Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie przejął cenne archiwa sądowe

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Do Oddziałowego Archiwum IPN w Rzeszowie trafiły cenne materiały z Sądu Okręgowego w Rzeszowie. Na zdjęciu: naczelnik archiwum IPN Dariusz Byszuk.
Do Oddziałowego Archiwum IPN w Rzeszowie trafiły cenne materiały z Sądu Okręgowego w Rzeszowie. Na zdjęciu: naczelnik archiwum IPN Dariusz Byszuk. Mariusz Guzek
Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie przejął z Sądu Okręgowego w Rzeszowie materiały archiwalne dotyczące unieważnienia wyroków sądów wojskowych skazujących za działalność niepodległościową. Pozyskane archiwa są dostępne dla zainteresowanych.

Spis treści

Przejmowanie materiałów z Sądu Okręgowego w Rzeszowie zaczęło się jeszcze przed pandemią i praktycznie zakończyło się w tym roku. Do Oddziałowego Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie zostało w roku 2022 przekazanych 12,5 metrów bieżących akt, w sumie ponad tysiąc teczek (w ciągu trzech lat 34 mb. akt i ponad 5 tys. teczek). Przejęta materiały są cenne pod względem prawnym i historycznym. IPN będzie przejmował podobne materiały z sądów okręgowych w Krośnie, Przemyślu i Tarnobrzegu.

Materiały dotyczą głównie unieważnień wyroków

- Większość materiałów, jakie przejęliśmy, dotyczy unieważnień wyroków, które zapadły w sprawach karnych prowadzonych przez sądy wojskowe wobec osób cywilnych zaraz po wojnie. Od roku 1945 do połowy lat 50. sądy wojskowe, w tym Wojskowy Sąd Rejonowy w Rzeszowie, prowadziły przeciętnie blisko tysiąc spraw rocznie. Wiele z nich dotyczyło ludzi związanych ze strukturami Polskiego Państwa Podziemnego w okresie okupacji i ze strukturami podziemia antykomunistycznego po wojnie. Wiele spraw dotyczyło ludzi, którzy działalność konspiracyjną zaczynali w latach okupacji, a kontynuowali po wojnie. Skazywani byli członkowie AK, Zrzeszenia WiN i podziemia narodowego za przynależność do tych struktur i udział w nich, skazywane były osoby za wspieranie ukrywających się członków oddziałów podziemnych, za ich żywienie i ukrywanie, za przechowywanie broni, ulotek i gazet antykomunistycznych – mówi naczelnik Oddziałowego Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie Dariusz Byszuk.

Archiwum IPN pozyskało materiały wytworzone przez Sąd Okręgowy w Rzeszowie w toku postępowań prowadzonych na podstawie ustawy 23 lutego 1991 r. o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego.

Tysiące skazanych przez sądy wojskowe

– Po wojnie tysiące ludzi zostało skazanych przez sądy wojskowe i cywilne za działalność niepodległościową. Po roku 1991 na podstawie tej ustawy poszczególne osoby i ich najbliżsi w przypadku osób nieżyjących, składali do sądów wnioski o uznanie za nieważne wyroków wydanych po wojnie za działalność niepodległościową. Sądy unieważniały wyroki sądów wojskowych: garnizonowych, rejonowych, okręgowych, a także sądów cywilnych. Na podstawie tych unieważnień osoby te mogły później starać się o odszkodowanie i zadośćuczynienie za doznane krzywdy i represje – wyjaśnia Dariusz Byszuk.

Ustawa z 1991 była wielokrotnie nowelizowana i dotyczyła także osób skazywanych za działalność podziemną w latach 80. w strukturach solidarnościowych i nie tylko.

Podstawa prawna

Sejm 28 kwietnia 2022 r. znowelizował ustawę o Instytucie Pamięci Narodowej. Nowelizacja wprowadziła zapis, że akta spraw o unieważnienie orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych z powodów politycznych za działalność na rzecz niepodległego bytu państwa polskiego z chwilą prawomocnego zakończenia w sądzie mają trafić do IPN jako zasoby archiwalne. – Wcześniej o te materiały występowaliśmy jako materiały przydatne do działalności ustawowej Instytutu – dodaje naczelnik.

Cenne dla historyków

Pozyskane materiały sądowe są także bardzo cenne dla historyków, gdyż zawierają wiele informacji, których nie ma w teczkach spraw karnych prowadzonych przed sądami w latach 40. i 50. W teczkach z lat 40. i 50. nie ma informacji o stosowanych torturach, o nieludzkich warunkach w peerelowskich więzieniach i obozach, o śmiertelności w nich i chorobach osadzonych. Informacje takie znajdują się w zeznaniach i oświadczeniach skazanych i we wnioskach o unieważnienie wyroków i zasądzenie odszkodowań.

Obowiązek sądów

Ponadto sądy na mocy znowelizowanej ustawy o IPN zostały zobowiązane do przekazywania do zasobów IPN akt zakończonych spraw o zbrodnie komunistyczne. Są to akta procesów, w których oskarżycielami byli prokuratorzy pionu śledczego IPN. – Te materiały wiele lat po zakończeniu spraw zalegały w sądach. Teraz będą mogły być udostępniane osobom, które złożą odpowiedni wniosek: historykom, dziennikarzom itp. – mówi Dariusz Byszuk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie