Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kandydata do pracy mogą sprawdzać nawet dwa dni

Małgorzata Motor
sxc.hu
Najskuteczniejsza metoda rekrutacyjna, która w Polsce staje się coraz bardziej popularna, może trwać nawet dwa dni. Asessment centre (AC) to w dużym skrócie rozbudowana sesja rekrutacyjna, opierająca się na rozwiązywaniu zadań i symulowaniu scen z normalnej pracy.

Metoda jest bardzo kosztowna, bo angażuje nie tylko menagerów z danej firmy, ale też psychologów i socjologów.

- Jeśli aplikujemy na posadę niskiego lub średniego szczebla nie powinniśmy się spodziewać udziału w sesji AC. Liczyć się z nią powinny osoby starające się o stanowiska managerskie oraz specjaliści, szczególnie w międzynarodowych koncernach. Coraz częściej sprawdza się tą metodą również przedstawicieli handlowych - wyjaśnia Sylwia Sędrowicz z agencji pracy Job Impulse Polska.

Pracodawcy sięgają po AC, bo przede wszystkim chcą sprawdzić nasze zachowanie w grupie, umiejętność nawiązywania kontaktów i współpracy oraz asertywność.

- Bardzo ważna jest też oczywiście odporność na stres - asesorzy specjalnie będą wywoływać trudne sytuacje, aby sprawdzić, nasze zachowanie. W przypadku stanowisk kierowniczych uwaga psychologów koncentruje się również na zdolnościach przywódczych oraz umiejętności szybkiego podejmowania decyzji - dodaje Sylwia Sędrowicz.

Asessment centre jest ostatnim elementem rekrutacji. Poprzedza ją znana każdemu rozmowa kwalifikacyjna.

- Zdarza się jednak, że już sama rozmowa kwalifikacyjna stanowi element sesji AC. Jednak w takiej sytuacji rekruter musi nas o tym poinformować. Rozmowa kwalifikacyjna staje się wtedy wprowadzeniem do asessment centre - tłumaczy nasz ekspert.

I wylicza zadania oraz ćwiczenia pojawiające się podczas AC:

Koszyk zadań - Podczas tego popularnego zadania badacz wręczy nam plik dokumentów mówiąc, że za kilka godzin wyjeżdżamy służbowo a szef oczekuje, że do tego czasu załatwimy wszystkie zadania. To ćwiczenie bada naszą zdolność selekcji istotnych spraw oraz pracy pod presją czasu. Dobrym rozwiązaniem jest rozpoczęcie od spraw najważniejszych, a także przekazanie rzeczy mniej istotnych np. sekretarce.

Case study - Zadanie polega na analizie fikcyjnego problemu i przygotowaniu rozwiązania, bardzo często przy ograniczonej ilości informacji. Jego celem jest sprawdzenie naszych umiejętności analitycznych. Warto więc rozważyć kilka możliwości i przygotować się na ewentualne pytania, które pojawią się w kolejnym zadaniu.

Prezentacja - Ćwiczenie łączy się z "problemem" i polega na przedstawieniu komisji naszej propozycji rozwiązania. Podczas wystąpienia asesorzy będą oceniać nasze umiejętności występowania przed publicznością, przekazywania informacji, argumentacji oraz radzenia sobie z krytyką. Dobrze jest więc skrupulatnie przygotować wystąpienie - trzymać się wyraźnego planu, podkreślić to co ważne a także powtórzyć najważniejsze treści. Warto również pomyśleć o odpowiedziach na pytaniach, które z pewnością zada nam komisja.

Symulacja - W tym zadaniu zostaniemy poproszeni o odegranie jednej z ról np. szefa zwalniającego pracownika, podwładnego tłumaczącego się przed przełożonym lub pracownika mającego uspokoić zdenerwowanego klienta. To bardzo ważne ćwiczenie sprawdza nasze kompetencje interpersonalne - asertywność, zdolność przekonywania, a także umiejętność odczytywania emocji. Warto więc dokładanie wsłuchać się w rozmówcę i jego problemy. W żadnym wypadku nie możemy sobie jednak pozwolić na odstąpienie od naszego zadnia - nawet jeśli jest to zwolnienie pracownika.

Problem - Jest to ćwiczenie grupowe, które pojawia się niemal na każdym AC. Grupa otrzymuje wspólne zadanie takie jak ustalenie obszarów rozwoju firmy lub sporządzenie budżetu. Każdy z uczestników reprezentuje jednak odmienne interesy np. szefa marketingu, logistyki czy księgowości. Podczas zadania asesorzy analizować będą dynamikę grupy oraz zachowanie poszczególnych kandydatów - ich zdolności negocjacyjne, charyzmę, zdolność przekonywania i bronienia własnego zdania. Dlatego w tym ćwiczeniu warto wykazać się zdolnością asertywności, a zarazem chęcią poszukiwania kompromisu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24