Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kapitał emerytów (III)

pjahn
Zasady obliczania kapitału początkowego są jednakowe dla wszystkich. Niezależnie od tego, kiedy zostanie złożony wniosek do ZUS o jego naliczenie.

Zakłady pracy mają złożyć dokumenty w ZUS, potrzebne do wyliczenia kapitału początkowego, do końca br. (jeżeli mają kłopoty z ich skompletowaniem proszą o przedłużenie terminu do 2004 r.), a osoby indywidualne - do końca 2006 r.

Kapitał wylicza się na na dzień 1 stycznia 1999 roku, a do uporania się z tą pracą ZUS ma czas do końca 2006 roku - informuje Małgorzta Bukała, rzecznik prasowy rzeszowskiego Oddziału ZUS.

Jakie dochody wlicza się do kapitału

Do kapitału początkowego wlicza się każde wynagrodzenie, od którego odprowadzane były składki na ubezpieczenie społeczne do końca grudnia 1998 roku.
Oprócz pensji, do podstawy wymiaru dolicza się: zasiłki chorobowe, macierzyńskie, opiekuńcze, wychowawcze, wyrównawcze, świadczenia rehabilitacyjne, zasiłki dla bezrobotnych (w tym także zasiłki szkoleniowe, wypłacane za okres udokumentowanej niezdolności do pracy, stypendia), zasiłki stałe z opieki społecznej, od których odprowadzana była składka na ZUS, rekompensaty pieniężne przysługujące z tytułu okresowego niepodwyższania płac w sferze budżetowej.

Podstawa wymiaru kapitału

Podstawę wymiaru kapitału początkowego ustala się mnożąc wskaźnik wysokości podstawy (uzyskuje się go porównując swoje roczne zarobki z przeciętną w gospodarce krajowej) przez kwotę bazową.
Wskaźnik nie może być wyższy niż 250 proc. podstawy; jeżeli jest wyższy, jego wysokość ogranicza się do 250 proc. Kwota bazowa została ustalona na 1220,89 zł - 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia w II kwartale 1998 r.
Podstawa wymiaru kapitału początkowego może być ustalona z kolejnych 10 lat wybranych przez wnioskodawcę z okresu od 1 stycznia 1980 do 31 grudnia 1998 r. albo z 20 dowolnych lat z całego okresu ubezpieczeniowego, lub z faktycznego okresu ubezpieczenia, ale osobie, która do 31 grudnia 1998 r. nie ukończyła 30 lat życia i nie była ubezpieczona przez 10 kolejnych lat albo nie może tego okresu udowodnić, bo np. w tym czasie pełniła zastępczą służbę wojskową, lub była na urlopie wychowawczym.

Okresy składkowe i nieskładkowe

Za każdy rok składkowy (gdy pracownik pozostawał w ubezpieczeniu) dolicza się do podstawy emerytury 1,3 proc., za nieskładkowy - 0,7 proc.
Za składkowe lata uznaje się: czas zatrudnienia, pracy nakładczej, w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych albo innej pracy zarobkowej, np. umowy agencyjnej, zlecenia i każdej działalności objętej ubezpieczeniem społecznym. Uznaje się także czas w służbach mundurowych, internowania w stanie wojennym, okresy pobierania zasiłków dla bezrobotnych, stałych zasiłków z opieki społecznej, od których odprowadzane były składki na ZUS.
Nieskładkowe są okresy: za czas urlopu wychowawczego, bezpłatnego, nauki w szkole wyższej, pobierania po 14 listopada 1991 r. zasiłku chorobowego i opiekuńczego, rehabilitacyjnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24