Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak skutecznie nauczyć się języka

Paweł Piątkiewicz
Paweł Piątkiewicz, autor tekstu, jest metodykiem Szkoły Języków Obcych Masterschool w Rzeszowie.
Paweł Piątkiewicz, autor tekstu, jest metodykiem Szkoły Języków Obcych Masterschool w Rzeszowie. Fot. Krystyna Baranowska
Zanim zaczniesz się uczyć języka, zastanów się do czego potrzebna ci jego znajomość.

Chcesz wyjechać za granicę? Przygotowujesz się do egzaminu maturalnego lub dla uzyskania certyfikatu? Pragniesz płynnie poruszać się w internecie?

Określenie takich potrzeb jest istotne, ponieważ ułatwia wybranie odpowiedniego sposobu nauki i rodzaju kursu.

Dynamicznie i schematycznie

Za modną i popularną uważana jest metoda Callana. Jej zaletą jest to, że początkującym pozwala przełamać strach przed mówieniem. Zajęcia polegają na powtarzaniu coraz bardziej skomplikowanego słownictwa i odpowiadaniu na szybko zadawane pytania.

Kluczem do sukcesu jest dynamika i utrzymywanie uczniów w ciągłym napięciu. Metoda ta wyrabia pewne odruchy, ale i schematy językowe. Na określone pytanie reagujemy w określony sposób, co jest pomocne w początkowej fazie nauki ponieważ daje poczucie robienia szybkich postępów i pewność siebie.

Niemniej ogranicza kreatywność wypowiedzi uczniów oraz samego lektora, który prowadzi zajęcia zgodnie z narzuconym schematem. Zapomnijmy również o przygotowywaniu się w taki sposób do jakichkolwiek zamkniętych egzaminów sprawdzających szerszy zakres zdolności językowych, na maturze lub ubiegając się o certyfikaty.

Jest to metoda skuteczna, ale koncentrująca się na wąskim zakresie umiejętności językowych. Nie uwzględnia zadań domowych, lecz sporo czasu poświęca się stosując ją na powtarzanie materiału z wcześniejszych lekcji.

Wiedza przychodzi sama

Kolejnym intensywnie promowanym od jakiegoś czasu systemem nauki języka jest SITA. Uczeń jest wprowadzany w stan relaksu i odprężenia, a zapamiętywanie informacji następuje poniekąd przy okazji.

Jest to bardzo przyjemny sposób nauki języka. Ale czy skuteczny? To, co słyszymy w stanie głębokiego relaksu nie musi zostać zapamiętane albo jest zapamiętywane tylko w pewnym stopniu. Daje bierną znajomość języka, czyli jeśli usłyszymy słowo lub frazę, być może przypomnimy sobie co znaczy. Możemy też mieć wrażenie, że gdzieś je słyszeliśmy, ale nie do końca pamiętamy, co znaczyło.

System SITA może się świetnie sprawdzać jako jeden z elementów kursu. Ale jest to drogie rozwiązanie i w praktyce niezbyt często stosowane.

Zostaje nam w końcu nauka języka rozumiana jako mniej lub bardziej tradycyjna. Może jednak polegać na zastosowaniu olbrzymiej różnorodności technik i rozwiązań. Możemy uczyć się sami, indywidualnie z lektorem, lub w grupie.

Samemu albo w grupie

Samodzielna nauka wymaga sporej samodyscypliny i ma szansę być skuteczna, jeśli mamy za sobą jej podstawy. Najlepszym rozwiązaniem jest multimedialny kurs komputerowy.

Najbardziej problematyczne jest mówienie i pisanie. Programy z funkcją rozpoznawania mowy wymuszają odpowiedni akcent. Nauczymy się pojedynczych zdań, ale na dyskusję nie mamy co liczyć. Podobnie z ocenianiem wypowiedzi pisemnych. W nauce gramatyki i słownictwa kursy takie są dobrym rozwiązaniem.

Mówienie i pisanie możemy poćwiczyć przez Internet. Będzie to wtedy język autentyczny, co jest niewątpliwą zaletą, ale często również niedbały i skrótowy. Stąd jest to świetne uzupełnienie nauki, ale dla uczniów zaawansowanych.

Istnieje mnóstwo stron internetowych, na których można znaleźć ćwiczenia i gry językowe. Dostęp do nich jest zwykle darmowy, a ćwiczenia tam przedstawiane bywają na tyle przyjemne, że chętnie się do nich wraca. Każdy lubi wygrywać, więc nawet jeśli powtarzamy jakieś ćwiczenie, budujemy w sobie pozytywną motywację, a przy okazji powtarzamy zagadnienie. Przykładem takiego serwisu może być "szlifuj swój angielski"(http://www.ang.pl/nauka.html).

Rozwiązaniem najlepszym w nauce są szkoły językowe. Ich zaletą jest niewątpliwie kontakt z lektorem, który może wyjaśnić wątpliwości i ukierunkować naukę. Większość kursów bywa prowadzona przez lektorów, Polaka i rodowitego użytkownika języka (tzw. native speaker).

Olbrzymie znaczenie ma korzystanie z czasopism, filmów, piosenek i fragmentów utworów literackich. Sprawia to, uczymy się języka bardziej praktycznie, widzimy, jak jest on używany.

Ogólnie uważa się naukę indywidualną za bardziej skuteczną. Nauczyciel może całą uwagę poświęcić jednemu uczniowi, co intensyfikuje naukę języka, z drugiej jednak strony są osoby znacznie lepiej przyswajające wiedzę w grupie.

Sposobem przyśpieszającym i usprawniającym naukę jest kontakt z żywym językiem. Najlepszym tu rozwiązaniem pobyt za granicą, co jest określane jako immersja, czyli zanurzenie w środowisku językowym.

Nie ma jedynie słusznej i zawsze skutecznej metody nauki języka. Nie dajmy sobie wmówić, że ktoś błyskawicznie wtłoczy nam coś do głowy niemal bez naszego udziału. Ale nauka języka może być przyjemnością i można ją na wiele sposobów uatrakcyjnić. Pamiętajmy tylko o określeniu naszych potrzeb i dobraniu do nich odpowiednich metod. Cóż, pozostaje życzyć wszystkim jak najszybszych postępów! Good luck!
Ramka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24