Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jeśli zachorowałeś walcz o swoje pieniądze

Stanisław Siwak
Prawo do wynagrodzenia chorobowego możesz nabyć dopiero po upływie tzw. okresu wyczekiwania.
Prawo do wynagrodzenia chorobowego możesz nabyć dopiero po upływie tzw. okresu wyczekiwania. FOT. ARCHIWUM
Przez 33 dni choroby w roku kalendarzowym masz prawo do wynagrodzenia wypłacanego przez pracodawcę.

Gdy dopada cię choroba i idziesz na zwolnienie, nie zostaniesz bez grosza. Za dni, a nawet miesiące spędzone na kuracji, dostaniesz wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy.

Przez 33 dni choroby w roku kalendarzowym masz prawo do wynagrodzenia wypłacanego przez pracodawcę. Od 34 dnia choroby przysługuje ci zasiłek chorobowy wypłacany przez pracodawcę lub ZUS ze środków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Osoby podlegające dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu (np. prowadzący własną działalność gospodarczą) mają prawo do zasiłku chorobowego już od pierwszego dnia choroby. Zasiłek wypłaca im ZUS.

Kiedy masz prawo

Prawo do wynagrodzenia chorobowego możesz nabyć dopiero po upływie tzw. okresu wyczekiwania. Jeśli jesteś pracownikiem okres ten wynosi 30 dni. Aby dostać pieniądze za okres, w którym nie było cię w firmie, masz obowiązek przedstawić zwolnienie od lekarza, który otrzymał upoważnienie z ZUS do wystawiania zaświadczeń. Lekarz poprosi cię o NIP twojego zakładu pracy - musi go wpisać do druku zwolnienia (ZUS ZLA).

Jeżeli zdarzy się, że ulegniesz wypadkowi przy pracy lub zachorujesz na chorobę zawodową, przysługuje ci zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego. Jest on wypłacany niezależnie od tego jak długo podlegasz ubezpieczeniu wypadkowemu.

Wiecej informacji

Wiecej informacji

Dodatkowe informacje uzyskasz m. in. na stronach: www.zus.pl oraz http://www.zus..pl/default.asp?p=2&id=352 Ogólnopolska infolinia ZUS pod nr tel. 0 801 400 400. Czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 18.00.

Musisz powiadomić szefa

Jeśli zachorujesz, masz dwa dni aby powiadomić swego szefa. Kiedy nie jesteś w stanie przez dwa dni ruszyć się z łóżka możesz wezwać lekarza do domu, który wypisze ci zwolnienie na miejscu.

Zwolnienie lekarz wypisuje w trzech egzemplarzach. Jedna z kopii dostajesz do ręki i musisz ja dostarczyć do swojej firmy w ciągu siedmiu dni.

W przypadku, gdy prowadzisz działalność gospodarczą, zwolnienie musisz dostarczyć do ZUS. Jeśli nie dostarczysz zwolnienia lekarskiego w tym terminie, pracodawca (lub ZUS) pomniejszy ci zasiłek chorobowy o 25 proc. począwszy od 8 dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia zwolnienia lekarskiego. Obniżenie o 25 proc. nie dotyczy wynagrodzenia chorobowego.

Jak długo zasiłek

Okres zasiłkowy wynosi maksymalnie 182 dni. Wyjątkiem jest zachorowanie na gruźlicę, wtedy masz prawo do okresu zasiłkowego nawet przez 270 dni.

Zasiłek chorobowy jest wypłacany w wysokości 80 proc. podstawy jego wymiaru, a za okres pobytu w szpitalu - 70 proc. Jeśli przyczyną niezdolności do pracy jest wypadek przy pracy, w drodze do pracy lub z pracy albo choroba zawodowa, zasiłek chorobowy przysługuje w wysokości 100 proc podstawy jego wymiaru.

Kobiety w ciąży mają praco do zasiłku w wysokości 100 proc bez względu na rodzaj choroby. Musza tylko dostarczyć zwolnienie lekarskie z kodem literowym B lub wraz z zaświadczeniem lekarskim dostarczyć do kadr zaświadczenie o przewidywanym terminie porodu.

Okres rehabilitacji

Jeśli wykorzystałeś 182 dni okresu zasiłkowego w jednym roku, ale przechodzisz np. rehabilitację po operacji, nie możesz już brać zasiłku chorobowego, ale masz prawo złożyć wniosek o świadczenie rehabilitacyjne na druku - ZUS Np7.

Do wniosku dołączasz dokumentację medyczną. Jednak o stanie zdrowia uprawniającym do przyznania świadczenia rehabilitacyjnego decyduje lekarz orzecznik ZUS. Decyzję o przyznaniu świadczenia rehabilitacyjnego wydaje ZUS. Wynosi ono 90 proc. podstawy wymiaru za okres pierwszych 90 dni jego pobierania, a za kolejne - 75 proc.

Kobiety w ciąży lub osoby, których niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową maja prawo do 100 proc. Świadczenie jest wypłacane maksymalnie przez 12 miesięcy. Możesz także starać się o zasiłek wyrównawczy, odszkodowanie i rentę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24