Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inwazja jemioły w lasach. Pasożyt zagraża sosnom i jodłom na Podkarpaciu. To skutek suszy

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Jemioła pospolita, półpasożyt żyjący na drzewach, w ostatnich latach wyraźnie zwiększyła swój areał występowania, stając się problemem dla sosnowych i jodłowych drzewostanów na Podkarpaciu.

- Niegdyś jej szkodliwość nie była na naszym terenie zauważalna, jednak w ostatnich latach, w związku z występującą od 2015 roku suszą, jemioła ma istotny wpływ na kondycję drzew, głównie sosen - mówi Tomasz Najbar, główny specjalista ds. ochrony lasu w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

Już kilka lat temu jemioła rozprzestrzeniła się w lasach sosnowych na północy regionu. Obszar uszkodzonych przez nią lasów w 2019 roku przekroczył 2,3 tys. ha, głównie w nadleśnictwach Tuszyma, Leżajsk i Mielec – 289 ha.

Leśnicy zaznaczają, że niegdyś jemioła żyła tylko na starych drzewach, obecnie obserwuje się już nawet 20-30-letnie jodły mocno zasiedlone i osłabione. Stąd konieczność bieżącej obserwacji drzew.

- W trakcie prowadzonych planowych cięć pielęgnacyjnych zwracamy uwagę na usuwanie drzew mocno opanowanych przez jemiołę, by nie dawały one materiału rozmnożeniowego - mówi Jan Mazur, zastępca dyrektora RDLP w Krośnie ds. gospodarki leśnej.

Liczniejsze występowanie jemioły w lasach związana jest ze zmianami klimatycznymi

Leśnicy zapewniają, że nie chodzi o wyeliminowanie jemioły z lasów.

- Patrzymy w szerszym kontekście na liczniejsze pojawianie się tego pasożyta, bo jest ono związane ze zmianami klimatycznymi. Dlatego leśnicy planują „przekomponowanie” składu gatunkowego lasu na bardziej zróżnicowany, a więc odporniejszy.

Według szacunków – zasięg inwazji jemioły w podkarpackich lasach to obecnie ponad 3300 ha. Do końca czerwca ma być przeprowadzona szczegółowa inwentaryzacja drzewostanów jodłowych opanowanych przez tego pasożyta.

Jemioła jest rośliną półpasożytniczą; wodę i sole mineralne pobiera od drzewa-żywiciela. Ma też właściwości lecznicze. Chętnie jest zjadana przez ptaki, np. jemiołuszki. Dzięki nim krzew może się rozmnażać i przenosić na duże odległości.

- Niegdyś wierzono, że jemioła to magiczne ziele o wielkiej mocy, chroniące przed złymi duchami i zapewniające w domu dostatek i pomyślność. Dlatego jej gałązki pojawiały się w okresie zimowym w chłopskich chatach. Dziś stanowi rodzaj afrodyzjaku – całowanie pod nią uważane jest za wróżbę szczęścia w miłości - opowiada Edward Marszałek, rzecznik RDLP w Krośnie.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24