Już w niedzielę Wielki Koncert Pięciu Tenorów w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie. Czołówka polskich tenorów wystąpi na jednej scenie

Opr. Ula Sobol
Materiały prasowe
Udostępnij:
Już w niedzielę, 11 marca o godz. 18 w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie Wielki Koncert Pięciu Tenorów. Tego w Rzeszowie jeszcze nie było. Pięciu światowej sławy, a za razem czołówka polskich tenorów, wystąpi na jednej scenie Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie i zaśpiewa największe hity operowe, w tym całą serię arii z repertuaru Luciano Pavarottiego i Jana Kiepury.

Koncert nosi nazwę "Wielkiego turnieju tenorów". Dlaczego turniej? Trochę dla celów marketingowych, trochę dla zabawy. Artyści nie konkurują ze sobą, raczej w zabawny sposób się przekomarzają, niby złośliwie przeszkadzają sobie nawzajem w wykonaniach, ale tak naprawdę doskonale się uzupełniają. Podczas Koncertu, Panie wybierają najlepszego tenora turnieju. O brak wrażeń nie ma się co martwić - panowie występować będą zarówno solo, jak i razem w piątkę. Na jaki repertuar można liczyć? Nie zabraknie najsłynniejszych neapolitańskich pieśni o miłości, z kultowym "O sole mio" na czele. Bedzie tez porcja muzyki typowo rozrywkowej, jak choćby "Maria" z musicalu "West Side Story". Tenorzy zaśpiewają również najpiękniejsze arie z oper, które w swoim repertuarze oczywiście miał Luciano Pavarotti i Jan Kiepury.

Zatem zapowiada się koncert pełen niezwykłych popisów wokalnych, czyli wspaniała uczta muzyczna!

Bilety

Rezerwacja i sprzedaż Rzeszów, tel. 790 703 785 Filharmonia Podkarpacka Tel: 17 852 02 72, [email protected] Zamówienia grupowe: TOP MEDIA Tel: 784 064 001, e-mail: [email protected]

Pięciu światowej sławy a zarazem czołówka polskich tenorów wystąpi na jednej scenie w repertuarze Luciano Pavarottiego i Jana Kiepury

Dariusz Stachura jest absolwentem Akademii Muzycznej w Łodzi. W 1989 roku z wielkim powodzeniem zadebiutował na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi partią Lenskiego w operze Piotra Czajkowskiego Eugeniusz Oniegin. Rok później został laureatem Konkursu Wokalnego im. Ady Sari.
W roku 1992 otrzymał nagrodę specjalną krytyki łódzkiej za wybitne kreacje na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi, między innymi za partie tenorowe w operach Nabucco i Traviata G. Verdiego, Kawaler srebrnej róży R. Straussa, Cosi fan tutte i Don Giovanni W. A. Mozarta, Cyrulik sewilski G. Rossiniego.
Artysta brał udział w licznych tournée zagranicznych zarówno ze swoim macierzystym Teatrem Wielkim w Łodzi jak i innymi polskimi teatrami - Szwajcaria, Austria, Holandia, Francja, Włochy, Niemcy, Stany Zjednoczone ...
Wielką pasją Dariusza Stachury jest muzyka oratoryjna. Partie tenorowe w takich dziełach jak: Stabat Mater i La Petite Messe Solennelle G. Rossiniego, Messa da Requiem G. Verdiego, Msza koronacyjna i Requiem W. A. Mozarta, Stabat Mater A. Dworzaka, Msza uroczysta K. Wiłkomirskiego, II Symfonia "Lobgesang" F. Mendelssohna wielokrotnie wykonywał pod batutą wybitnych dyrygentów w salach koncertowych Polski i Europy.
Dariusz Stachura ściśle współpracuje z Teatrem Wielkim w Warszawie, gdzie śpiewa szereg pierwszoplanowych partii tenorowych. Oprócz wymienionych wcześniej tytułów artysta ma w swoim repertuarze również takie opery jak: Faust Ch. Gounoda, Don Pasquale, Lucia di Lammermoor i L'elisir d'amore G. Donizettiego, Rigoletto G. Verdiego, Straszny dwór St. Moniuszki. Do niewątpliwych sukcesów artystycznych Dariusza Stachury zaliczyć należy jego udział w obchodach stulecia premiery Cyganerii G. Pucciniego w Turynie, gdzie jako jedyny obcokrajowiec kreował partię Rudolfa na zmianę z L. Pavarottim. Maestro słuchając Rudolfa w wykonaniu młodego kolegi powiedział: "grande tenore polacco".
Dariusz Stachura brał udział w licznych festiwalach, między innymi: Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy, Viva il Canto w Cieszynie, Wratislavia Cantans we Wrocławiu, Festiwal im. Stanisława Moniuszki w Kudowie Zdroju, Opern Festival w Ludwigsburgu (Niemcy), Opern Festival w Xsanten (Niemcy), Opern Festival w Wexfort (Irlandia). W latach 1999 - 2003 Dariusz Stachura był solistą opery w Norymberdze. Obecnie koncertuje w kraju i za granicą.


Adam Sobierajski
urodzony w 1980 roku w Kielcach. Zainteresowania muzyczne rozwijał w chórze „Schola Cantorum” przy LO im. J. Paderewskiego w Knurowie. Naukę kontynuował w Państwowej Szkole Muzycznej II st. w Gliwicach.
Został absolwentem śpiewu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Alicji Słowakiewicz-Wolańskiej. W marcu 2003r. otrzymał nagrodę specjalną II Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Haliny Halskiej-Fijałkowskiej we Wrocławiu. W październiku 2003 r. uczestniczył w 54 Concorso di Musica w Vercelli (Włochy). Podczas studiów śpiewał m. in. role Tamina w „Czarodziejskim flecie” W. A. Mozarta
i Tony'ego w „ West Side Story” L Bernsteina.
W Teatrze Wielkim – Operze Narodowej zadebiutuje partią Tamina w „Czarodziejskim flecie” Mozarta. W 2004 r. wziął udział w telewizyjnym widowisku promenadowym podczas Europejskiego Festiwalu Operowego im. Jana Kiepury w Krynicy Górskiej. Od listopada 2005 r. jest solistą Teatru Muzycznego w Lublinie, gdzie możemy podziwiać go jako hrabiego Almaviva w „Cyruliku sewilskim” Rossiniego oraz Camille de Rosillon w „Wesołej wdówce” Lehára. Do jego dorobku należy dołączyć muzykę oratoryjną i kantatową, m. in. partie tenorowe w mszach Mozarta, w „Requiem” Mozarta, „ Messa Festiva” J. Świdra, „Completiorium” G. Gorczyckiego. W Gliwickim Teatrze Muzycznym występuje jako Orlofsky w „Zemście nietoperza” J. Straussa i Lilo Taro w „Kwiecie Hawai” P. Ábraháma.


Łukasz Gaj
edukację muzyczną rozpoczął w Szkole Muzycznej II stopnia w Tarnowie w klasie dr Alicji Płonki. Naukę kontynuował na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie śpiewu solowego dr hab. Macieja Bartczaka, gdzie w 2008 roku otrzymał dyplom z wyróżnieniem.
Jeszcze jako student angażowany był w wiele przedsięwzięć muzycznych, m.in: wziął udział w dwóch koprodukcjach Supierz Music Management wykonując partię Artuta i Normana
w „Łucji z Lammermoor” z Operą Śląską oraz partię Remendada
w „Carmen” z Operą Kijowską w teatrach operowych Holandii i Belgii.
Od sezonu artystycznego 2009/2010 jest solistą Opery Wrocławskiej, gdzie wykonuje partie m.in.: Rudolfa („Cyganeria”), Księcia Mantui („Rigoletto”), Nemorina („Napój Miłosny”) ,Ferranda („Cosi Fan Tutte”), Tamina („Czarodziejski Flet”), Hrabiego Almavivy („Cyrulik Sewilski”), Don Ottavia („Don Giovanni”),Fentona („Falsaff”), Casia („Otello”), Beppa („Pajace”), Kniazia Szujskiego („Borys Godunow”).
Współpracuje również z Teatrem Wielkim w Poznaniu (Hrabia Amaviva – „Cyrulik Sewilski”) oraz Gliwickim Teatrem Muzycznym (Kamil de Rosillon – „Wesoła Wdówka”, Caramello – „Noc w Wenecji”).
Łukasz Gaj jest laureatem nagrody specjalnej na Międzynarodowym Konkursie Śpiewaczym im. Imricha Godina w Vrable (Słowacja), trzeciej nagrody na Międzyuczelnianym Konkursie „W kręgu słowiańskiej muzyki wokalnej” w Katowicach oraz finalistą konkursu Polskiej Pieśni Artystycznej w Warszawie.
Brał udział w licznych festiwalach muzycznych, m.in.: w Europejskim Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju, Warszawie, Krakowie, Toruniu, Rzeszowie, Chrzanowie, Wieliczce, XX Śląskim Festiwalu im. Lugwiga van Beethovena, XIII Festiwalu Ave Maria, X Jubileuszowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. Moritza Borsiga, IX Festiwalu Muzyki Zabytkowych Parków
i Ogrodów im. Carla Marii von Webera – W hołdzie Richthofenowi, VII Festiwalu “Bel Canto” w Nałęczowie, gdzie otrzymał nagrodę Złotego Słowika.

Miłosz Gałaj – tenor. Absolwent Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku. Wykształcony w dwóch specjalnościach w klasie prof. Andrzeja Nanowskiego: śpiewu solowego oraz musicalu. Szlify aktorskie zdobywał pod kierunkiem Joanny Bogackiej. Jako aktor debiutował w 2009 r. w prapremierze sztuki Zmierzch Bogów wg L. Viscontiego w reż. Grzegorza Wiśniewskiego na scenie Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Spektakl gościł w Łodzi na XVII Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych oraz w stolicy na 31. Warszawskich Spotkaniach Teatralnych. Zmierzch Bogów został zarejestrowany przez TVP Kultura w maju 2011 r.
W latach 2009-2013 współpracował jako solista z Zespołem Muzyki Dawnej Cappella Gedanensis. Dokonał wraz z nim szeregu nagrań płytowych, realizując m. in. partię solową w prawykonaniu Litanii ex D Adama Jędrowskiego podczas Festiwalu Muzyki Oratoryjnej Sacromontana na Świętej Górze w Gostyniu. Z zespołem po raz pierwszy wystąpił na estradzie Filharmonii Narodowej w 2011 r. W pierwszych latach swej artystycznej działalności Miłosz Gałaj występował w partiach barytonowych, wcielając się w postać Slooka w La Cambiale di Matrimonio G. Rossiniego w Operze Bałtyckiej, Michele w Il Tabarro oraz tytułowego bohatera Ganniego Schicchi G. Pucciniego na deskach Warszawskiej Opery Kameralnej. Zagrał także rolę Uberto we współczesnej jazzowej wersji opery barokowej La Serva Padrona G. B. Pergolesiego w reż. Doroty Kolak. Równie niecodziennym przedsięwzięciem było sceniczne wykonanie Kantaty Chłopskiej i Kawowej J. S. Bacha. W miarę dojrzewania głosu i rozwijania możliwości wokalnych artysta coraz śmielej sięga po repertuar tenorowy. W październiku 2016 r. zagrał Edwina w operetce Księżniczka czardasza I. Kalmana wyreżyserowanej przez Grzegorza Chrapkiewicza na scenie Teatru Muzycznego w Poznaniu. W tym samym roku zdobył srebrną różę podczas III Bitwy Tenorów na Róże – turnieju wokalnym, który odbył się w Studiu Koncertowym PR im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.
Koncertuje na terenie Polski i zagranicy, wykonując – oprócz repertuaru klasycznego – songi musicalowe oraz standardy muzyki popularnej. Współpracuje z polskimi gwiazdami opery, operetki i musicalu – Grażyną Brodzińską i Alicją Węgorzewską-Whiskerd. Współtworzy trio tenorowe Tre Voci, z którym wystąpili w styczniu 2016 r. na deskach Copernicus Center w Chicago. Ponadto ma za sobą debiut reżyserski – musical Fame, którego premiera odbyła się w czerwcu 2015 r. w Gdańsku. W sezonie artystycznym 2015/16 spektakl był pozycją repertuarową Mazowieckiego Teatru Muzycznego w Warszawie.
Za osiągnięcia w twórczości artystycznej otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest również stypendystą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Od października 2013 r. jest asystentem przy Katedrze Wokalistyki i Zakładzie Musicalu Akademii Muzycznej w Gdańsku

Mikołaj Adamczak
- Tenor rozpoczął w 2005 roku naukę na Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Studiował w klasie śpiewu Wojciecha Drabowicza, Krystyny Pakulskiej oraz Ryszarda Karczykowskiego.
W 2008 roku zdobył II miejsce w kategorii głosów męskich na V Międzynarodowym Konkursie Wokalnym we Vráble na Słowacji, a także został finalistą Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego w Dusznikach Zdroju. Był także uczestnikiem wielu kursów mistrzowskich, m.in. Francisco Araizy, prof. Klausa Hagera, prof. Heleny Łazarskiej, prof. Ryszarda Karczykowskiego, Michała Marca i Kaludiego Kaludova.

Ma w swym dorobku role:
- Leńskiego (Eugeniusz Oniegin Czajkowskiego) – Międzynarodowy Festiwal dla Młodych Śpiewaków Operowych w Kammeroper Schloss Rheinsberg w Niemczech (reżyseria: Yuri Alexandrov, kierownictwo muzyczne: Michael Helmrath, 2009); Opera Krakowska (reżyseria: Michał Znaniecki, kierownictwo muzyczne: Łukasz Borowicz; 2010); Teatr Wielki w Poznaniu (2011); koprodukcji Teatru Operowego w Kaliningradzie i Opery na Zamku w Szczecinie (reżyseria: Dymitr Bertman, 2013);
- Fentona (Falstaff Giuseppe Verdiego) – Teatr Wielki w Poznaniu (reżyseria: Tomasz Konina, kierownictwo muzyczne: Gabriel Chmura, 2013);
- Księcia (La Bella dormente nel bosco Ottorino Respighiego) – Teatr Wielki w Poznaniu (reżyseria: Zofia Dowjat, kierownictwo muzyczne: Krzysztof Słowińskiego, 2011);
- Alfreda (operetka Johanna Straussa Die Fledermaus) - Opera na Zamku w Szczecinie, 2012).

Występował na wielu prestiżowych festiwalach i koncertach, m.in. Gwiazdy Światowych Scen Operowych w Filharmonii Poznańskiej u boku barytona Siergieja Leiferkusa w marcu 2009. Współpracował z Orkiestrą Polskiego Radia pod batutą Aurelio Canonici (marzec 2010), Operngalla w Niemczech, wystąpił na gali operowej Classic Night 2010 w Winterthur w Szwajcarii organizowanej przez Verein Opera (na zaproszenie meksykańskiego tenora Francisko Araizy) i Classic Open Air w Berlinie (2010). W listopadzie 2010 wystąpił podczas Festiwalu Verdiowskiego w Filharmonii Poznańskiej, wykonując razem z Arturem Rucińskim, Wiolettą Chodowicz, Andreą Giovanninim koncertową wersję opery Giovanna d’Arco Verdiego. W swym dorobku ma również występy w Filharmonii Świętokrzyskiej, Sali Kongresowej w Warszawie i Filharmonii Narodowej w Rydze.


Strauss Ensemble
to zespół muzyki wiedeńskiej działający od 1 999 roku. Tworzą go w większości muzycy Filharmonii w świętokrzyskiej. Od początku istnienia Strauss Ensemble występuje na wielu festiwalach i przeglądach muzyki poważnej oraz cieszy się popularnością i uznaniem krytyki. Repertuar zespołu jest bardzo bogaty i zróżnicowany. Składa się na niego kilkaset utworów ,w tym muzyka Straussów, walce, polki, galopy, marsze, czardasze, fokstroty, muzyka popularna (np. The Beatles), filmowa i taneczna. Zespół koncertuje na terenie całego kraju i za granicą, bierze udział w prestiżowych imprezach okolicznościowych spotkaniach, eventach. Strauss Ensemble jest zapraszany do udziału w Międzynarodowym Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy, Festiwalu „Muzyka w Sandomierzu”, Festiwalu im. Krystyny Jamroz w Busko-Zdroju, Dniach Kielc, „Śląskich Godach” Katowicach .
Zespół współpracuje z wybitnymi solistami-śpiewakami takimi jak: Grażyna Brodzińska, Małgorzata Długosz, Magdalena Idzik , Bożena Zawiślak -Dolny, Bogusława Morkę, Adam Zdunikowski, Jacka Wójcickiego, Paweł Skałuba.
Strauss Ensemble koncertował także wybitnym instrumentalistami: Georgijem Agratiną – fletnia Pana, cymbały (Ukraina), Lindsayem Dawidsonem – dudy szkockie (Szkocja). Dokonał nagrania dla Polskiego Radia Kielce.

Zespół tworzą: grający na fortepianie Artur Jaroń, skrzypaczka Ludmiła Worobec-Witek, wiolonczelista Jacek Hodur, kontrabasista Krzysztof Sokołowski, flecistka Agnieszka Wolska i klarnecista Dariusz Kozieł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie