Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakie są najpopularniejsze szkoły średnie na Podkarpaciu

Beata Terczyńska
Sprawdziliśmy, jakie profile i szkoły najczęściej wybierają absolwenci gimnazjów.

Choć kończący gimnazja do końca miesiąca mają czas, by złożyć podania w liceach, technikach i zawodówkach, sprawdziliśmy, które klasy i szkoły w tym momencie wybierają najchętniej.

Spośród liceów najwięcej podań tzw. pierwszej preferencji do wczoraj miało VI LO - 112. Prym wiodą tu klasy o profilach: dziennikarskim (26 podań na 34 wolne miejsca), biologiczno - chemicznym (24), historyczno - prawnym (12) oraz językowym (10). Dalej jest III LO, gdzie swoje miejsce widzi już 88 kandydatów. Najbardziej oblegane są tu klasy z rozszerzonymi przedmiotami: biologia, chemia, angielski (30), polski, historia, wos (20), matematyka, fizyka, informatyka (11) oraz matematyka, geografia, angielski (10). Na trzecim miejscu wśród ogólniaków jest IV LO (80). Największym zainteresowaniem cieszą się dwie klasy biologiczno - chemiczne (23 i 15) oraz matematyczno - fizyczno - chemiczna (12). II LO ma 78 zapisanych. Numerem jeden jest klasa biologiczno - chemiczna z angielskim (21). W I LO oddział promedyczny (11)

Pojedynczy uczniowie na razie zapisali się z pierwszej preferencji do V, VII i VIII LO, a XII, XIII i XI LO nie mają póki co ani jednego kandydata. Z kolei w XIV LO w Zespole Szkół Technicznych prym wiedzie klasa wojskowa (17). Równie dużym zainteresowaniem cieszy się kierunek wojskowy w ZSKU.

Nienajgorzej radzą sobie technika. Najbardziej oblegane oddziały to: klasa patronacka Mercedesa, technik pojazdów samochodowych i technik mechatronik w ZS Samochodowych, technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik hotelarstwa i kelner w ZS Gospodarczych, technik informatyk w ZS Elektronicznych, technik budownictwa w ZS nr 1, technik ekonomista w ZS Ekonomicznych, technik usług fryzjerskich w ZDZ oraz technik mechanik obrabiarek sterowanych numerycznie i technik usług fryzjerskich w ZS Mechanicznych. Widać też zainteresowanie nową klasą, czyli technikiem eksploatacji portów i terminali w ZS Spożywczych. Nikłe zainteresowanie jest nauką w ZS Agroprzedsiębiorczości, choć może się to jeszcze zmienić.

Po zero kandydatów mają też niektóre klasy zawodowe, np. w ZS Spożywczych (piekarz i wędliniarz), ZSKU (murarz tynkarz, monter izolacji budowlanych, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie), ZS Energetycznych (elektryk, ślusarz, operator obrabiarek skrawających), wielozawodowa w ZS Mechanicznych.

- W tym roku miejskie szkoły przygotowały ponad 4,4 tys. miejsc - wylicza Zbigniew Bury, dyr. rzeszowskiego wydziału edukacji w Urzędzie Miasta. - Kandydat podczas elektronicznego naboru może wybrać maksymalnie trzy szkoły ponadgimnazjalne i dowolną w nich liczbę klas. Na pierwszym miejscu powinien jednak wpisać tę klasę, w której najbardziej chciałby się uczyć. To będzie jego tzw. pierwsza preferencja. Właśnie do szkoły na pierwszym miejscu listy powinien zanieść wydrukowane i wypełnione podanie - przypomina.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24