Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jaki będzie marzec na Podkarpaciu: czeka nas gwałtowne ocieplenie czy zima powróci?

Marcin Piecyk
Marcin Piecyk
Rozmowa z rzecznikiem prasowym Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowego Instytutu Badawczego, Grzegorzem Walijewskim
Grzegorz Walijewski
Grzegorz Walijewski IMGW-PIB

Coraz głośniej o tym, że do Polski nadchodzi ocieplenie. To prawda? Jak w najblizszych dniach pogoda będzie wyglądać na Podkarpaciu?

Ciepłe powietrze nad Polskę, w tym nad Podkarpacie, napłynie z zachodu i południowego zachodu od nocy z wtorku na środę. Co nie oznacza, że wcześniej będzie zimno – raczej w normie dla tego okresu (w dzień temperatura do 10°C). W środę i w czwartek temperatura powietrza na Podkarpaciu wzrośnie do około 15°C, po czym ponownie najprawdopodobniej czeka nas kilkudniowe ochłodzenie. Ciepło związana będzie z oddziaływaniem głębokiego niżu znad północnego Atlantyku.

CZYTAJ TEŻ: Czuć wiosnę. Pierwsze bociany wracają do Polski

A co z opadami deszczu?
Co do opadów: poniedziałek – suchy, wtorek – możliwe słabe opady, środa – deszczowa, ale stopniowo zanikające opady (najwięcej opadów w nocy z wtorku na środę), czwartek – okresami możliwe słabe opady deszczu. Piątek powinien być suchy, sobota również, a opady mogą wystąpić dopiero w niedzielę (jednak jest to już na tyle odległy termin, że trudno oceniać kategorycznie).

A jak będzie przez resztę miesiąca? Czy możemy się obawiać powrotu zimy?

W perspektywie dwóch najbliższych tygodni nie widać powrotu zimy. Im późniejszy termin, tym szansa na zimę się zmniejsza, choć w przeszłości epizody zimowe zdarzały się nawet w kwietniu. Niemniej zazwyczaj są one krótkotrwałe.

Zima w Bieszczadach. Zdjęcia udostępniła nam Ewelina Baran z Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem.

Piękna zima w Bieszczadach. Muczne przysypane śniegiem [ZDJĘCIA]

Czy ciepła zima może oznaczać, że będziemy mieć upalne lato? Możemy spodziewać się suszy?

Niekoniecznie taka zależność musi wystąpić, ale biorąc pod uwagę tendencję z ostatnich lat, można przypuszczać, że kolejne lato będzie mogło być bardzo ciepłe. Sytuacja jaka miała miejsce w ostatnich kilkunastu miesiącach wpłynęła bardzo niekorzystnie na sytuację hydrologiczną. Niskie miesięczne sumy opadów, w połączeniu z wysoką temperaturą powietrza spowodowały, że w całej Polsce mieliśmy, i nadal mamy, do czynienia z suszą. Należy nadmienić jednak, że w lutym w wielu miejscach kraju sumy opadów przekroczyły miesięczne normy. Dzięki temu sytuacja hydrologiczna nieco się polepszyła. Jednakże nadal jest zła. Na ten moment porównywalna jest do tej, która wystąpiła w 2019 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zmiany w rządzie. Donald Tusk przedstawił nowych ministrów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24