Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak właściwie ocieplić poddasze użytkowe

Józef Lonczak
Komfort mieszkania na poddaszu zależy nie tylko od właściwej izolacji.
Komfort mieszkania na poddaszu zależy nie tylko od właściwej izolacji. Fot. Roben
Komfort mieszkania na poddaszu zależy przede wszystkim od dwóch elementów. Pierwszym z nich jest właściwa izolacja cieplna, drugim - wyciszenie hałasów docierających z zewnętrz.

Jaka grubość wełny

Zacznijmy od izolacji termicznej, bo to ona ma głównie wpływ na wysokość rachunków płaconych za ogrzewanie.

Sprawdzonym i powszechnie stosowanym materiałem do ocieplenia dachu jest wełna mineralna o zalecanej grubości do 20 cm (nie mniejszej jednak niż 15 cm). Niektórzy już układają izolację termiczną o grubości znacznie większej niż 20 cm. Fachowcy zalecają układać wełnę w dwóch warstwach wzajemnie się krzyżujących.

Przeważnie wysokość krokwi jest mniejsza od zalecanej grubości izolacji, dlatego od spodu krokwi przybija się listwy (tzw. nadbitki) o grubości 4-6 cm.

Wiatroizolacja od góry

Aby wełna mineralna zachowała przez długie lata swoje właściwości termiczne, musi znajdować się pomiędzy dwoma warstwami specjalnych folii. Od strony pokrycia dachowego (dachówki, blachy) musi być folia dachowa paroprzepuszczalna. Ta folia nie powinna się bezpośrednio stykać z blachą ani z warstwą izolacji cieplnej. Tylko w przypadku folii o wysokiej paroprzepuszczalności może mieć ona kontakt w izolacją termiczną.

Najczęściej tę izolację układają dekarze lub cieśle odpowiedzialni za montaż konstrukcji dachu i pokrycia zewnętrznego.

Paroizolacja od dołu

Natomiast od strony poddasza koniecznie należy zabezpieczyć wełnę mineralną folią paroszczelną (wystarczy 0,2 mm), która ma uniemożliwić zawilgocenie wełny od dołu. Paraizolację trzeba układać starannie, z zakładem minimum 10 cm. Dla bezpieczeństwa warto zakładkę dodatkowo skleić taśmą samoprzylepną.

Folię w praktyce mocuje się do krokwi (lub nadbitek) zszywkami, a ewentualne uszkodzenia i dziury w folii należy zakleić.

Jak zmniejszyć hałas

Dach jest tą częścią budynku, która narażona jest na skrajne warunki. Po pierwsze musi sprostać intensywnemu nagrzewaniu przez słońce. Po drugie musi chronić cały budynek przez opadami deszczu i śniegu. Po trzecie dach musi być odporny także na silny wiatr, któremu często towarzyszy deszcz.

Obecnie, kiedy coraz częściej poddasze wykorzystujemy do celów mieszkalnych, od materiału pokryciowego oczekujemy, aby stanowił także izolację dźwiękową.
Wprawdzie wełna mineralna oprócz dobrej izolacyjności termicznej tłumi także dźwięki, ale nie na tyle, aby skutecznie wyciszyć uderzenia kropel deszczu o blachę.

- W normach budowlanych rozróżnia się dwa rodzaje hałasu docierającego do wnętrza. W zależności od tego, czy dźwięk przenoszony jest bezpośrednio przez powietrze, czy też wywoływany jest drganiem materiałów, wyróżnia się hałas powietrzny i uderzeniowy. Źródłem pierwszego typu hałasu jest przeważnie ruch uliczny, drugiego padający deszcz - tłumaczy Krzysztof Omilian, ekspert z firmy Roben.

To uderzające o dach krople deszczu są najczęściej wymienianą przyczyną nadmiernego hałasu na poddaszu.

Jakie rodzaje materiałów budowlanych lepiej tłumią hałas i zwiększają komfort mieszkania na poddaszu?

Znacznie lepszymi parametrami w zakresie izolacji akustycznej wykazują się tak zwane ciężkie pokrycia dachowe, takie jak dachówki ceramiczne czy cementowe, niż pokrycia lekkie, czyli na przykład blacha - odpowiada Omilian.
Nasz ekspert wyjaśnia, że ciężkie i masywne materiały jest znacznie trudniej wprawić w drgania. Dachówki ceramiczne, charakteryzujące się większą masą niż blacha, mają tym samym znacznie lepsze właściwości izolacji akustycznej.

Zwróć - uwagę na okna

Wybór właściwego pokrycia dachowego to pierwszy krok do ochrony poddasza przed niepożądanym hałasem. Warto również pamiętać o tym, że miejscami, przez które przenika najwięcej dźwięków z zewnątrz są okna. Montaż modeli o wysokich parametrach izolacyjności dźwiękowej lub zastosowanie zewnętrznych rolet jest najczęściej spotykanym rozwiązaniem tego problemu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24