Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak we wnętrzu fortu, czyli wystawa w przemyskim muzeum. Zdjęcia

Norbert Ziętal
- Część wystawy będzie urządzona w formie fortu – mówi Wojciech Władyczyn, dyr. MNZP.
- Część wystawy będzie urządzona w formie fortu – mówi Wojciech Władyczyn, dyr. MNZP. Norbert Ziętal
Dobiegają końca prace związane z otwarciem stałej wystawy poświęconej pierwszowojennej Twierdzy Przemyśl.
Renowacja zabytkowego umundurowania.

Przygotowania do wystawy o Twierdzy Przemyśl

To pierwsza, wykonywana z takim rozmachem, wystawa poświęcona tej twierdzy. W latach I wojny światowej przemyskie umocnienia należały do trzech największych w Europie. Po francuskim Verdun i belgijskiej Antwerpii.

Trzecie piętro MNZP ma być podzielone na dwie części. W pierwszej zwiedzający będzie się czuł jak we wnętrzu fortu. Prowadzony będzie przez różne forteczne pomieszczenia, w których ustawione będą eksponaty. Ekipy budowlane kończą montować "ściany" fortu.

Druga część będzie typowo wystawiennicza.

- Zaprezentujemy sporo eksponatów. Wyposażenie, umundurowanie, broń, sprzęt, archiwalne fotografie, pisma, plakaty. Zostaną zastosowane środki audiowizualne, będzie można obejrzeć filmy o twierdzy - mówi Wojciech Władyczyn, dyr. MNZP.

Ciekawostką ma być wiernie odtworzony, w skali 1:5, model samolotu Aviatik B. I, który latał nad twierdzą w tamtym okresie. W pełnej krasie zostanie również wyeksponowana lufa z tego okresu, znaleziona kilka lat temu na jednym z fortów.

Wystawa jest przygotowywana wspólnie z Instytutem i Muzeum Wojskowości Węgierskiej w Budapeszcie. Jej organizacja jest dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Sztuki, marszałka podkarpackiego oraz prezydenta Przemyśla.

Część eksponatów będzie pochodzić ze zbiorów węgierskich. Niektóre z wystawy o twierdzy, która kilka lat temu gościła w przemyskim muzeum. Była o wiele skromniejsza od obecnej i dość krótka. Pokazanych zostanie również sporo rzeczy, do tej pory nie eksponowanych.

Wystawa będzie nietypowo reklamowana na zewnątrz. Poprzez oryginalną kopułę z fortu "Brunner", wyprodukowaną w 1895 r. w czeskich zakładach E.Skoda Pilsen. Stoi koło muzeum.

- Ciekawie zapowiada się otwarcie wystawy. Przyjedzie na nią sam Najjaśniejszy Pan Cesarz Franciszek Józef. Z magistratu dotrze czarną karetą z zaprzężonymi białymi końmi. Powitają go jego żołnierze, czyli przemyscy rekonstruktorzy. Goście usłyszą muzykę z tamtej epoki. Będą mogli spróbować smaku pizzy galicyjskiej z kaszą gryczaną ze znanej przemyskiej wytwórni i sernika wiedeńskiego - opowiada dyrektor.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24