Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kanalizacja i sale gimnastyczne

Rozmawiał STANISŁAW SIWAK
AUTOR
Rozmowa z ANTONIM LASSOTĄ, zastępcą wójta gminy Boguchwała: - Gmina leży w bezpośrednim sąsiedztwie ujęcia wody dla Rzeszowa. Czy problem oczyszczalni ścieków oraz kanalizacji był przedmiotem zainteresowania waszego samorządu?

- Korzystamy z oczyszczalni w Rzeszowie, zaś kanalizacja gminy stanowi nasze strategiczne zadanie od kilku lat. Na początku kadencji mieliśmy jedynie 3 kilometry kolektorów ściekowych, obecnie sieć kanalizacyjna wynosi 200 km W ciągu czterech lat wyłożyliśmy na kolektory 22 miliony złotych. Docelowo inwestycja ma pochłonąć 50 milionów.

- Skąd braliście środki na kanalizację?

- Spora część pochodziła z budżetu gminy. Jednak otrzymaliśmy poważne wsparcie ze środków funduszu ochrony środowiska. Korzystaliśmy też z bezzwrotnych dotacji oraz tanich kredytów. Czynimy starania o kolejne wsparcie z funduszu Sapard. Zaliczono nas też do programu Ispa, w ramach szerszego przedsięwzięcia z Rzeszowem i kilkoma gminami. Są szanse na 23 mln zł.

- Ilu gospodarzy korzysta z kanalizacji?

- Obecnie 50 proc. mieszkańców gminy podłączyła się lub w każdej chwili może przyłączyć się do sieci kanalizacyjnej.
- Jedna z gazet opisała, że w sobotni wieczór na Boguchwałą unoszą się nieprzyjemne zapachy. To mieszkańcy, który nie korzystają z kanalizacji cichcem wlewają do kolektorów swe ścieki z szamb. Protestują zaś ci, którzy płacą za ścieki.

- Prowadzę zdecydowaną walkę z takimi praktykami. Wymyśliłem specjalne zabezpieczenia studzienek kanalizacyjnych aby nie można było wlewać nieczystości.

- Dorobiła się gmina wysypiska śmieci?

- Na zasadzie odpłatności korzystamy z obcych wysypisk. Wprowadziliśmy selektywną zbiórkę odpadów. Mieszkańcy mają pojemniki na szkło bezbarwne, kolorowe, plastik. Za te odpady nie płacą, tylko za normalne śmieci.

- Zdecydowaliście się na jedno centralne gimnazjum czy też jest ich więcej na terenie gminy?

- Na 11 sołectw uruchomiliśmy cztery gimnazja w Boguchwale, Racławówce, Zwięczycy i Niechobrzu. Wcześniej, przed podjęciem ostatecznej decyzji, było sporo dyskusji, ale nie doszło do żadnych buntów czy pikiet przed urzędem. Do niektórych szkół dzieci są dowożone autobusami.

- Dorobiła się Boguchwała gimbusa?

- Nie, gdyż usługę świadczy nam zakład transportu przy Zakładach Porcelany "Zapel".

- Wozi "Zapel" dzieci bezpłatnie?

- Skądże. Po prostu wygrał przetarg, a my za usługę płacimy.

- W jakim stanie znajduje się baza oświatowa?

s%l2? posiadanych środków remontujemy dachy, okna i drzwi. Wymieniliśmy też 8 kotłowni węglowych na opalane gazem. Głównym zadaniem jest budowa sal gimnastycznych. Powstały już w Boguchwale, Nosówce, Woli Zgłobieńskiej i Niechobrzu.

- Czego nie udało się zrealizować w tej kadencji?

- Na starcie wydawało się nam, że zdążymy w całości skanalizować gminę. Niestety, jeszcze Zwięczyca nie jet w pełni skanalizowana, a także osiedle w Boguchwale, część Lutoryża i Niechobrza. Zabrakło czasu i środków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24