MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jerzy Krzanowski, jeden z najbogatszych ludzi na Podkarpaciu, spoczął na cmentarzu w Krośnie [ZDJĘCIA]

Luiza Lizut
Luiza Lizut
Józef Lonczak
Józef Lonczak
Kilka tysięcy osób w piątek pożegnało Jerzego Krzanowskiego przedsiębiorcę i współzałożyciela Nowego Stylu w Krośnie.
Kilka tysięcy osób w piątek pożegnało Jerzego Krzanowskiego przedsiębiorcę i współzałożyciela Nowego Stylu w Krośnie. Luiza Lizut
- Nic w życiu nie zaskakuje tak boleśnie, jak nagła śmierć. Pomimo 54 lat, przeżył życie trzech, może pięciu osób. Był dobrym człowiekiem, córki i wnuczki były całym jego życiem. Pieniądze dla niego nie były celem, ale środkiem - mówił podczas homilii ksiądz Paweł. Kilka tysięcy osób w piątek pożegnało Jerzego Krzanowskiego przedsiębiorcę i współzałożyciela Nowego Stylu.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się południe w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krośnie - Turaszówce. Zgromadziły one kilka tysięcy osób. Wszystkie miejsca w kościele zostały zarezerwowane, tylko dla rodziny i oficjalnych gości.

Jednak na placu przed kościołem rozstawiono setki krzesełek dla żałobników. Oprócz rodziny i przyjaciół dość licznie przybyli biznesmeni, w tym najbogatsi Polacy, niektórzy okazałymi limuzynami, a kilku helikopterami.

Poza tym widoczni byli parlamentarzyści m.in. były marszałek Senatu Tomasz Grodzki i osoby znane jak naczelny rabin Polski Michael Schudrich. Licznie żegnali Jurka - bo tak najczęściej o nim mówili - współpracownicy, a także mieszkańcy Turaszówki i Krosna.

Jurek pochodził stąd, wszystkich zaskoczyła jego śmierć

- Jurek pochodził stąd, z Turaszówki. Wszystkich zaskoczyła jego, nagła śmierć, bo nic tak nie zaskakuje tak boleśnie, jak nagła śmierć. Był dobrym i wrażliwym człowiekiem. Ponad wszystko kochał swoją rodzinę, córki, wnuczki – mówił podczas homilii celebrans

.

- Jurku, pomimo byłeś autentyczny, stanowczy i konsekwentny. Pomimo swoich 54 lat, przeżyłeś życie trzech, pięciu, a może większej liczby osób. Był optymistą i żył na sto procent. Był filantropem, patriotą i człowiekiem o wielkim sercu. Pomimo wielkiego sukcesu, jaki odniósł wraz z bratem Adamem, przy wsparciu rodziny został do końca normalnym, zwykłym człowiekiem. Doceniał i szanował zwłaszcza tych najmniejszych, pokrzywdzonych przez życie. Zarażał aktywnością i optymizmem. Pieniądze dla niego nie były celem, ale środkiem. Dlaczego Ty, dlaczego teraz? Świętej pamięci Jerzy odszedł, by rozpocząć nowe życie - mówił ks. Paweł.

Celebrans przypomniał, że J. Krzanowski dorastał w Turaszówce, gdzie się uczył, tu uczęszczał do parafii i tu zaczynał swoją drogę do przedsiębiorczości, bo tutaj zaczęła się jego przygoda z biznesem.

- Turaszówka miała dla niego szczególne znaczenie. Często podkreślał, że jest chłopakiem z Turaszówki. Pomagał przy budowie tego kościoła. Codziennie odmawiał różaniec - stwierdził ksiądz.

"Tak wielkiej liczby ludzi na tym cmentarzu nigdy jeszcze nie było"

Po mszy pogrzebowej we wzruszających słowach Jerzego Krzanowskiego pożegnały córki i pasierbica, które podkreślały, jak dobrym był dla nich ojcem i jak się o nie troszczył.

Łamiącym się głosem ciepło wspominał go brat Adam.

- Przepraszam, że tu powiedziałem też o biznesie, ale straciłem brata, a my razem przez ostanie 32 lata tworzyliśmy Nowy Styl i dużo osiągnęliśmy. W firmie też zrozumieliśmy, że już go nie ma z nami – mówił.

Z kolei Piotr Przytocki, prezydent Krosna podziękował zmarłemu w imieniu mieszkańców za wszystko, co uczynił dla tysięcy krośnian i dla miasta oraz za wszystkie jego dzieła, które trwają do dzisiaj i za pomysły, które mają być kontynuowane.

Natomiast przedstawiciel ambasadora Ukrainy w Polsce Wasyla Zwarycza przypomniał, że Jerzy Krzanowski przez 18 lat, do 2021 r., a właściwie do tej pory był pierwszym konsulem honorowym Ukrainy w Polsce (w Rzeszowie).

- Kochał Ukrainę i bardzo był zaangażowany w pomoc Ukrainie. Zrealizowano dzięki niemu wiele projektów gospodarczych. Jego śmierć to także głęboka strata dla Ukrainy. Bez niego świat jest o jednego dobrego człowieka mniejszy - powiedział przedstawiciel ambasadora Ukrainy.

Dziękowali mu za dużą aktywność, optymizm i poczucie humoru także koledzy i przyjaciele z organizacji biznesowych.

Kiedy początek konduktu żałobnego dotarł do cmentarza jeden z mieszkańców osiedla Turaszówka stwierdził, że tak wielkiej liczby ludzi na tym cmentarzu nigdy jeszcze nie było.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24