Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak odzyskać VAT za kupione materiały

Stanisław Siwak
- Na zwrot części pieniędzy mogą liczyć inwestorzy indywidualni, czyli osoby fizyczne.
- Na zwrot części pieniędzy mogą liczyć inwestorzy indywidualni, czyli osoby fizyczne. Fot. Krystyna Baranowska
Porad udzielali Maria Michalak, zastępca naczelnika i Dariusz Chodziński, inspektor z II Urzędu Skarbowego w Rzeszowie.

-Jak wypełnić wniosek o zwrot części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych?

- Wniosek musi zawierać: imię (imiona) nazwisko (nazwiska), adres (adresy), NIP-y wnioskodawców, rodzaj inwestycji, w przypadku remontu oświadczenie o zakresie prac, obliczenie kwoty zwrotu, wskazanie sposobu wypłaty i podpis wnioskodawcy, a w przypadku małżeństwa - podpisy obojga małżonków. Gotowe formularze VZM-1 oraz załączniki VZM-1/A oraz VZM-1/B - pomocne w wypełnieniu w sposób poprawny wniosku, o którym mowa w ustawie, są dostępne w urzędach skarbowych i na stronie Ministerstwa Finansów: www.mf.gov.pl.
- Mój syn przebywa teraz w Anglii, ale buduje dom już od kilku lat. Czy ma on prawo do zwrotu podatku VAT i na jakich prawach może się starać o zwrot części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych?

- Prawo do zwrotu części podatku VAT mają te osoby, które poniosły lub ponoszą określone wydatki na budowę domu w okresie od 1 maja 2004 r. Syn musi dysponować pozwoleniem na budowę i fakturami wystawionymi na jego imię i nazwisko. A w przypadku zakończonej budowy, potwierdzeniem odbioru budynku przez nadzór budowlany. Należy zwrócić uwagę, że obecnie nie ma zakreślonego terminu obowiązywania ustawy. Jedynym ograniczeniem jest prawo do złożenia wniosku raz w roku.

- Kupowałem kleje, płytki i farby na remont mieszkania i to mnie naprawdę dużo kosztowało, bo niewiele zarabiam. Chciałbym wiedzieć, czy teraz przysługuje mi odliczenie całego podatku VAT za kupione materiały budowlane?

-Osoby fizyczne prowadzące remonty czy budowy domów tzw. systemem gospodarczym, nie mogą odliczyć całego podatku VAT. Mają one jednak prawo do zwrotu części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych, dla których stawka podatku VAT przed 1 maja 2004 r. obowiązywała w wysokości 7 proc.

Natomiast po 1 maja 2004 r. stawka podatku wzrosła do 22 proc. Pomocny będzie wykaz materiałów budowlanych, których nabycie upoważnia do ubiegania się o zwrot części wydatków poniesionych na zakup materiałów wykorzystanych do remontu lub budowy. Wykaz towarów, których nabycie uprawnia do złożenia wniosku o zwrot części wydatków dostępny jest na stronie: www.mf.gov.pl.
- Czy o ten zwrot części podatku z urzędu skarbowego mogę wystąpić, jak wymieniałem okna w mieszkaniu i dysponuję fakturami na ich zakup i córka, która modernizuje stary dom po babci, dysponuje fakturami na zakup materiałów budowlanych i posiada prawo własności do tego budynku?

- Na zwrot części pieniędzy mogą liczyć inwestorzy indywidualni, czyli osoby fizyczne. Wnioskować o nie mogą osoby, które poniosły wydatki związane z: budową budynku mieszkalnego; nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową, jak w przypadku pana córki; remontem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, co dotyczy pana. Zatem zarówno pan, jak i pana córka możecie wystąpić do Urzędu Skarbowego o zwrot części podatku.

- Remontowałem swój dom, który nie miał kanalizacji, którą musiałem wykonać w całości. Czy od tych wszystkich wydatków też mogę odliczyć podatek?

- Oczywiście, ale przypominamy, że część podatku VAT. Zgodnie z przepisami, możliwa jest rekompensata podatku zawartego w cenie materiałów zużytych m.in. na remont budynku oraz związanych z nimi urządzeń technicznych zapewniających możliwość użytkowania tego budynku lub jego części zgodnie z ich przeznaczeniem, jak przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu i gromadzeniu ścieków. Wnioskodawca ubiegając się o zwrot musi kierować się wykazem prac zamieszczonych przy tekście ustawy z dnia 29 sierpnia 2005r. "O zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym" ( Dz. U. z 2005r. nr 177, poz. 1468 ze zm.).
Nieco inny jest wykaz robót zaliczanych do remontu budynku mieszkalnego, niż wykaz robót zaliczonych do remontu lokalu mieszkalnego. Mieszkaniec lokalu nie ma możliwości ubiegania się o zwrot części wydatków poniesionych na remont dachu znajdującego się na budynku, w którym jest lokal.

-Wspólnie z mężem ponieśliśmy wydatki na remont w 2006 r. natomiast w czerwcu 2007 r. mąż zmarł. Czy mam prawo złożyć wniosek o zwrot części wydatków poniesionych na remont?

- Oczywiście, tak. Składa pani wniosek indywidualny jako osoba niepozostająca w związku małżeńskim.

- Ponieśliśmy wspólnie wydatki na remont, obecnie jesteśmy w separacji orzeczonej sądownie, czy ja, jako żona, składając wniosek mogę podpisać się sama na wniosku?

-Tak, w tym jednym przypadku, w sytuacji małżonków wystarczy podpis jednego małżonka, tylko do wniosku należy dołączyć kopię postanowienia sądu o orzeczeniu separacji.
-Jakie trzeba mieć dokumenty przy składaniu wniosku?

-W zależności od tego czy ubiegamy się o zwrot części wydatków poniesionych na remont czy budowę wymagane są nieco inne dokumenty. W przypadku remontu wymagany jest tytuł prawny do zajmowanego lokalu lub budynku mieszkalnego. Na przykład - akt notarialny, umowa najmu, użyczenia, kopie faktur dokumentujących nabycie materiałów budowlanych, na które po 1 maja 2004 r. obowiązuje stawka 22 proc. a przed tą datą stawka- 7 proc.

W przypadku budowy, oprócz faktur wymagane jest pozwolenie na budowę, rozbudowę albo adaptację. W przypadku zakończenia budowy, dodatkowo należy przedstawić potwierdzenie odbioru budynku przez nadzór budowlany.

- Jak obliczyć wysokość limitu oraz zwrotu VAT?

- Wyliczenie kwoty zwrotu przez osobę fizyczna, która nie korzystała z ulg mieszkaniowych: kwota zwrotu wynosi 68,18 proc. kwoty podatku VAT zapłaconego w cenie materiałów budowlanych nie więcej niż 12,295 proc. z kwoty stanowiącej iloczyn 70 m. kwadr x cena 1 m. kwadr, jeżeli inwestycja wymaga pozwolenia na budowę, natomiast, jeśli inwestycja nie wymaga pozwolenia na budowę limit zwrotu stanowi nie więcej niż 9, 959 proc. Z kwoty stanowiącej iloczyn 30 m kwadratowych x cena 1 m kwadr.

Cena metra jest brana pod uwagę z kwartału poprzedzającego kwartał, w którym składamy wniosek i jest ona ogłaszana przez urząd statystyczny. Można znaleźć na stronach: www.stat.gov.pl i www.mf.gov.pl.

- A jeśli, jako podatnik nie korzystałem w ulg mieszkaniowych?

- W takiej sytuacji kwota zwrotu wynosi: 55,23 proc. kwoty podatku VAT zapłaconego w cenie materiałów budowlanych nie więcej niż: 9,959 proc. z kwoty stanowiącej iloczyn 70 m. kwadr x cena 1 m. kwadr. jeżeli inwestycja wymaga pozwolenia na budowę. 9,959 proc. z kwoty stanowiącej iloczyn 30 m. kwadr x cena 1 m. kwadr. jeżeli inwestycja nie wymaga pozwolenia na budowę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24