MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak może wyglądać nowy sezon piłkarski? Start rozgrywek najprawdopodobniej już w lipcu. Jest komunikat Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej

Waldemar Mazgaj
Waldemar Mazgaj
Czarni Czudec po 30 latach wrócili do klasy okręgowej. Zespół Krzysztofa Sierżęgi i tak jesienią wypracował sporą przewagę, ale decyzja baronów PZPN przyspieszyła ten awans.
Czarni Czudec po 30 latach wrócili do klasy okręgowej. Zespół Krzysztofa Sierżęgi i tak jesienią wypracował sporą przewagę, ale decyzja baronów PZPN przyspieszyła ten awans. fot. Krzysztof Kapica
Start już pod koniec lipca i jesienią więcej niż połowa meczów. Tak ma wyglądać nowy sezon w powiększonych ligach piłkarskich na szczeblu Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej.

W 4 lidze mają zagrać 22 zespoły, w niektórych „okręgówkach” czy klasach A nawet 18-20. Wszystko to pokłosie decyzji baronów wojewódzkich związków, którzy w ubiegły czwartek spotkali się w Warszawie w siedzibie PZPN i zdecydowali o zakończeniu sezonu 2019/20. Zakończeniu z awansami, ale bez spadków.

- Prezesi wszystkich związków wojewódzkich jednoznacznie podjęli decyzję, że od 4 ligi w dół kończymy sezon. Będą awanse, ale spadków nie będzie - komentował na gorąco prezes Mieczysław Golba. - Chodzi o to, żeby był czas na odpowiednie przygotowania do nowego sezonu - dodawał.

Decyzję prezesów zatwierdził w piątek zarząd Podkarpackiego ZPN, który głosował zdalnie. Podjęto także decyzję, że nie będzie żadnych barażów, a wszystkie zespoły znajdujące się na barażowych miejscach w podokręgach w Krośnie i Stalowej Woli uzyskały… awans do wyższej ligi.

Wiadomo już teraz, że - w zależności od liczby drużyn - sezon ma ruszyć już 25 lipca. Na pewno w 4 lidze, gdzie mają grać aż 22 zespoły.

Tutaj - po rozegraniu pierwszej rundy (jesienią od 18 do 20 kolejek) - ma nastąpić podział na grupę mistrzowską (8 drużyn) i spadkową (14 zespołów). Ekipy walczące o 3 ligę zagrają jeszcze ze sobą po dwa razy, a te z miejsc od 9 do 22 - już tylko rewanże. Jest też drugi wariant, z podziałem ligi na grupy.

Tak czy siak to będzie wyczerpujący sezon dla 4-ligowców, bo po sezonie 2020/21 aż osiem drużyn spadnie do klasy okręgowej.

Prawdę mówiąc liczyłam, że działacze związkowi zdecydują się na przejście na system wiosna-jesień i dogranie tego sezonu do końca roku. Ale trzeba zaakceptować i taką decyzję, zakładając twardą walkę o utrzymanie w 4 lidze w przyszłym roku

- mówi Aneta Ginter, prezes 4-ligowej Głogovii.

OFICJALNIE! Zobacz, które z drużyn 4 ligi, klasy O, A i B wy...

W niektórych „okręgówkach” czy klasach A będzie nawet 17-20 zespołów i tutaj też jest scenariusz z podziałem lig na dwie grupy po pierwszej rundzie. Wiemy jednak, że niektóre kluby chcą grać w pełnym wymiarze obie rundy i - w przypadku większości takich chętnych w grupie - taki scenariusz też jest brany pod uwagę.

- U nas w grupie będzie prawdopodobnie 17 zespołów i liczyliśmy, że jak zaczniemy w ostatni weekend lipca lub pierwszy sierpnia, to grając tylko w weekendy wyrobimy się do połowy listopada - twierdzi Sławomir Sendecki, prezes A-klasowej Iskry Zgłobień.

Nieco gorzej może być jednak z rundą rewanżową, tym bardziej, że w połowie czerwca 2021 roku mają rozpocząć się piłkarskie mistrzostwa Europy i wielu kibiców (piłkarzy niższych lig) będzie chciało oglądać mecze, a nie rywalizować o awans czy utrzymanie. Związek, zgodnie z uchwałą podjętą w piątek, daje klubom czas do 20 maja na pisemną rezygnację z awansu lub utrzymania. W takim przypadku klub nie będzie relegowany o dwie ligi w dół, tylko o jedną.

Po zgłoszeniach drużyn do rozgrywek możliwe są też przesunięcia w grupach, szczególnie w klasach B, gdzie zostało mniej drużyn. Chodzi o to, by w jednej grupie było nie mniej niż 10 zespołów i 18 meczów.

Komunikat Podkarpackiego ZPN:
Wydział Gier Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej informuje, że w dn. 08.05.2020 r. Zarząd Podkarpackiego ZPN podjął Uchwałę (nr 21/V/2020) dot. zakończenia rozgrywek IV ligi i niższych klas rozgrywkowych z uwzględnieniem klasyfikacji po dotychczas rozegranych meczach.

Zgodnie z treścią Uchwały, zespoły zajmujące miejsca premiowane awansem uzyskują promocję do wyższej klasy rozgrywkowej, natomiast drużyny sklasyfikowane w strefie spadkowej nie spadają do niższej klasy rozgrywkowej, z zastrzeżeniem, że zespoły te mogą zrezygnować z przywileju utrzymania się w wyższej klasie rozgrywkowej, pod warunkiem złożenia pisemnej deklaracji gry w niższej klasie rozgrywkowej do dnia 20.05.2020 r.

Pełna treść Uchwały dostępna jest poniżej.

W związku z dużą liczebnością klas rozgrywkowych na sezon 2020/2021, opracowywane są warianty umożliwiające dostosowanie optymalnego terminarza rozgrywek.

Poniżej znajdują się proponowane warianty rozgrywek.

Decyzję co do ostatecznego kształtu rozgrywek w s. 2020/2021 podejmą Wydział Gier Podkarpackiego ZPN (dla IV ligi oraz rozgrywki na terenie działania OZPN Krosno oraz OZPN Jarosław) oraz Komisje Gier Podokręgów w Stalowej Woli, Dębicy i Rzeszowie po konsultacji z klubami. (dla niższych lig terytorialnie przynależnych).

Uchwała nr 21/V/2020 Zarządu Podkarpackiego ZPN z dnia 08.05.2020 r. w sprawie rozgrywek IV ligi, niższych klas rozgrywkowych oraz rozgrywek młodzieżowych na sezon 2019/2020 Zarząd Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej w Rzeszowie w związku z ograniczeniami wynikającymi z trwającej pandemii COVID – 19 działając na podstawie Art. 35 § 1 pkt. 23 Statutu Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej postanawia:
1. Zakończyć rozgrywki IV ligi i klas niższych oraz rozgrywek młodzieżowych prowadzonych przez Podkarpacki ZPN i Podokręgi Piłki Nożnej, z uwzględnieniem klasyfikacji po dotychczas rozegranych meczach.
2. Zmienić ustalone przed sezonem 2019/2020 zasady awansów i spadków w rozgrywkach seniorów w ten sposób, że:
a) Drużyny, które klasyfikowane są na miejscach premiowanych awansem – awansują do wyższej klasy rozgrywkowej
b) W przypadku gdy drużyna zajmująca bezpośrednio kolejne miejsce w tabeli za drużyną awansującą posiada taką samą liczbę punktów jak drużyna awansująca – również awansuje do wyższej klasy rozgrywkowej
c) Drużyny sklasyfikowane na miejscach „barażowych” awansują bez konieczności rozegrania baraży,
d) Drużyny sklasyfikowane na miejscach spadkowych – nie spadają do niższej klasy rozgrywkowej, z zastrzeżeniem, że spadek obejmuje drużyny, które rezygnują z przywileju utrzymania się w wyższej klasie rozgrywkowej i do dnia 20.05.2020r. złożą
pisemną deklaracje gry w niższej klasie rozgrywkowej.
3. Zmienić ustalone przed sezonem 2019/2020 zasady awansów - spadków w rozgrywkach młodzieżowych Podkarpackiego ZPN i Podokręgach w ten sposób, że:
1) Dotyczy rozgrywek na szczeblu Podkarpackiego ZPN.
a) Zachowuje się awanse i spadki w wojewódzkich rozgrywkach młodzieżowych z rundy jesiennej sezonu 2019/2020 na sezon 2020/2021.
2) Dotyczy rozgrywek na szczeblu Podokręgów/Okręgów:
a) Drużyny, które klasyfikowane są na miejscach premiowanych awansem – awansują do wyższej klasy rozgrywkowej
b) W przypadku gdy drużyna zajmująca bezpośrednio kolejne miejsce w tabeli za drużyną awansującą posiada taką samą liczbę punktów jak drużyna awansująca – również awansuje do wyższej klasy rozgrywkowej
c) Drużyny sklasyfikowane na miejscach „barażowych” awansują bez konieczności rozegrania baraży,
d) Drużyny zgłaszające chęć gry w wojewódzkich rozgrywkach młodzieżowych zostaną dopuszczone na podstawie zgłoszenia do rozgrywek po pozytywnym rozpatrzeniu przez Wydział Gier Podkarpackiego ZPN.

SEZON 2020/2021

4 liga: (22 drużyny)

I WARIANT:
awans 1 drużyna, spadek 8 drużyn
Jesień: Liga podzielona na dwie grupy po 11 drużyn (22 kolejki- 20 meczów granych)
Wiosna: grupa mistrzowska 8 drużyn (14 meczów), grupa spadkowa 14 drużyn (13 meczów)
Podsumowanie: Kluby grają 33 lub 34 mecze, a więc tyle samo ile w sezonie 2019/2020 (brak dodatkowych kosztów

II WARIANT:
awans 1 drużyna, spadek 8 drużyn
Jesień: gramy system jednorundowy 21 kolejek
Wiosna: grupa mistrzowska 8 drużyn (14 meczów), grupa spadkowa 14 drużyn(13 meczów)
Podsumowanie: Kluby grają 33 lub 34 mecze, a więc tyle samo ile w sezonie 2019/2020 (brak dodatkowych kosztów)

III WARIANT:
awans 1 drużyna, spadek 8 drużyn
Gra każdy z każdym (42 kolejki)

Rozgrywki młodzieżowe Podkarpackie:

grupy tworzone na podstawie rundy jesiennej, bez spadków do Okręgów i Podokręgów z awansami lub zgłoszeniami dodatkowych drużyn.

19-20 drużyn:I WARIANT:
awans 1 drużyna, spadek 6-7 drużyn
Jesień: Liga podzielona na dwie grupy po 10 drużyn (18 kolejek)
Wiosna: grupa mistrzowska 8 drużyn (14 meczów), grupa spadkowa 12 drużyn (11 meczów)
Podsumowanie: Kluby grają 32 lub 29 meczów.

II WARIANT:
awans 1 drużyna, spadek 6-7 drużyn
Jesień: gramy system jednorundowy 19 kolejek
Wiosna: grupa mistrzowska 8 drużyn (14 meczów), grupa spadkowa 12 drużyn (11 meczów)
Podsumowanie: Kluby grają 33 lub 30 meczów

III WARIANT:
awans 1 drużyna, spadek 6-7 drużyn
Gra każdy z każdym (38 kolejek)

18 drużyn:I WARIANT:
Jesień: Liga podzielona na dwie grupy po 9 drużyn (18 kolejek, 16 meczów)
Wiosna: grupa mistrzowska 8 drużyn (14 meczów), grupa spadkowa 10 drużyn (9 meczów)
Podsumowanie: Kluby grają 30 lub 25 meczów.

II WARIANT:
Jesień: gramy system jednorundowy 17 kolejek
Wiosna: grupa mistrzowska 8 drużyn (14 meczów), grupa spadkowa 10 drużyn (9 meczów)
Podsumowanie: Kluby grają 31 lub 26 meczów

III WARIANT:
Gra każdy z każdym (34 kolejki)
Klasy B:
Rozgrywki toczą się zgodnie z obecnymi zasadami – każdy gra z każdym (mecz i rewanż w całym sezonie rozgrywkowym.
W przypadku liczebności klasy B poniżej 8 drużyn można zastosować wariant dwurundowy

Rozgrywki młodzieżowe w Podokręgach:Rozgrywki toczą się wg ilości zgłoszonych drużyn na zasadach przyjętych obecnie, z możliwością przeorganizowania rozgrywek w sezonie 2021/2022 na granie z awansami i spadkami co rundę (awanse do rozgrywek Podkarpackiego jak i pomiędzy grupami w Podokręgach)
Niezależnie od wybranego wariantu, rozgrywki rozpoczynałyby się nie wcześniej niż 18/19 lipca lub 25/26 lipca.


Zobacz też: Senator Mieczysław Golba o futbolu w czasie koronawirusa: Jeżeli nie uda się nam dograć sezonu to chyba będzie dużo awansów [STADION ONLINE]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24