Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakie są kompetencje lekarza rodzinnego? NFZ wyjaśnia

Agata Flak
Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
Pacjenci z problemami ze zdrowiem, np. z gorączką lub z bólem gardła, w pierwszej kolejności zgłaszają się do lekarza rodzinnego. Jakie są jego obowiązki?

Lekarze specjaliści medycyny rodzinnej pod opieką mają całe rodziny - niemowlęta, dzieci, dorosłych oraz seniorów.

- Pomoc udzielana jest w warunkach ambulatoryjnych, czyli w gabinecie, poradni lub przychodni, a w przypadkach uzasadnionych medycznie także w domu pacjenta i w domach pomocy społecznej - informuje Rafał Śliż, rzecznik prasowy podkarpackiego oddziału NFZ.

Każdy pacjent może wybrać przychodnię oraz lekarza rodzinnego, który będzie go leczył.

- Wyboru dokonuje się poprzez złożenie pisemnej deklaracji u lekarza, pielęgniarki, położnej podstawowej opieki zdrowotnej w wybranej przychodni - informuje rzecznik NFZ.

Każdy pacjent dwa razy w roku na własne życzenie może zmienić lekarza rodzinnego. - Każda kolejna zmiana wiąże się z opłatą w wysokości 80 złotych - wyjaśnia Rafał Śliż.

Zmiana medyka nie liczy się, gdy przeprowadzamy się do innego miasta lub gdy nasz lekarz zrezygnował z pracy i zmuszeni jesteśmy wybrać innego.

Świadczenia medyczne w przychodni rodzinnej udzielane są od poniedziałku do piątku w godz. od 8 do 18, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy. - Poza tymi godzinami pacjenci zostaną przyjęci w gabinetach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Otwarte są w dni powszednie w godz. od 18 do 8 rano dnia następnego oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy. W Rzeszowie pomoc znajdziemy w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 przy ul. Lwowskiej, Szpitalu Miejskim przy ul. Rycerskiej, Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 przy ul. Szopena oraz w Szpitalu Specjalistycznym PRO-FAMILIA przy ul. Witolda - informuje Śliż.

Lekarz rodzinny, chcąc postawić diagnozę, może wysłać pacjenta na badania. - Wykaz określa rozporządzenie Ministra Zdrowia, w którym znajduje się wiele pozycji, w tym 55 różnych badań dotyczących krwi, moczu i kału, EKG, badanie spirometryczne, pięć różnych badań USG i RTG, gastroskopia i kolonoskopia - wymienia rzecznik.

Jeśli lekarz rodzinny nie jest w stanie pomóc pacjentowi lub do diagnozy potrzebne są wyniki badań, na które nie może wydać zlecenia, wtedy powinien skierować chorego do specjalisty lub do szpitala.

Rozmowa z Rafałem Śliżem, rzecznikiem prasowym podkarpackiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie.

Ile poradni POZ jest w regionie oraz w Rzeszowie?

Przychodni, w których leczą lekarze rodzinni, w województwie podkarpackim jest ponad siedemset. W samym Rzeszowie jest ich prawie pięćdziesiąt. Wykaz wszystkich poradni wraz z telefonami i mapą znajduje się na stronie internetowej: www.zip.nfz.gov.pl.

Ilu lekarzy leczy w naszym regionie?
W województwie podkarpackim jest około 1,2 tysiąca lekarzy rodzinnych.

Jak często korzystamy z usług medyków POZ?

Przez ostatnich jedenaście miesięcy pacjenci naszego województwa z wizyty u lekarza rodzinnego skorzystali aż 7,5 mln razy. Dodatkowo w niemal 90 tys. przypadków lekarze wyjeżdżali na wizytę do pacjenta przebywającego w domu. Lekarze POZ przeprowadzili również 65 tys. bilansów zdrowia. W stanach nagłych, jeśli przebywamy daleko od naszego lekarza rodzinnego, możemy skorzystać z pomocy lekarza w innej przychodni. Takich wizyt od stycznia do listopada było ponad 15 tys.

Jak opłacany jest lekarz rodzinny?
Lekarz rodzinny nie otrzymuje zapłaty za każdą wizytę. Świadczenia te są rozliczane tzw. stawką kapitacyjną. Oznacza to, że lekarz otrzymuje 154,20 zł na rok za każdego zapisanego do niego pacjenta w wieku 18-39 lat, bez względu czy odwiedza lekarza często, czy też nie korzysta z jego pomocy. Za osoby młodsze lub starsze przewidziana jest większa kwota. Jeśli lekarz kieruje pacjenta np. na badania laboratoryjne czy RTG, USG to z tej kwoty opłaca koszt zlecanych badań. Dwa badania nie obciążają lekarza kierującego, mimo że wystawia na nie skierowanie. Jest to kolonoskopia i gastroskopia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24