NOWINY24

  Polecamy Twojej uwadze

  Rozwiń
  NOWINY24
  Zwiń

  Polecamy Twojej uwadze

  • Największe tragedie podkarpackich sportowców. Na torach ginęli żużlowcy, na drogach siatkarze i piłkarze
  • Podkarpacka wieś na starych zdjęciach z Narodowego Archiwum Cyfrowego
  • Za nami Plebiscyt „Piłkarskie Laury Podokręgu Rzeszów”

  Jak burmistrz sprzedawał pałac

  Jak burmistrz sprzedawał pałac

  ADAM MAŁEK

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Pałac w Siarsch

  Pałac w Siarsch

  DĘBICA. Za 75 milionów zł Edward Brzostowski sprzedawał pałac w Siarach k. Gorlic, pomimo, że w oświadczeniu do Sejmu, wycenił majątek na 8 mln. złotych. Nieruchomość na poczet ewentualnej grzywny zabezpieczyła wczoraj prokuratura. Burmistrz jest podejrzany o poświadczenie nieprawdy w fakturach VAT, w związku z działalnością grupy przestępczej, która wyprała 1,5 mln dolarów w tzw. aferze paliwowej.
  Pałac w Siarsch

  Pałac w Siarsch

  Zespół pałacowo - parkowy w Siarach k. Gorlic od 5 lat należy do rodziny Brzostowskich.
  - Kupiłem go wtedy za 425 tys. złotych. To była ruina, którą remontowałem. Będąc posłem w 2002 roku wartość swojego majątku określiłem na ok. 8 mln zł. W deklaracji podałem kwotę zakupu pałacu w Siarach zaznaczając ten szczegół w odpowiedniej rubryce - przekonuje burmistrz Brzostowski.
  Przez lata wartość restaurowanej nieruchomości rosła.
  Burmistrz od trzech lat obiekt w Siarach chciał jednak sprzedać, aby pokryć długi w firmie w sumie ok. 3,5 mln. zł. Oferty sprzedaży pałacu znalazły się w biurach nieruchomości również za granicą.
  - Żądałem za pałac ok. 12 mln złotych, choć rzeczoznawcy wyceniali go na 4 - 5 mln dolarów. Inni eksperci podawali znacznie wyższą cenę - kilkanaście mln dolarów. Sprzedać było jednak trudno - wyjaśnia Brzostowski.

  Zbieg okoliczności za 75 mln

  Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie zarzuca Edwardowi Brzostowskiemu, że poświadczył nieprawdę w fakturach VAT. W wyniku tego wspólnie z kierującymi zorganizowaną grupą przestępczą wyrządził szkodę majątkową spółce PTI Poltrade w Kielcach. Chodzi o ok. 800 tys. zł z transakcji kupna - sprzedaży dystrybutorów paliwowych. Spółka PTI Poltrade, jak się okazało należy do Stanisława K., b. prezesa Orlen PetroTank w Widełce i Romana M., prezesa firmy Tankpol ze Szczucina. Obaj, kilka miesięcy wcześniej zostali aresztowani pod zarzutem zorganizowania i kierowania grupą przestępczą, która wyprała 1,5 mln dolarów za pośrednictwem spółki na Cyprze.  - To bardzo dziwne, że kupiec i to konkretny pojawił się dzień przed zatrzymaniem burmistrza do sprawy związanej z tzw. aferą paliwową - mówią nieoficjalnie policjanci.
  Zwłaszcza, że w tym właśnie dniu burmistrz podpisał umowę wstępną, potwierdzoną notarialnie, na sprzedaż pałacu za 75 mln zł.
  - Przyjechał szef spółki z okolic Warszawy i sam zaproponował taką cenę. Zdecydowałem sprzedać, bo to dobry interes. Ten człowiek z pewnością chciał na niej zarobić - mówi Brzostowski.
  Umowa jednak nie doszła do skutku, bo kupujący nie wpłacił 2 mln złotych zaliczki, a burmistrz trafił na przesłuchanie do prokuratury.
  Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie jeden szczegół. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że spółka która chciała kupić pałac prowadzi interesy w branży paliwowej.
  - Dzwoniłem wczoraj do człowieka, który chciał kupić Siary z pytaniem czy to jest prawdą - mówi Brzostowski - Potwierdził mi tę informację z paliwami. Ale to przecież nie ma nic do rzeczy, a handel polega na tym, aby dobrze sprzedać.
  Wczoraj, jak poinformował Krzysztof Polit z Prokuratura Okręgowej w Rzeszowie, sporządzony został wniosek do Sądu Rejonowego w Gorlicach na podstawie którego burmistrz nie może sprzedać nieruchomości. Została zabezpieczona na poczet ewentualnej kary grzywny w związku z podejrzeniem, że Brzostowski poświadczał nieprawdę w fakturach VAT.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo