Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak skutecznie nauczyć się słówek

Opracowała Beata Terczyńska
Komputer ułatwia m.in. odtwarzanie lekcji, w których nie mogliśmy uczestniczyć.
Komputer ułatwia m.in. odtwarzanie lekcji, w których nie mogliśmy uczestniczyć. Krystyna Baranowska
Okartkowanie całego otoczenia może zabawnie wyglądać, ale jest naprawdę skuteczne - nowe słownictwo towarzyszy nam na każdym kroku i naprawdę zapada w pamięć - podpowiadają specjaliści.

Ciekawostki

Ciekawostki

Ok. 1500-2000 słów wystarczy by swobodnie porozumiewać się po angielsku, natomiast do płynnego czytania trzeba znać aż 4500 słów. 
Szacuje się, że angielski składa się z blisko 600 000 wyrazów, a najczęściej stosowanym jest przedimek ,,the".
Lepiej poświęcić na naukę codziennie 20 minut, niż kilka godzin raz w tygodniu.

Na początek, dobrym posunięciem jest chwila namysłu nad kierunkiem oraz celem nauki - czy robimy to dla satysfakcji, samorozwoju, a może głównie dla podniesienie kwalifikacji - radzą nauczyciele z Internetowej Szkoły Językowej LingoLab.pl - Jeśli wiemy, w jakich okolicznościach przyjdzie nam używać języka, łatwiej jest się przygotować, np. do rozmowy biznesowej. Absolutną podstawą jest gramatyka i bogacenie się o potrzebny zakres słownictwa.

Widzę i pamiętam

Nauce języka może towarzyszyć wrażenie jakbyśmy od nowa poznawali świat. Wiele wysiłku należy włożyć, aby móc swobodnie nazywać podstawowe uczucia, czynności i przedmioty.

- W tym ostatnim, pomagają samoprzylepne karteczki. Wystarczy umieścić je z odpowiednim podpisem na rzeczach znajdujących się w domu lub miejscu pracy. Okartkowanie całego otoczenia może zabawnie wyglądać, ale jest naprawdę skuteczne - nowe słownictwo towarzyszy nam na każdym kroku i naprawdę zapada w pamięć.

Warto też postarać się w pokoju o rozmaite wykresy lub ilustracje, np. rysunek człowieka z podpisanymi częściami ciała bądź ,,minkami" odpowiadającymi nastrojom. Metody te są szczególnie efektywne dla osób zapamiętujących wzrokowo.

Napisy? Wolę bez!

Dobrym pomysłem jest zrezygnowanie z polskich napisów podczas oglądania anglojęzycznego filmu. Czytając przetłumaczone napisy nie skupiamy się na wymowie aktorów i większość dialogów nam ucieka, tymczasem poprzez uważne słuchanie jesteśmy w stanie zapamiętać wiele pożytecznych zwrotów oraz przywyknąć do intuicyjnego rozumienia sensu dłuższych wypowiedzi.
- Wartość filmów bez napisów polega także na tym, że mamy okazję usłyszeć interesujące, codzienne zwroty językowe, których trudno byłoby się spodziewać na lekcjach.

Napisy do filmu nie muszą jednak być złym rozwiązaniem, ale pod warunkiem, że będą po angielsku. Śledzenie i porównywanie dialogów z ich tekstowym odpowiednikiem to metoda przystępniejsza dla wzrokowców.

- Grunt to nie przejmować się trudnościami z odbiorem, zwłaszcza na początku. Nawet jeśli widz przyswaja tylko 20 - 30 proc. treści filmu, stopień zrozumienia będzie systematycznie się podnosił i przekładał na lepszą znajomość języka obcego.

Okiełznaj literaturę obcą

Czytanie książek w obcym języku zdaje się być zajęciem dla osób, które swobodnie porozumiewają się, np. angielskim albo hiszpańskim. Okazuje się jednak, że warto zachęcać początkujących do tego typu lektury.

- Oczywiście, nie chodzi tu o literaturę najwyższych lotów, a raczej autorów piszących w sposób przejrzysty i przystępny. Przykładem takiej twórczości jest seria J.K.Rowling ,,Harry Potter", której oryginalne wydania cieszą się wielką popularnością wśród polskich czytelników. Uczniowie często sami są zaskoczeni jak szybkie robią postępy, czytając literaturę obcą ze słownikiem pod ręką.

Nauka w wersji audio

Dla niektórych skuteczną lekcją będą audiobooki.

- Wraz z upływem godzin spędzonych na słuchaniu, posługiwanie się bardziej naturalnym akcentem staje się niemal instynktowne. Dotyczy to także telewizji, np. programów informacyjnych.

Warto poświęcać przynajmniej pół godzinny dziennie na uważne wsłuchiwanie się w takie audycje.
- Nawet bezbłędna wiedza z zakresu gramatyki może okazać się niewystarczająca, jeśli znajomość słownictwa oraz wymowa nie będą regularnie rozwijanie poprzez tzw. listening - ocenia Mariusz Kobak z Internetowej Szkoły Językowej LingoLab.pl

Nauka przez Internet

Nawet najlepszy podręcznik nie zastąpi doświadczonego nauczyciela oraz motywacji wynikającej z uczestniczenia w grupowych zajęciach.
- Tłumaczy to rosnącą popularność kursów językowych prowadzonych przez Internet. Teraz każdy z laptopem i dostępem do sieci może uczestniczyć w video-konferencji ,,na żywo". Skutecznej nauce sprzyja możliwość swobodnego odtwarzania lekcji, co jest wyjątkowo pomocne, gdy z jakiegoś powodu opuścimy zajęcia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24