Jak może wyglądać nowy sezon piłkarski? Start rozgrywek najprawdopodobniej już w lipcu. Jest komunikat Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej

Waldemar Mazgaj
Waldemar Mazgaj
Czarni Czudec po 30 latach wrócili do klasy okręgowej. Zespół Krzysztofa Sierżęgi i tak jesienią wypracował sporą przewagę, ale decyzja baronów PZPN przyspieszyła ten awans.
Czarni Czudec po 30 latach wrócili do klasy okręgowej. Zespół Krzysztofa Sierżęgi i tak jesienią wypracował sporą przewagę, ale decyzja baronów PZPN przyspieszyła ten awans. fot. Krzysztof Kapica
Start już pod koniec lipca i jesienią więcej niż połowa meczów. Tak ma wyglądać nowy sezon w powiększonych ligach piłkarskich na szczeblu Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej.

W 4 lidze mają zagrać 22 zespoły, w niektórych „okręgówkach” czy klasach A nawet 18-20. Wszystko to pokłosie decyzji baronów wojewódzkich związków, którzy w ubiegły czwartek spotkali się w Warszawie w siedzibie PZPN i zdecydowali o zakończeniu sezonu 2019/20. Zakończeniu z awansami, ale bez spadków.

- Prezesi wszystkich związków wojewódzkich jednoznacznie podjęli decyzję, że od 4 ligi w dół kończymy sezon. Będą awanse, ale spadków nie będzie - komentował na gorąco prezes Mieczysław Golba. - Chodzi o to, żeby był czas na odpowiednie przygotowania do nowego sezonu - dodawał.

Decyzję prezesów zatwierdził w piątek zarząd Podkarpackiego ZPN, który głosował zdalnie. Podjęto także decyzję, że nie będzie żadnych barażów, a wszystkie zespoły znajdujące się na barażowych miejscach w podokręgach w Krośnie i Stalowej Woli uzyskały… awans do wyższej ligi.

Wiadomo już teraz, że - w zależności od liczby drużyn - sezon ma ruszyć już 25 lipca. Na pewno w 4 lidze, gdzie mają grać aż 22 zespoły.

Tutaj - po rozegraniu pierwszej rundy (jesienią od 18 do 20 kolejek) - ma nastąpić podział na grupę mistrzowską (8 drużyn) i spadkową (14 zespołów). Ekipy walczące o 3 ligę zagrają jeszcze ze sobą po dwa razy, a te z miejsc od 9 do 22 - już tylko rewanże. Jest też drugi wariant, z podziałem ligi na grupy.

Tak czy siak to będzie wyczerpujący sezon dla 4-ligowców, bo po sezonie 2020/21 aż osiem drużyn spadnie do klasy okręgowej.

Prawdę mówiąc liczyłam, że działacze związkowi zdecydują się na przejście na system wiosna-jesień i dogranie tego sezonu do końca roku. Ale trzeba zaakceptować i taką decyzję, zakładając twardą walkę o utrzymanie w 4 lidze w przyszłym roku

- mówi Aneta Ginter, prezes 4-ligowej Głogovii.

OFICJALNIE! Zobacz, które z drużyn 4 ligi, klasy O, A i B wy...

W niektórych „okręgówkach” czy klasach A będzie nawet 17-20 zespołów i tutaj też jest scenariusz z podziałem lig na dwie grupy po pierwszej rundzie. Wiemy jednak, że niektóre kluby chcą grać w pełnym wymiarze obie rundy i - w przypadku większości takich chętnych w grupie - taki scenariusz też jest brany pod uwagę.

- U nas w grupie będzie prawdopodobnie 17 zespołów i liczyliśmy, że jak zaczniemy w ostatni weekend lipca lub pierwszy sierpnia, to grając tylko w weekendy wyrobimy się do połowy listopada - twierdzi Sławomir Sendecki, prezes A-klasowej Iskry Zgłobień.

Nieco gorzej może być jednak z rundą rewanżową, tym bardziej, że w połowie czerwca 2021 roku mają rozpocząć się piłkarskie mistrzostwa Europy i wielu kibiców (piłkarzy niższych lig) będzie chciało oglądać mecze, a nie rywalizować o awans czy utrzymanie. Związek, zgodnie z uchwałą podjętą w piątek, daje klubom czas do 20 maja na pisemną rezygnację z awansu lub utrzymania. W takim przypadku klub nie będzie relegowany o dwie ligi w dół, tylko o jedną.

Po zgłoszeniach drużyn do rozgrywek możliwe są też przesunięcia w grupach, szczególnie w klasach B, gdzie zostało mniej drużyn. Chodzi o to, by w jednej grupie było nie mniej niż 10 zespołów i 18 meczów.

Komunikat Podkarpackiego ZPN:
Wydział Gier Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej informuje, że w dn. 08.05.2020 r. Zarząd Podkarpackiego ZPN podjął Uchwałę (nr 21/V/2020) dot. zakończenia rozgrywek IV ligi i niższych klas rozgrywkowych z uwzględnieniem klasyfikacji po dotychczas rozegranych meczach.

Zgodnie z treścią Uchwały, zespoły zajmujące miejsca premiowane awansem uzyskują promocję do wyższej klasy rozgrywkowej, natomiast drużyny sklasyfikowane w strefie spadkowej nie spadają do niższej klasy rozgrywkowej, z zastrzeżeniem, że zespoły te mogą zrezygnować z przywileju utrzymania się w wyższej klasie rozgrywkowej, pod warunkiem złożenia pisemnej deklaracji gry w niższej klasie rozgrywkowej do dnia 20.05.2020 r.

Pełna treść Uchwały dostępna jest poniżej.

W związku z dużą liczebnością klas rozgrywkowych na sezon 2020/2021, opracowywane są warianty umożliwiające dostosowanie optymalnego terminarza rozgrywek.

Poniżej znajdują się proponowane warianty rozgrywek.

Decyzję co do ostatecznego kształtu rozgrywek w s. 2020/2021 podejmą Wydział Gier Podkarpackiego ZPN (dla IV ligi oraz rozgrywki na terenie działania OZPN Krosno oraz OZPN Jarosław) oraz Komisje Gier Podokręgów w Stalowej Woli, Dębicy i Rzeszowie po konsultacji z klubami. (dla niższych lig terytorialnie przynależnych).

Uchwała nr 21/V/2020 Zarządu Podkarpackiego ZPN z dnia 08.05.2020 r. w sprawie rozgrywek IV ligi, niższych klas rozgrywkowych oraz rozgrywek młodzieżowych na sezon 2019/2020 Zarząd Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej w Rzeszowie w związku z ograniczeniami wynikającymi z trwającej pandemii COVID – 19 działając na podstawie Art. 35 § 1 pkt. 23 Statutu Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej postanawia:
1. Zakończyć rozgrywki IV ligi i klas niższych oraz rozgrywek młodzieżowych prowadzonych przez Podkarpacki ZPN i Podokręgi Piłki Nożnej, z uwzględnieniem klasyfikacji po dotychczas rozegranych meczach.
2. Zmienić ustalone przed sezonem 2019/2020 zasady awansów i spadków w rozgrywkach seniorów w ten sposób, że:
a) Drużyny, które klasyfikowane są na miejscach premiowanych awansem – awansują do wyższej klasy rozgrywkowej
b) W przypadku gdy drużyna zajmująca bezpośrednio kolejne miejsce w tabeli za drużyną awansującą posiada taką samą liczbę punktów jak drużyna awansująca – również awansuje do wyższej klasy rozgrywkowej
c) Drużyny sklasyfikowane na miejscach „barażowych” awansują bez konieczności rozegrania baraży,
d) Drużyny sklasyfikowane na miejscach spadkowych – nie spadają do niższej klasy rozgrywkowej, z zastrzeżeniem, że spadek obejmuje drużyny, które rezygnują z przywileju utrzymania się w wyższej klasie rozgrywkowej i do dnia 20.05.2020r. złożą
pisemną deklaracje gry w niższej klasie rozgrywkowej.
3. Zmienić ustalone przed sezonem 2019/2020 zasady awansów - spadków w rozgrywkach młodzieżowych Podkarpackiego ZPN i Podokręgach w ten sposób, że:
1) Dotyczy rozgrywek na szczeblu Podkarpackiego ZPN.
a) Zachowuje się awanse i spadki w wojewódzkich rozgrywkach młodzieżowych z rundy jesiennej sezonu 2019/2020 na sezon 2020/2021.
2) Dotyczy rozgrywek na szczeblu Podokręgów/Okręgów:
a) Drużyny, które klasyfikowane są na miejscach premiowanych awansem – awansują do wyższej klasy rozgrywkowej
b) W przypadku gdy drużyna zajmująca bezpośrednio kolejne miejsce w tabeli za drużyną awansującą posiada taką samą liczbę punktów jak drużyna awansująca – również awansuje do wyższej klasy rozgrywkowej
c) Drużyny sklasyfikowane na miejscach „barażowych” awansują bez konieczności rozegrania baraży,
d) Drużyny zgłaszające chęć gry w wojewódzkich rozgrywkach młodzieżowych zostaną dopuszczone na podstawie zgłoszenia do rozgrywek po pozytywnym rozpatrzeniu przez Wydział Gier Podkarpackiego ZPN.

SEZON 2020/2021

4 liga: (22 drużyny)

I WARIANT:
awans 1 drużyna, spadek 8 drużyn
Jesień: Liga podzielona na dwie grupy po 11 drużyn (22 kolejki- 20 meczów granych)
Wiosna: grupa mistrzowska 8 drużyn (14 meczów), grupa spadkowa 14 drużyn (13 meczów)
Podsumowanie: Kluby grają 33 lub 34 mecze, a więc tyle samo ile w sezonie 2019/2020 (brak dodatkowych kosztów

II WARIANT:
awans 1 drużyna, spadek 8 drużyn
Jesień: gramy system jednorundowy 21 kolejek
Wiosna: grupa mistrzowska 8 drużyn (14 meczów), grupa spadkowa 14 drużyn(13 meczów)
Podsumowanie: Kluby grają 33 lub 34 mecze, a więc tyle samo ile w sezonie 2019/2020 (brak dodatkowych kosztów)

III WARIANT:
awans 1 drużyna, spadek 8 drużyn
Gra każdy z każdym (42 kolejki)

Rozgrywki młodzieżowe Podkarpackie:

grupy tworzone na podstawie rundy jesiennej, bez spadków do Okręgów i Podokręgów z awansami lub zgłoszeniami dodatkowych drużyn.

19-20 drużyn:I WARIANT:
awans 1 drużyna, spadek 6-7 drużyn
Jesień: Liga podzielona na dwie grupy po 10 drużyn (18 kolejek)
Wiosna: grupa mistrzowska 8 drużyn (14 meczów), grupa spadkowa 12 drużyn (11 meczów)
Podsumowanie: Kluby grają 32 lub 29 meczów.

II WARIANT:
awans 1 drużyna, spadek 6-7 drużyn
Jesień: gramy system jednorundowy 19 kolejek
Wiosna: grupa mistrzowska 8 drużyn (14 meczów), grupa spadkowa 12 drużyn (11 meczów)
Podsumowanie: Kluby grają 33 lub 30 meczów

III WARIANT:
awans 1 drużyna, spadek 6-7 drużyn
Gra każdy z każdym (38 kolejek)

18 drużyn:I WARIANT:
Jesień: Liga podzielona na dwie grupy po 9 drużyn (18 kolejek, 16 meczów)
Wiosna: grupa mistrzowska 8 drużyn (14 meczów), grupa spadkowa 10 drużyn (9 meczów)
Podsumowanie: Kluby grają 30 lub 25 meczów.

II WARIANT:
Jesień: gramy system jednorundowy 17 kolejek
Wiosna: grupa mistrzowska 8 drużyn (14 meczów), grupa spadkowa 10 drużyn (9 meczów)
Podsumowanie: Kluby grają 31 lub 26 meczów

III WARIANT:
Gra każdy z każdym (34 kolejki)
Klasy B:
Rozgrywki toczą się zgodnie z obecnymi zasadami – każdy gra z każdym (mecz i rewanż w całym sezonie rozgrywkowym.
W przypadku liczebności klasy B poniżej 8 drużyn można zastosować wariant dwurundowy

Rozgrywki młodzieżowe w Podokręgach:Rozgrywki toczą się wg ilości zgłoszonych drużyn na zasadach przyjętych obecnie, z możliwością przeorganizowania rozgrywek w sezonie 2021/2022 na granie z awansami i spadkami co rundę (awanse do rozgrywek Podkarpackiego jak i pomiędzy grupami w Podokręgach)
Niezależnie od wybranego wariantu, rozgrywki rozpoczynałyby się nie wcześniej niż 18/19 lipca lub 25/26 lipca.


Zobacz też: Senator Mieczysław Golba o futbolu w czasie koronawirusa: Jeżeli nie uda się nam dograć sezonu to chyba będzie dużo awansów [STADION ONLINE]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie