Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Karpacka Troja. Historia grodu w Trzcinicy w bajkach (film)

Ewa Wawro
rys. Łukasz Szozda
Już niebawem najmłodsi goście Skansenu Archeologicznego Karpacka Troja w Trzcinicy będą mogli wysłuchać specjalnej kolekcji bajek opowiadających o przeszłości trzcinickiego grodu.

- Projekt zakłada nie tylko powstanie kolekcji kilku krótkich opowiadań o historii grodu, których język i fabuła dostosowane będą do wieku słuchaczy, ale także udostępnienie ich w formie "bajkowych telefonów", czyli stylizowanych aparatów telefonicznych, w których mali turyści odsłuchiwać będą kolejne opowieści - wyjaśnia Dawid Iwaniec, kierownik skansenu.

Realizacja projektu możliwa była dzięki dotacji (9 tys. zł) otrzymanej od Fundacji BRE Banku.

Zobacz: Karpacka Troja w Regiopedii

Kolekcja bajek liczy 8 krótkich opowiadań powiązanych ze sobą osobą głównego bohatera - chłopca o imieniu Maciuś, który przenosi się w czasie i odkrywa kolejne tajemnice grodu w Trzcinicy. Autorem bajek jest Michał Malinowski - jeden z najsłynniejszych w Europie opowiadaczy historii, założyciel Muzeum Bajek, Baśni i Opowiadań mieszczącego się w podwarszawskim Konstancinie.

Aparaty telefoniczny zostały natomiast przystosowane do swojej funkcji przez firmę Delta Tech Electronics z Jasła. Póki co na najmłodszych gości czekać będą 4 tego typu aparaty. Bajki dostępne będą także w formie nagrań odtwarzanych za pomocą sprzętu multimedialnego większym grupom słuchaczy. Niewykluczone, że w przyszłości kolekcja ta zostanie wydana w formie płyty cd i dostępna będzie do kupienia w sklepie na terenie Skansenu.

- Realizacja projektu stanowić będzie kolejny ważny krok w "wychodzeniu" archeologii do szerokiego grona odbiorców - w tym przypadku do dzieci w wieku przedszkolnym, które dotychczas pozbawione były tak atrakcyjnego z ich punktu widzenia narzędzia edukacyjnego - podkreśla Jan Gancarski - dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.

Aparaty telefoniczne zainstalowane zostaną w Salce Małego Odkrywcy, która w chwili obecnej jest ostatecznie przygotowywana do przyjęcia pierwszych gości. Jest to pierwsza na Podkarpaciu sala edukacyjna dedykowana dzieciom w wieku przedszkolnym, powstała dzięki wsparciu Fundacji Orange i Jasielskiego Oddziału Karpackiej Spółki Gazownictwa.

Oprócz bajkowych telefonów znajdować się w niej będą m.in. repliki dawnych zabawek znanych z różnych okresów historycznych i z różnych kręgów kulturowych. W planach muzealników na najbliższą przyszłość znajduje się także wzbogacenie jej o dziecięce manekiny ubrane w stroje charakterystyczne dla epoki brązu i wczesnego średniowiecza.

- W dni powszednie Salka dostępna będzie przede wszystkim dla grup zorganizowanych, zaś w weekendy dla turystów indywidualnych. Zostanie ona uruchomiona na początku września 2011 r. wraz z pozostałymi elementami oferty edukacyjnej Skansenu, w tym warsztatami i lekcjami muzealnymi - informuje Iwaniec.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24