Gminy i powiaty z Podkarpacia od 1 sierpnia będą się mogły starać o dofinansowanie do utworzenia Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego. Z takich ośrodków skorzystają dorośli ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.
Program „Centra Opiekuńczo-Mieszkalne“ został podzielony na dwa moduły. W ramach pierwszego samorządy będą mogły się starać o pieniądze potrzebne na budowę, zakup lub przebudowę istniejącego obiektu na centrum. Okres realizacji zadania w tym przypadku nie powinien przekroczyć trzech lat.
Muszą zostać również spełnione inne warunki. Powierzchnia centrum nie powinna przekraczać 500 metrów kwadratowych, a uczestników nie może być więcej niż dwudziestu. Oprócz tego działalność musi być prowadzona przez minimum pięć lat, licząc od dnia otwarcia centrum.
- Osoby niepełnosprawne z centrum będą mogły korzystać w ciągu dnia tak, jak w przypadku środowiskowych domów pomocy lub całodobowo jak w ramach programu opieki wytchnieniowej
- informuje Małgorzata Dankowska, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego.
W ramach drugiego modułu gminy i powiaty będą się mogły starać o wsparcie finansowe potrzebne do funkcjonowania centrum.
- Chodzi o utrzymanie działalności, ponoszenie niezbędnych wydatków związanych z transportem uczestników do centrum czy też pokrywanie kosztów wynagrodzenia dla kadry - wyjaśnia wojewoda Ewa Leniart.
Samorządy prowadzenie centrum będą mogły powierzyć organizacjom pozarządowym wyłonionych w konkursach.
ZOBACZ TEŻ: 500 plus dla niepełnosprawnych
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?