Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inżynierowie z Politechniki Rzeszowskiej robią kariery w przemyśle

Oprac. si
Inżynierowie z Politechniki Rzeszowskiej robią kariery w przemyśleW laboratorium Politechniki.
Inżynierowie z Politechniki Rzeszowskiej robią kariery w przemyśleW laboratorium Politechniki. Fot. Archiwum
W Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego „PZL- Rzeszów S.A. pracuje obecnie około 900 inżynierów. Zdecydowana większość spośród nich to absolwenci Politechniki Rzeszowskiej.

Uczelnia od wielu lat cieśle współpracuje z przemysłem Podkarpacia, a zwłaszcza lotniczą fabryką, którą ma dosłownie za miedzą.

Absolwenci Politechniki zajmują w WSK wiele najwyższych stanowisk kierowniczych. Jej absolwentem jest m. in. prezes zarządu, Marek Darecki. Mury uczelni  z dyplomem inżynierskim opuścił również przed laty Władysław Ortyl, obecny marszałek woj. podkarpackiego, wcześniej zawodowo związany z lotniczą fabryką z Mielcu.

Ponadto, inżynierowie z Politechniki są cenionymi specjalistami w takich zawodach jak technolodzy, kontrolerzy jakości, czy konstruktorzy lotniczy.

– Możemy z dumą podkreślić, że kilkanaście osób, pracowników naszej fabryki zdobyło już tytuły doktorskie, w ramach ścisłej współpracy z uczelnią. Chodzi zwłaszcza o realizację badań i doświadczeń naukowych w pracowniach politechniki – zaznacza Andrzej Czarnecki, rzecznik prasowy WSK Rzeszów.

Budują wspólne laboratorium

Miarą ścisłej współpracy uczelni i WSK jest wspólna inwestycja w postaci bardzo potrzebnego laboratorium do badań materiałowych. Będą w nim testowane krytyczne elementy silników lotniczych. Dotąd nasze firmy musiały przeprowadzać próby zagranicą i płacić za każdą kilka milionów dolarów.

Teraz w Laboratorium Badań Materiałów dla Przemysłu Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej pod kierunkiem prof. Jana Sieniawskiego powstają stoiska badawcze, które znacząco obniżą koszty testów. Jest to jedyne laboratorium w Polsce posiadające uznany w lotnictwie certyfikat NADCAP-u. Nie istnieją gotowe projekty stoisk do testowania części lotniczych i zawsze jest to indywidualna konstrukcja. A przecież z nowej aparatury będą mogły korzystać firmy z Doliny Lotniczej oraz przedsiębiorstwa zagraniczne. Pierwszeństwo w dostępie do stoisk będzie miała oczywiście rzeszowska wytwórnia, która na ich budowę wyłożyła 8 mln złotych. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju na realizację trzyletniego projektu przyznało ok. 17 mln złotych dofinansowania.

Ostatnio, Politechnika podpisała także porozumienie z PZL Mielec dotyczące powołania Konsorcjum Naukowo-Przemysłowego "Lot-Virtual-Lab". Jego celem będzie tworzenie warunków dla rozwoju i efektywnego zastosowania konstrukcji i technologii 3D w wyrobach polskiego przemysłu lotniczego. - Technologie 3D to przyszłość branży lotniczej, dlatego szczególnie zależy nam na współpracy z jednostkami naukowymi w ich rozwijaniu - zaznacza Janusz Zakręcki, prezes PZL Mielec.

Zaczyna się od praktyk zawodowych

W ramach porozumienia uczelni z lotniczą fabryką studenci wydziału lotniczego oraz kilku innych, od lat odbywają praktyki zawodowe w rzeszowskiej wytwórni. Z kolei wybitni fachowcy z rożnych dziedzin będący pracownikami WSK są jednocześnie wykładowcami na uczelni.

-  Zdarza się często, że przyszli inżynierowie, studenci ostatnich lat odbywają praktyki zawodowe w naszej fabryce. Bardzo często zdarza się, że ich wiedza oraz umiejętności są szybko dostrzegane i  cenione w zakładzie. A po zdobyciu dyplomu podejmują u nas prace. Można więc powiedzieć, ze w czasie praktyk poznają swoje przyszłe miejsce pracy – słyszę w lotniczej fabryce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24