Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak leczyć wady wzroku

Grażyna Woźniak
Lek. med. Mariusz Spyra, ordynator Oddziału Okulistycznego Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Rzeszowie.
Lek. med. Mariusz Spyra, ordynator Oddziału Okulistycznego Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Rzeszowie. Fot. Krystyna Baranowska
Na pytania Czytelników odpowiada lek. med. Mariusz Spyra.

- Mam stwierdzoną tzw. różnowzroczność (jedno oko krótkowidz, drugie dalekowidz - przyp. red.). Czy jest możliwość korekcji wzroku, a przez to pozbycia się okularów i zastąpienia ich soczewkami?

- Wada polegająca na tym, że jedno oko jest krótkowzroczne, drugie zaś dalekowzroczne, jest bardzo rzadka, choć oczywiście się zdarza.

Korygowanie takich wad jest możliwe, o ile problem ogranicza się tylko to wady wzroku, a nie ma innych schorzeń oka, np. niedowidzenia. Technicznie taki zabieg jest do przeprowadzenia w dwóch, kolejnych zabiegach.
- Mam zeza. Lekarz stwierdził, że w moim wieku - 95lat - operacja jest wykluczona. Niestety, postępująca zaćma utrudnia mi normalne funkcjonowanie. Co w takiej sytuacji robić?

- W wieku 95 lat zeza raczej nie operujemy, chyba że jest on spowodowany ślepotą wywołaną przez zaćmę. Usunięcie zaćmy może czasem skompensować zeza, co w wieku 95 lat jest możliwe.

- Wraz z zachorowaniem na cukrzycę drastycznie pogorszył mi się wzrok. Lekarz okulista stwierdził zaćmę. Czy jest szansa, że pozbędę się jej w trakcie zabiegu ultradźwiękami? A może cukrzyca wyklucza tą możliwość.?

- Cukrzyca czesto przyspiesza rozwój zaćmy, szczególnie gdy jest nieuregulowana. Usunięcie zaćmy jest możliwe w cukrzycy, a czasami wręcz wskazane, żeby można było monitorować powikłania oczne w cukrzycy. Z poddaniem się temu zabiegowi nie należy się jednak zbytnio spieszyć. Czasem po takiej operacji obserwuję się nasilenie powikłań ocznych cukrzycowych.

- Jakie znieczula stosuje się przed zabiegiem. Czy jest to bolesne?

- Obecnie znieczulenie przy operacji zaćmy polega na podaniu kilkakrotnym kropli znieczulających do oka przed operacją i czasami środków uspokajających. Praktycznie zabieg jest bezbolesny, mogą być odczuwane drobne dolegliwości.

- U mojego niespełna rocznego syna stwierdzono zaćmę na jednym oku. Czy w tak młodym wieku można operować i jak przygotować malucha do takiego zabiegu?

- Dzieci z zaćmą operuje się natychmiast, jeżeli ich widzenie jest bardzo słabe, tzn. zaćma jest duża. Grozi to bowiem nie wykształceniem się widzenia ( powstaniem niedowidzenia). Jeżeli zaćma jest nieduża można się wstrzymać z operacją do lat późniejszych.

- Mam zaćmę i jednocześnie duży astygmatyzm. Czy po usunięciu katarakty pozbędę się astygmatyzmu?

- Z reguły po zabiegu wada zwana astygmatyzmem czy niezbornością pozostaje, ale jest możliwe zlikwidowanie jej przy użyciu soczewek specjalnych tzw. torycznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24