.

Urzędnicy z Narodowego Funduszu Zdrowia tłumaczą, że poradnie otrzymują kontrakt na cały rok.

- I przez cały rok powinny przyjmować pacjentów, planując odpowiednią ilość wizyt na każdy miesiąc - mówi Marek Jakubowicz, rzecznik podkarpackiego oddziału NFZ w Rzeszowie.

Szefowie lecznic ripostują, że więcej chorych było przyjmowanych w pierwszym półroczu, dlatego też limity przyjęć, wyznaczone przez NFZ, wyczerpały się przed końcem roku.

- Chorzy po prostu szybciej trafili do specjalistów. Gdyby limity były większe, problemu by nie było - tłumaczy właściciel jednej z przychodni.

Kolejka kolejce nie równa

Małe to jednak pocieszenie dla pacjentów, którzy pomocy potrzebują teraz. Co im pozostaje? W NFZ twierdzą, że w regionie wciąż nie brakuje poradni, do których czas oczekiwania jest krótki.

- Nie jest tak, że to limity zawsze generują kolejki. Przecież do niektórych lecznic można dostać się "od ręki", bez czekania. Często bywa tak, że do lekarzy cieszących się największą renomą po prostu chce pójść jak najwięcej chorych. W efekcie pacjenci czekają dłużej niż gdzie indziej - uważa Marek Jakubowicz.

Informacje o czasie oczekiwania do poszczególnych poradni można znaleźć w internecie, na stronie Podkarpackie oddziału NFZ.

- Można w tej sprawie także zwrócić się do nas telefonicznie lub osobiście. Każdy otrzyma pełną informację o kolejkach we wszystkich interesujących go poradniach na Podkarpaciu - podkreśla Jakubowicz.

Dla zainteresowanych podajemy numer telefonu do Podkarpackiego oddziału NFZ w Rzeszowie: 17 86-04-100 oraz adres strony interentowej: www.nfz-rzeszow.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24