Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zwalczać ślimaki w ogrodzie i na działce

Wojciech Tatara
O zwalczaniu ślimaków opowiada Paweł Bereś z Instytutu Ochrony Roślin - Państwowego Instytutu Badawczego w Rzeszowie.

- Czy ślimaki atakują wszystkie rośliny?
- Mimo, iż są wszystkożerne to pewne rośliny są dla nich mniej atrakcyjne. Można do nich zaliczyć, czosnek, cebulę, oraz niektóre zioła np. macierzankę, tymianek, rumianek, majeranek, mydelnicę lekarską, krwawnik pospolity i przewrotnik. Te właśnie gatunki należałoby sadzić w pobliżu najbardziej zagrożonych przez ślimaki upraw.

- Wynaleziono jakiś skuteczny sposób na ślimaki?

- Niestety, do tej pory nie opracowano stuprocentowo skutecznej metody walki ze ślimakami. Jednakże ich inwazję można opóźnić poprzez osuszanie lub meliorowanie terenów podmokłych, stosowanie zabiegów agrotechnicznych, np. częste motyczenie, niskie koszenie trawy, zwalczanie chwastów, stosowanie barier zaporowych (opasek miedzianych), barier z trocin, wapna palonego, popiołu. Trociny, wapno i popiół przynoszą efekty do pierwszego opadu deszczu.

- Jaki gatunek ślimaka w naszym regionie niszczy uprawy rolne?

- W Polsce występuje około 170 gatunków ślimaków, jednakże na Podkarpaciu najbardziej uprawom zagrażają "ślimaki nagie", wśród których najważniejsze są dwa gatunki "ślinik luzytański" oraz "pomrowik plamisty"

- Jakie miejsca preferują ślimaki?

- Można je najczęściej spotkać w miejscach wilgotnych i zacienionych, czyli w pobliżu rowów melioracyjnych, pod kamieniami, stertami drewna, na zachwaszczonych polach uprawnych i w pobliżu oczek wodnych.

- Proszę o pana opinię o środkach ślimakobójczych?

- Obecnie na rynku dostępnych jest pięć takich preparatów o nazwach Glanzit 06 GB, Ślimak-Stop 47 FG, Ślimax 04 GB, Snacol 05 GB oraz według mnie najskuteczniejszy Mesurol Alimax 02 RB, który trudno w przeciwieństwie do pozostałych rozpuszcza się podczas deszczu i ma działanie wabiące. Możemy nabyć także biopreparat o nazwie Nemeslug, zawierający pasożytnicze nicienie bardzo szkodliwe dla ślimaków.

- Mam problem z turkuciem podjadkiem, który zniszczył mi warzywa na działce?

- Podobnie jak ślimaki turkuć podjadek jest gatunkiem wielożernym, przy czym uszkadza głównie podziemne części roślin czyli korzenie i bulwy. Aktualnie nie ma możliwości chemicznego zwalczania tego szkodnika, gdyż dotychczas stosowane preparaty doglebowe zostały wycofane z rejestru środków ochrony roślin. Jedyną metodą możliwą do zastosowania jest ręczne niszczenie ich gniazd i stosowanie pułapek chwytnych.

- Moją kukurydzą cukrową zaatakowały gąsienice żerujące na kolbach?

- Najprawdopodobniej jest to omacnica prosowianka, szkodnik nr 1 kukurydzy w Polsce. Na Podkarpaciu obserwujemy największe w kraju uszkodzenia roślin przez niego powodowane. Podstawową forma zwalczania jest stosowanie preparatów chemicznych. Bardzo skuteczny i niezależny od temperatury otoczenia jest Proteus 110 OD. Stosujemy go w formie oprysku nalistnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24