Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakie biuro podróży wybrać?

Stanisław Siwak
Rzetelne biuro podróży musi przedstawić dowód zawarcia umowy ubezpieczeniowej na rzecz klienta.
Rzetelne biuro podróży musi przedstawić dowód zawarcia umowy ubezpieczeniowej na rzecz klienta. Fot. Krystyna Baranowska
W naszym kraju działa około 2 tysięcy biur podróży. Jeśli planujemy wyjazd za pośrednictwem któregoś z nich, wybierajmy te sprawdzone.

- Jeśli biuro oferuje wspaniały, dwutygodniowy urlop w Turcji za 500 złotych, to trudno je uznać za rzetelne i wiarygodne. Przecież za tak niską cenę nie da się spędzić wczasów - przestrzega Henryk Luty, szef Polskiego Biura Podróży w Rzeszowie.

Dlatego przed podpisaniem umowy uważnie czytajmy jej treść. Pozwoli to uniknąć późniejszych rozczarowań czy niespodzianek.

Dobre, czyli jakie

Z punktu widzenia ustawy o usługach turystycznych dobre biuro podróży to takie, które daje rękojmię zabezpieczenia praw klientów. A więc ma zezwolenia na prowadzenie działalności, albo koncesję.

Warunkiem jej otrzymania jest przedstawienie dowodu zawarcia umowy ubezpieczeniowej na rzecz klienta albo dowodu gwarancji. W razie niewypłacalności biura albo jego kłopotów finansowych a takich zabezpieczeń pokrywa się jego zobowiązania wobec klientów.

Warto pamiętać, że od 1 stycznia tego roku za wydawanie zezwoleń dla biur turystycznych odpowiedzialni są wojewodowie. Jeżeli wnioskodawca nie spełnia wymogów ustawy i wojewoda wyda decyzję odmowną, nie ma prawa działać jako biuro podróży na polskim rynku. Wiarygodność biura można także sprawdzić w Centralnym Rejestrze Zezwoleń Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych.

Centralny Rejestr Zezwoleń Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych, Ministerstwo Transportu i Gospodarski Morskiej, Warszawa ul. Chałubińskiego 4/6, nr tel. 022 630-15-21, 022 630-15-24.

Bezpieczna podróż i wypoczynek

W czasie wyjazdu nie należy pozostawiać bagażu bez dozoru i nie ufać osobom oferującym przypilnowanie należących do nas rzeczy. Nigdy nie należy też wsiadać do auta, którego kierowca sam zatrzymuje się i oferuje podwiezienie. Szczególnie powinny uważać dziewczęta odbywające wakacyjne wędrówki.

W czasie pobytu w ośrodku wypoczynkowym należy korzystać z kąpielisk strzeżonych. Nigdy niw wolno kąpać się będąc pod wpływem alkoholu, czy gwałtownie zanurzać się w wodzie po intensywnej kąpieli słonecznej. Szczególną uwagę należy zwracać nad wodą na dzieci przebywające pod naszą opieką.

Z opalaniem nie należy przesadzać, gdyż oparzenie słoneczne sprzyja rakowi skóry. Z drugiej strony, umiarkowana dawka słońca pozwala zapobiec wielu chorobom.

Henryk LutyU, szef Polskiego Biura Podróży w Rzeszowie:

- Jeśli w ośrodku wypoczynkowym za granicą spotyka nas jakaś przykra sytuacja, należy od razu na miejscu interweniować u pilota czy rezydenta. Powinien on od razu usunąć nasz kłopot, czy zaradzić przykrej sytuacji. Taka natychmiastowa interwencja u pilota pomoże też w staraniach o rekompensatę po powrocie do kraju.
Pamiętaj, że…
- Przed podpisaniem umowy z biurem podróży uważnie przeczytaj jej treść. Pozwoli to uniknąć późniejszych niespodzianek i rozczarowań.

- Biura podróży często w umowie zapewniają sobie możliwość zmiany ceny. Jest to uzasadnione m.in. wtedy gdy radykalnie spadł kurs złotego, albo wzrosły koszty transportu. Jeśli cena imprezy wzrośnie o ponad 10 proc. Masz prawo zrezygnować z wycieczki nie ponosząc żadnych kosztów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24