Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jaka woda do parownicy: kranówka, butelkowa czy gotowana? Co wlać do mopa parowego i żelazka? Wybieramy najlepszą wodę do urządzeń parowych

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wybór odpowiedniej wody do żelazka, parownicy oraz mopa parowego jest kluczowy, żeby szybko nie popsuć drogiego sprzętu. Podpowiadamy, co zrobić, żeby generator pary służył nam jak najdłużej. Sprawdź, czy kranówka nadaje się do myjki parowej i nie uszkodzi AGD. Zobacz, czy warto wydawać krocie na wodę w butelkach.

Spis treści

Jaka woda do parownicy, mopa parowego i żelazka z generatorem pary?

Mopy parowe, żelazka z generatorem pary czy parownice to hit wśród małego AGD, więc coraz więcej osób z nich korzysta w domu. Niestety mimo ogromnej popularności nadal musimy na nie wydać krocie. Za pomocą gorącej pary w kilka chwil usuniemy zagniecenia z ubrań, wyczyścimy fugi czy pas roboczy w kuchni bez wysiłku i szkodliwej chemii. Warto więc tak o nie dbać, żeby służyły nam jak najdłużej.

Mopy parowe i parownice to hit: jak o nie dbać?
Podpowiadamy, jak dbać o AGD parowe, żeby szybko się nie popsuło. jchizhe/Getty Images

Jaka woda jest najlepsza do parownicy, mopa parowego i stacji parowej? Czy kranówka to dobry wybór? Wprawdzie większość urządzeń parowych jest wyposażona w system odwapniania, warto jednak działać prewencyjnie i zadbać o jakość wody, którą wlewamy do małego AGD. Wybór odpowiedniej wody do żelazka, parownicy oraz mopa parowego jest kluczowy dla utrzymania ich w dobrym stanie i efektywnego działania.

Wybieramy najlepszą wodę do parownicy i mopa parowego

Najlepsza woda do urządzeń wykorzystujących parę wodną:

  • woda destylowana, czyli nie zawierająca minerałów – ten rodzaj wody najczęściej pojawia się w instrukcji obsługi. Jest to najbezpieczniejsza opcja dla urządzeń generujących parę, która redukuje do minimum ryzyko tworzenia się kamienia. Jednak, niektóre marki odradzają jej używanie, argumentując, że całkowity brak minerałów może prowadzić do uszkodzenia elementów grzewczych;
  • woda demineralizowana, która podobnie jak woda destylowana, jest pozbawiona minerałów, ale uzyskuje się ją przez inne procesy technologiczne. Stanowi dobrą alternatywą dla wody destylowanej, a jej atutem jest niższa cena i podobna skuteczność w zapobieganiu osadzaniu się kamienia;
  • woda filtrowana – woda kranowa, którą przefiltrowano, aby usunąć z niej część minerałów i zanieczyszczeń. Filtry mogą różnić się efektywnością, a więc jakość wody filtrowanej może nie być wystarczająca do ochrony urządzenia przed kamieniem, jeśli woda kranowa jest w danym regionie bardzo twarda;
  • woda z kranu – najbardziej dostępny rodzaj wody, jednak jej skład mineralny może bardzo różnić się w zależności od lokalizacji. Wysoka zawartość minerałów (twarda woda) może prowadzić do osadzania się kamienia w urządzeniach, co z czasem blokuje dysze i przewody, zmniejszając efektywność pracy generatorów pary.

Pamiętajmy więc, że większość producentów urządzeń do prasowania i czyszczenia parą zaleca stosowanie wody destylowanej lub demineralizowanej, aby zminimalizować ryzyko osadzania się kamienia. Niektóre modele AGD są wyposażone w filtry lub funkcje, które dopuszczają korzystanie z kranówki, dlatego przed pierwszym użyciem warto sięgnąć do instrukcji obsługi generatora pary.

Czy woda gotowana jest wodą destylowaną?

Woda gotowana to nie jest to samo, co woda destylowana. Doprowadzenie wody do temperatury wrzenia sprawia, że pozbywamy się większości bakterii i wirusów, które mogą być w niej obecne. Natomiast woda destylowana jest produkowana przez destylację, czyli proces, w którym najpierw się ją gotuje się, a następnie parę wodną skrapla się z powrotem na wodę, ale bez rozpuszczonych minerałów i zanieczyszczeń, które znajdowały się w niej pierwotnie. Dzięki destylacji usuwamy z wody zanieczyszczenia, minerały i większość związków chemicznych. Natomiast proces gotowania nie usuwa z wody rozpuszczonych w niej minerałów i innych zanieczyszczeń, a poprawia jedynie jej jakość poprzez eliminację patogenów. Woda gotowana nie jest więc wodą destylowaną.

Czego nie wlewać do parownic, myjek i mopów parowych?

Jeśli chcemy, żeby domowe urządzenia do prasowania i sprzątania parą służyły nam jak najdłużej, nie wlewajmy do parownic, mopów i myjek:

  • wód zapachowych i odświeżaczy toaletowych,
  • detergentów,
  • octu spirytusowego,
  • krochmalu.

Środki te mogą doprowadzić do zatkania dysz, awarii komponentów oraz zmiany właściwości pary, co zmniejsza efektywność czyszczenia i stwarza ryzyko nieprawidłowego działania urządzenia. Pamiętajmy, że właściwa eksploatacja generatorów pary nie tylko pozwoli na długie bezawaryjne działanie sprzętu, ale też bezpieczne i komfortowe dla jego użytkownika.

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jaka woda do parownicy: kranówka, butelkowa czy gotowana? Co wlać do mopa parowego i żelazka? Wybieramy najlepszą wodę do urządzeń parowych - RegioDom.pl

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24