Chcąc spełnić wszystkie normy sanitarne przewidziane przepisami UE podkarpaccy producenci drobiu musieli zakupić specjalny agregat do sortowania i znakowania jajek. Holenderskie urządzenie kosztowało kilkaset tysięcy złotych.
Lepsza cena
Adam Malik, prezes grupy producenckiej "Agro" sp. z oo. w Sanoku z własnego doświadczenia wie, że z silniejszym bardziej się liczą na rynku. Łatwiej wynegocjować lepszą cenę za płody, albo taniej kupić nawozy.
W naszym regionie funkcjonuje 9 grup producenckich. Zrzeszają producentów zboża, roślin oleistych, trzody chlewnej, owoców i warzyw, tytoniu. W programie UE na lata 2007-2013 przewidziane są spore środki na wspieranie i rozwój i promocję grup.
Od czego zacząć?
Należy zorganizować spotkanie producentów zdanej dziedziny produkcji rolnej, najlepiej o zbliżonym potencjale gospodarczym; przeprowadzić zgromadzenie i wybrać formę prawną działalności (spółka, spółdzielnia, stowarzyszenie); przygotować dokumenty i zgłosić się do rejestru sadowego; złożyć wniosek o wpis do rejestru marszałka województwa.
Jakie są korzyści?
W Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 przewidziano środki na rozwój i promocję grup producneckich. W pierwszym i drugim roku grupa może uzyskać wsparcie do 100 tys. euro. W piątym roku - 50 tys. euro. Wsparcie będzie udzielane wyłącznie grupom wpisanym do rejestru marszałka województwa.