Przemysław Markocki
Karolina Pęk z IKS Tarnobrzeg.
Karolina Pęk z IKS Tarnobrzeg. Archiwum
13-letnia Karolina Pęk (IKS Tarnobrzeg) w parze z Małgorzatą Jankowską-Grzelak wywalczyła drużynowe wicemistrzostwo Europy niepełnosprawnych.

Zawody odbyły się w Splicie w Chorwacji, a nasza zawodniczka startowała w klasie 9-10. To ogromny sukces młodej, utalentowanej tarnobrzeżanki, która tenis stołowy trenuje dopiero od września 2008 roku.

Karolina jest tegoroczną drużynową mistrzynią Polski, wicemistrzynią Polski w singlu, a dodatkowo zdobyła sześć medali (2 złote, 2 srebrne i 2 brązowe) w międzynarodowych mistrzostwach Włoch, Holandii, Słowacji, Czech i Rumunii.

W Chorwacji Karolina Pęk wraz ze starszą bardziej doświadczoną koleżanką Małgorzatą Jankowską-Grzelak (IKS Warszawa) wygrywały mecz za meczem. Pokonały między innymi Mistrzynię Świata zespół francuski 3:1 Claire Mairie i Audrey Le Morvan, następnie drużynę Węgier 3:0 Zsofie Arloy i Bettine Bicsak.

W pojedynku półfinałowym trafiły na groźny zespół z Rosji, Inne Karmaevą i Olgę Gorshkalevą, po zaciętym meczu przy stanie 2:2 decydował pojedynek deblowy, który Polki wygrały 3:0 i całe dramatyczne spotkanie 3:2. W finale uległy jednak po emocjonującej walce zawodniczkom z Turcji 1:3.
Krzysztof Żyłka i Maciej Nalepka, dwaj kolejni zawodnicy IKS Tarnobrzeg reprezentujący Polskę w klasie startowej 4 grający na wózku, zajęli wysokie piąte miejsce, będąc blisko wejścia do półfinału i walki o medale.

Zagrali bardzo dobre zawody, pokonali bardzo groźnych Niemców 3:1, Dietmara Kobera i Wernera Burkhardta, następnie Izrael również 3:1 Lirana Geva i Shaia Siada.

Kolejny pojedynek to mecz o półfinał ze Słowacją, po trzech grach nasi prowadzili 2:1, brakowało tylko jednego zwycięstwa w singlu lub w pojedynku deblowym. Jednak tenisiści stołowi na wózkach ze Słowacji Peter Mihalik i Andrej Meszaros okazali się lepsi, wygrali ten mecz 3:2 i ostatecznie zajęli III miejsce. Mistrzem Europy w tej klasie zostali Francuzi a srebrny medal zdobyli Turcy.

Przypomnijmy, ze Maciek i Krzysiek są tegorocznymi drużynowymi mistrzami Polski, zdobyli brązowy medal w międzynarodowych mistrzostwach Węgier, a Maciek srebrny medal w międzynarodowych mistrzostwach Rumuni. Obaj od kilku lat odnoszą sukcesy i zdobyli kilkanaście medali dla Tarnobrzega w kraju i po za jego granicami. Ten zdobyty medal w Chorwacji to już 87 medal zdobyty przez tenisistów stołowych IKS Tarnobrzeg przez okres 6 lat.

Trójka naszych zawodników wygrywając pojedynki w tych zawodach w singlu i drużynie, znacznie powiększyła swój dorobek punktowy tak potrzebny do rankingu światowego czyli walki o uczestnictwo w Igrzyskach Paraolimpijskich Londyn 2012.