Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak możesz zmniejszyć opłaty za prąd

[email protected]
Fot. T. Poźniak
Fot. T. Poźniak
Świetlówka kompaktowa zamiast tradycyjnej żarówki, czy czajnik z płytką grzewczą, zużywają znacznie mniej energii. Po zsumowaniu mogą dać spore oszczędności w ciągu miesiąca, co spowoduje, że zapłacisz niższy rachunek za prąd.

Jeśli odbiorca energii elektrycznej chce mniej płacić za prąd wcale nie musi dokonywać wielkich inwestycji. Przecież każdy odbiorca może przeprowadzić w domu modernizację oświetlenia czy wymienić urządzenia na energooszczędne.

Nie marnuj energii

 

Kupując chłodziarkę albo zamrażarkę zwróć uwagę, aby urządzenie było w najwyższej klasie energetycznej (od A do A++). Klasy energetyczne dla lodówek i zamrażarek określa zużycie energii danej lodówki w stosunku do tzw. zużycia standardowego. Przykładowo - urządzenie klasy A zużywa około 55 proc., E - 100 - 110 proc, zaś G - ponad 125 proc. standardowego zużycia energii elektrycznej.

Aby nie marnować energii podczas codziennego korzystania z urządzeń chłodzących pamiętaj o następujących zasadach: nie umieszczaj urządzeń chłodzących w ciepłych pomieszczeniach, zwłaszcza w pobliżu kaloryferów, grzejników, pieców. Ustaw odpowiednia temperaturę - w chłodziarce od 6 st. C do 8 st. C a w zamrażarce - 18 st. C. Otwieraj lodówkę lub zamrażarkę tylko na tak długo, jak jest to potrzebne.

Żywność, która ma być z powrotem umieszczona w chłodziarce, np. po odkrojeniu potrzebnej części, powinna jak najszybciej do niej wrócić, zanim się ogrzeje.

Gdy wybierasz kuchenkę

Kiedy wybierasz kuchenkę elektryczną, pamiętaj, że różne rodzaje płyt grzejnych do gotowania różnią się sprawnością wykorzystania energii. Płyta elektryczna żeliwna wykazuje się wyjątkowo niską sprawnością sprzętu rzędu 55 proc., elektryczna ceramiczna - sprawnością rzędu 60 proc. oraz indukcyjna - 90 proc. Sprawność bezpośrednio wpływa na zużycie energii.

Ogrzewanie elektryczne staje się popularną metodą ogrzewania domu czy mieszkania. Wybór odpowiedniego uradzenia jest istotny, gdyż system grzewczy powinien nie tylko zapewnić odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach, ale także zminimalizować koszty, które będziemy ponosić w związku z jego eksploatacją. W tym celu należy dostosować temperaturę do warunków użytkowania poszczególnych pomieszczeń.

Nie nagrzewaj nadmiernie pomieszczeń. Obniżenie temperatury o 2 stopnie C. przyczyni się do obniżenia kosztów ogrzewania o około 10 proc. Optymalna temperatura dla człowieka to 20-21 st. C, zaś, gdy cię nie ma w domu obniżaj temperaturę do 18 st. C.

Pamiętaj też, że urządzenie wyposażone w automatykę pogodową, zapewni ekonomiczne użytkowanie ogrzewania, gdy na zewnątrz temperatura jest wyższa niż -18 st. C. Podczas wietrzenia pokoju zamknij dopływ ciepła.

Zaoszczędź na komputerze

Sporo prądu można zaoszczędzić także przy eksploatacji komputerów i drukarek. Trzeba jedynie przestrzegać pewnych zasad. Nie można zostawiać włączonego komputera w nocy lub na weekend. Jeżeli nie będziesz używał komputera dłużej niż 16 minut, wyłącz go. Bowiem 16 minut pracy równoważy ilość energii potrzebnej do ponownego włączenia.

Większość komputerów ma funkcje zarządzania energią. Upewnij się, czy aktywowałeś takie funkcje w twoim komputerze. Ustaw także tryb automatycznego przełączania monitora na stan uśpienia po 10 minutach bezczynności komputera i wyłączania monitora po upływie 30 minut.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24