Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jaki ciężar może dźwigać pracownik?

Rozmawiał Stanisław Siwak
- Ciężar o wadze do 300 kg może być przenoszony przez 6 pracowników, ponieważ na jednego pracownika może przypadać nie więcej niż 50 kg - mówi Antoni Kołodziej.
- Ciężar o wadze do 300 kg może być przenoszony przez 6 pracowników, ponieważ na jednego pracownika może przypadać nie więcej niż 50 kg - mówi Antoni Kołodziej. Krzysztof Łokaj
Rozmowa z Antonim Kołodziejem, kierownikiem Działu BHP w Międzywojewódzkiej Usługowej Spółdzielni Inwalidów w Rzeszowie.

- Czy pracodawca może nakazać pracownikowi przenoszenie w pracy stukilogramowego ciężaru?

- Absolutnie nie może! Do przenoszenia ciężaru może być dopuszczony pracownik, który jest w odpowiednim stanie zdrowia potwierdzonym świadectwem lekarskim, jest pouczony o prawidłowym sposobie przenoszenia ręcznego ładunków. A do pracy musi przystąpić wypoczęty, trzeźwy, w odzieży roboczej, ubrany w buty ze wzmocnionymi noskami i specjalne rękawice ochronne.

Podstawa prawna

Podstawa prawna

* Ustawa z 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy 9 tekst jednolity: Dz.U. z 1998 r. nr.21, poz. 94 z późniejszymi zmianami.
* Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 14 marca 2000 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych (Dz.U.nr 26, poz. 313).

- W takim razie, jaki ciężar może dźwigać w pracy dorosły mężczyzna?

- W pracy indywidualnej, mężczyzna może dorywczo przemieszczać różne przedmioty (poza tymi, których długość przekracza 4 metry) o dopuszczalnym ciężarze 50 kg. Norma ta może być przekroczona w szczególnych przypadkach, pod warunkiem, że odległość nie przekracza 75 metrów. Stałe przemieszczanie przedmiotów w ciągu jednej zmiany o wadze 50 kg jest dopuszczalne tylko na odległość 25 m lub na wysokość do 4 m.

- A kilku pracowników, jaki ciężar może dźwigać?

- Ciężar o wadze do 300 kg może być przenoszony przez 6 pracowników, ponieważ na jednego pracownika może przypadać nie więcej niż 50 kg.

Dziś rozpoczyna się kampania społeczna pt. "Podziękuj siedzeniu", która jest częścią europejskiej akcji "Mniej dźwigaj", poruszającej problematykę dolegliwości mięśniowo-szkieletowych spowodowanych m.in. pracą w pozycji siedzącej. Wiele informacji na ten temat na stronie: www.podziekujsiedzeniu.pl.

- Pracownicy mogą dźwigać ciężary o wadze większej niż 500 kg?
- Tak, do 500 kg. Ale praca ta wymaga doboru pracowników pod względem siły i wzrostu.

- Ile w pracy może dźwigać kobieta?

- Jeśli idzie o pracę stałą, norma dla kobiety wynosi 12 kg, a przy pracy dorywczej - 20 kg. Natomiast przy ręcznym przenoszeniu ciężarów po schodach, przy pracy stałej dopuszczalny ciężar wynosi 8 kg a przy pracy dorywczej 15 kg.

- Czy pracownicy młodociani także mogą dźwigać i przenosić ciężary?

- Mogą, ale przepisy regulują wielkość ciężaru. W przypadku młodocianych chłopców do lat 16 ręcznie podnoszony i przenoszony ciężar nie może przekraczać 8 kg do 25 m odległości, gdy czynność powtarzana jest wiele razy. A w przypadku dziewcząt nie może przekraczać 5 kg. Dopuszczalna norma dla chłopców od 16 lat wynosi 12 kd, a dla dziewcząt - 8 kg.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24