Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zdać maturę z języka polskiego? Rady eksperta

mbartoszewicz
Marta Bonarek–Socha, nauczycielka języka polskiego w I LO im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy
Marta Bonarek–Socha, nauczycielka języka polskiego w I LO im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy FOT. KRYSTYNA BARANOWSKA
Marta Bonarek-Socha, nauczycielka języka polskiego w I LO im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy, egzaminator OKE, radzi jak zdać maturę z języka polskiego.

To się może przydać

To się może przydać

Przydatny dla maturzystów może być wykład Teresy Bulskiej - Leśniak na temat pisemnej matury z języka polskiego, który udostępnia na stronie http://www.virtualacademy.eu/ Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie.

- Przede wszystkim radziłabym maturzystom, aby dużo czytali nie tylko pod kątem matury, ale także dla siebie, żeby byli ludźmi oczytanymi i mającymi własny pogląd na temat literatury, bohaterów literackich, także stylu i języka różnych pisarzy. To są informacje, których będzie się od nich oczekiwać na egzaminie maturalnym.

Jeśli chodzi o maturę ustną, ważne jest przygotowanie samodzielne, a nie korzystanie z gotowców. Podczas egzaminu uczeń ma pewność, że wie co mówi, że to go interesuje. Komisja to wyczuwa. Egzamin zwykle się powiedzie.

Na maturze pisemnej warto skupić się na tym, czy rozumiemy dobrze pytania. I na tym, żeby ściśle na nie odpowiedzieć. Nie wyobrażać sobie, o co może chodzić, tylko dokładnie odpowiedzieć na zadane pytanie. Ze swoimi maturzystami analizuję zdanie po zdaniu temat wypracowania, zwracając uwagę na polecenia: czasowniki, jakie tam są użyte, oraz na te obszary, które uczeń musi wziąć pod uwagę analizując fragment, a później odnosząc się do całości dzieła. Jeżeli w temacie występuje porównanie dwóch tekstów, należy pamiętać, że ta forma rządzi się jakąś zasadą, należy ją znaleźć i nazwać.

Warto skupić się nie tylko na zawartości merytorycznej fragmentów, ale zwrócić też uwagę, że tam jest narrator, jakiś punkt widzenia.

Nie wolno zapominać, że wypracowanie ma mieć objętość dwóch stron, albo co najmniej 250 słów.

Maturę pisemną z języka polskiego uczniowie zdawać będą 4 maja. O godz. 9 obowiązkową część podstawową, a o 14 rozszerzoną. Ta druga jest tylko dla tych, którzy wybrali język polski jako egzamin dodatkowy, bo ocena z tej części będzie ważna podczas rekrutacji na studia, głównie humanistyczne.
Poziom podstawowy trwa 170 minut, rozszerzony - 180.

Sprawdź swoją wiedzę! Rozwiąż przykładowy test maturalny z języka polskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24