Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Japończycy podglądali, jak w banku PBS wypłaca się gotówkę

al [email protected]
Od lewej: Arkadiusz Buroń (Hitachi), Mariusz Sudoł (UW), Wojciech Kujawa (PBSBank), Norihiko Sugihara (FISC), Tsuyoshi Hattori (FISC), Andrzej Dubis (PBSBank).
Od lewej: Arkadiusz Buroń (Hitachi), Mariusz Sudoł (UW), Wojciech Kujawa (PBSBank), Norihiko Sugihara (FISC), Tsuyoshi Hattori (FISC), Andrzej Dubis (PBSBank). PBS
Podkarpacki Bank Spółdzielczy odwiedzili goście z Japonii. Wizyta miała charakter roboczy, której głównym celem było zapoznanie się z nowoczesną technologią wypłat biometrycznych gotówki z bankomatów przy użyciu czytnika układu naczyń krwionośnych palca.

 

W Centrali PBS gościli Norihiko Sugihara oraz Tsuyoshi Hattori, dyrektorzy z Departamentu Badań Center Financial Industry Information Systems (FISC) w Tokio oraz Arkadiusz Buroń, przedstawiciel firmy Hitachi Europe i Mariusz Sudoł doktorant Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Bankowców reprezentowali Tadeusz Polański, wiceprezes Zarządu, Andrzej Dubis, dyrektor Departamentu Informatyki oraz Wojciech Kujawa.

Sanok pierwszy w Europie

Technologia wykorzystywana jest z powodzeniem w Podkarpackim Banku Spółdzielczym od 2010 roku do wypłat świadczeń socjalnych, wypłat lokalnych z konta dla klientów indywidualnych i firm. Należy nadmienić, że technologia biometryczna została wdrożona w PBSbank jako pierwsza w Europie.

Przyłożony do czytnika palec jest prześwietlany nieszkodliwym światłem w podczerwieni, czułym na płynącą w naczyniach krwionośnych hemoglobinę. Następnie tworzony jest obraz sieci naczyń krwionośnych, odmienny dla każdego palca u każdego człowieka, przetwarzany na unikalny wzorzec biometryczny (zaszyfrowany kod w postaci ciągu cyfr), będący superbezpiecznym PIN-em danego klienta.

Proces wypłaty jest bardzo prosty i bezpieczny. Klient będąc przy bankomacie identyfikuje się, wpisując swoją datę urodzenia (data urodzenia zamieniana jest w trakcie weryfikacji na PESEL), wybiera kwotę a następnie przykłada palec. System po poprawnej weryfikacji jego tożsamości wypłaca żądaną sumę pieniędzy.

Przedstawiciele japońskiej instytucji badawczo-rozwojowej FISC przyjechali do Sanoka, aby zobaczyć jak wygląda proces wypłaty gotówki przy użyciu indywidualnego numeru identyfikacyjnego oraz czytnika układu naczyń krwionośnych palca. W trakcie kilkudniowej podróży odwiedzili wybrane przez siebie miasta: Boston, Monachium, Wiedeń oraz Sanok. Technologię biometryczną chcieliby przenieść do banków japońskich jako bardziej wygodną i bezpieczną służącą do wypłat świadczeń socjalnych takich jak emerytury i renty. Głównym jednak problemem w Japonii jest brak dowodów tożsamości oraz numerów identyfikacyjnych dla obywateli Japonii. W Polsce takim odpowiednikiem jest dowód osobisty oraz numer PESEL.

Weryfikacja biometryczna bezpieczniejsza

Podkarpacki Bank Spółdzielczy w chwili obecnej wdraża technologię uwierzytelniania biometrycznego w swojej sieci placówek bankowych. Obecnie trwa pilotaż tego rozwiązania.
Klienci PBSbank-u dzięki technologii Finger Vein będą mogli w szybki i prosty sposób, a przede wszystkim bezpieczny, wykonać podstawowe operacje w placówce bankowej, m.in.: wpłatę i wypłatę gotówki, przelew bankowy.

- Mając na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo klienta, uruchamiamy weryfikację biometryczną również w naszej sieci placówek. Klienci naszego Banku powinni szybko przekonać się do tego sposobu korzystania z usług bankowych podobnie jak to miało miejsce w przypadku bankomatów biometrycznych. Oczywiście nadal będą mogli korzystać z tradycyjnej metody potwierdzania tożsamości za pomocą dokumentu tożsamości - mówi Lesław Wojtas, prezes zarządu Podkarpackiego Banku Spółdzielczego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24